DAÇE'den Çağrı, Maden Arama İhaleleri Acilen İptal Edilmelidir

DAÇE'den Çağrı, Maden Arama İhaleleri Acilen İptal Edilmelidir

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) adına yapılan basın açıklamasında, bölgemizde planlanan maden arama ve işletme ruhsatları ihalelerine karşı başta yerel yönetimler olmak üzere meslek odaları,siyasi partiler, sendikalar, vakıf ve dernekler,çevre platformları, muhtarlar bu mücadele sürecine destek vermeleri çağrısı yapılarak ihalelerin acilen iptali talebinden bulunuldu.

DAÇE'den Çağrı, Maden Arama İhaleleri Acilen İptal Edilmelidir
DAÇE'den Çağrı, Maden Arama İhaleleri Acilen İptal Edilmelidir Salih Abidin Pala

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın açıklamasına MERÇED Başkanı Sebahat Aslan,Mersin Baro Başkanı Bilgin Yesilboğaz,Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin'nin yani sıra STK temsilcileri katıldı.

DAÇE adına açıklamada bulunan Sabahat Aslan, "Dünyada ve Ülkemiz de uygulanan yanlış politikalar birçok krizin oluşmasına neden olmuştur.Bilimsellikten uzak Rant politikalarının sonucunda toprak,su ve hava kirlilikleri artmış,dünyanın ekosistemi bozulmuştur, artık Gezegenimiz ve insanlık yokolma teklikesiyle karşı karşıya gelmiş olup,Dünyamız ve Ülkemiz ciddi bir ekonomik ve sosyal krizlerle boğuşmaktadır.

Küresel ısınma ve İklim krizi dünyanın geleceğini tehdit etmektedir.Dünya ekosisteminin bozulması Covid-19 virüsünün meydana gelmesine neden olmuştur.Bu tehlikeler ortada iken hükümetin önlem alması gerekirken bu tehlikeleri arttıracak adımlar atmaktadır.

Ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri uluslararası ve yerli işbirlikçi şirketlere peşkeş çekilmektedir. Mevcut maden çalışmaları yaşam alanlarımızda ciddi olumsuzluklar yaratıyor iken ilave yapılacak maden çalışmaları mevcut tehlikenin boyutlarını arttıracaktır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Maden Arama ve İşletme Ruhsatları için 140. Grup ihale ilanı yayınlandı. Bu ilanda ülkemizin her yerinde toplam 766 maden arama ve işletme sahası ihaleye çıkarılıyor. Toplam 883 bin hektarlık (Ülke yüzölçümünün %1,14’ü) bir alanı kapsayan bu ihalenin çoğunluğu altın, gümüş, platin, bakır, kurşun, çinko, demir gibi madenlerin bulunduğu IV. Grupta yer alıyor.

Bu ihale ile 559 arama, 134 işletme ruhsatı verilecektir.Ülkemizde Vahşi bir şekilde yapılan Maden aramaları ve İşletmeleri dağların, yeraltı ve yerüstü sularının, tarım, ormanlık ve mera alanlarının yok edilmesine neden olmaktadır.

766 maden sahasının 30 u Doğu Akdeniz bölgesindedir. Bunların 10 u da Mersin Merkez,Anamur,Silifke,Aydıncık,Gülnar,Erdemli ve Tarsus ilçelerinde bulunmaktadır. Madenlerin sahasının geneli tarım, mera, ormanlık, doğal yada arkeolojik sit alanlarının içinde olup su havzalarına çok yakındır.

Müdürlüğün ihaleye açtığı bu alanlarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği belirsizdir. 7 Eylül de ihalesi yapılacak olan bu yerler Devlet tarafından değil ihaleyi kazanacak şirketler tarafından işletilecektir.

Bunun sonucunda rantı özel şirketler, zararıda kamu görecektir. Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak bölgemizde planlanan maden arama ve işletme ruhsatları ihalelerine karşı başta yerel yönetimler olmak üzere meslek odalarını,siyasi partileri, sendikaları, vakıf ve dernekleri, çevre platformlarını, mahalle muhtarlarını bu mücadele sürecine destek vermeye çağırıyor ve ihalelerin acilen iptal edilmesini talep ediyoruz"  açıklamasında bulundu..

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, toplantıda yaptığı konuşmasında "Herşeyi para olarak göremeyiz.Her insanın yaşama hakkı vardır.Bir grup çevrecinin  dogaya sahip çıkmasıyla doğaya sahip çıkılması mümkün olamaz.Her insanın doğaya sahip çıkılması gerekir. Yaşam alanlarımız tehlikede, bunun farkında olmalıyız.Doğa ranta kurban edilmemeli" dedi.

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin'nin konuyla ilgili açıklamasında ise Hesler, maden aramaları doğanın katledilmesinde büyük neden olduğuna işaret ederek, Gözne'de taş ve mermer ocaklarının olduğu yerlerde yaşanan doğa tahribine dikkat çekti. Şahin, Erçel Barajı açıldıktan sonra var olan çeşmelerin kurulduğunu ifade etti." Şahin, "Doğayı görüyoruz.Doğanin tahrip edilmesine göz yummamali,ranta kurban edilmesine karşı ses çıkarmalıyız" çağrısında bulundu.

DAÇE BİLEŞENLERİ Antakya Çevre Koruma Derneği, Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği (ÇETKO), İskenderun Çevre Koruma Derneği, Samandağ Çevre ve Turizm Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Mersin Çevre Dostları Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Osmaniye Kastabala Çevre Platformu, Tarsus Çevre Koruma Kültür Sanat Merkezi Derneği (ÇEKSAM)

Salih Pala

Mersin Kent Haber