KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-12-2022 09:06   Güncelleme : 22-12-2022 18:56

8. Mersin Narenciye Festivali Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Bu yıl 8. düzenlenen Mersin Narenciye Festivali kapanış töreninde festivalin değerlendirilmesi yapıldı.

8. Mersin Narenciye Festivali Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

12-13 Kasım 2022 tarihlerinde Mersin Valiliğil himayesinde ve Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde sekizincisi gerçekleştirilen Mersin Narenciye Festivali'nin resmi kapanış toplantısı  Mersin Ticaret Borsası  kompleksinde yapıldı.

Toplantıya Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkan Yardımcısı Şeyda Gülden, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe, Festivale destek veren sponsorların temsilcileri, STK ve diğer kurum temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan: "Bir Kez Daha Mersin’in Narenciyenin Başkenti Olduğunu İlan Etmiş Olduk"

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan düzenlenen kapanış toplantısında festivalin paydaş kurumların destekleriyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Festivale destek verenlere ve katılımcılara teşekkür eden Vali Pehlivan, "Mükerrer katılımlarla beraber 300 binin üzerinde bir katılım oldu. Bu şekilde güzel bir tablo oluştu. Bu bir yolculuktur, her geçen sene üzerine katmak suretiyle yenilikler kazandırarak kapsamı genişletip daha iyi noktalara gideceğiz. Bu kadar sürede böyle bir organizasyonu yaptıysak önümüzdeki yıl çok daha kapsamlı, uluslararası boyutunun daha öne çıktığı, yetiştiremediğimiz noktaları tamamlayıp daha da ses getirecek bir boyut kazandırabileceğimizi düşünüyorum. Bir kez daha Mersin'in narenciyenin başkenti oluşunu ilan etmiş olduk." dedi..

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir: "Mersin’in Gülen Yüzünü Yansıtan En Büyük Organizasyon"

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir; Mersin’deki birlik ve beraberlik havasının pekiştirilmesi ve bunun herkese gösterilmesinin festivalin en önemli hedefleri arasında olduğunu ve bu konuda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir birliktelik sergilendiğini ifade etti.

Festivalin, Mersin’in gülen yüzünü yansıtan en büyük organizasyon olma özelliğini açık bir şekilde ispat ettiğini vurgulayan Özdemir; “Süslemelerde kullanılan meyveleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi vatandaşlarımıza dağıttık. Bu yıl toplam gelirimiz 5 milyon 312 bin 379 lira, giderimiz 4 milyon 726 bin 52 lira. 2023 festivaline devreden bakiye de 586 bin 327 lira.” diyerek festivalde emeği geçen herkese teşekkür etti.

İlk olarak 2010 yılında yapılan ve bu yıl 8.’si düzenlenen Narenciye festivali, zaman içerisinde Mersin’in en önemli organizasyonlarından biri haline gelmiştir. Yüzbinlerce vatandaşımızın katılımı ile kentimizin en büyük buluşmalarından biri olan Narenciye Festivali bu yıl; yaklaşık 100 dekarlık festival alanında 2 gün boyunca 100 tondan fazla narenciye kullanılarak yapılan aslan, fil, motosiklet, portakal, limon, gitar gibi narenciye ile süsleme yapılmış devasa figürler, narenciye ile oluşturulan 5’i mobil toplam 25 figür sergilenmiş; festival süresince farklı sektörlerden birçok Mersinli üreticinin ürünlerini sergileme ve satışa sunma fırsatını yakaladığı 300’ü aşkın stant açılmış, denizde yapılan flyboard gösterileri, dans gösterileri, söyleşiler, ünlü sanatçıların konserleri, showlar, gastroshowlar, narenciye temalı özel tasarım kıyafetlerden oluşan defileler ve yarışmalar gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör