BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE SAHNEDE

BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE SAHNEDE

Pop,Caz,Müzikallerin ve Klasik Müziğin sahne performaslarıyla ünlü Barbaros Bilgili ve Bas bariton Burak Bilgili Tekfur Sarayı Müzesi'nde sahne alıyor.

BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE SAHNEDE
BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE SAHNEDE Salih Abidin Pala

Kariyeri boyunca pop, caz ve klasik müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarıyla sunduğu sahne performansları yanında, çeşitli müzikallerde de başrol oynayan Barbaros ve İtalya’da La Scala operasında sahne alarak ülkemizi başarıyla temsil eden, New York Metropolitan Operası’ndaki performanslarıyla bu operada sahne alan ilk ve halen tek Türk opera sanatçısı olan Bas Bariton Burak Bilgili, 19 Eylül Cumartesi günü saat 18.00'de Tekfur Sarayı Müzesi’nde Nemeth Quartet ile birlikte dinleyenlere çok keyifli bir gece yaşatacaklar. 


Andante dergisinin düzenlediği 2017 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Oda Müziği Topluluğu” olarak seçilen ve Türkiye’nin en aktif konser veren oda müziği gruplarından Nemeth Quartet Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Aybulus (keman), Pınar Basalak (viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili’den (çello) oluşuyor. 


Barbaros ve Burak Bilgili Nemeth Quartet ile birlikte Volare, Granada, Por Una Cabeza gibi klasikleşmiş eserler yanında, Türk Halk Müziği’nden bir türkü de seslendirilecek.


Yaklaşık bin yıllık tarihî serüveni esnasında pek çok kez tamirat gören Tekfur Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında ilk adımını attığı bir dizi çalışmanın ve titizlikle yürütülen restorasyon sürecinin ardından müze olarak ziyarete açıldı. 


Tekfur Sarayı Müzesi’nin tarihe meydan okuyan ev sahipliğinde, Barbaros ve Burak Bilgili, Nemeth Quartet ile unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşatacak.

Barbaros & Burak Bilgili, Nemeth Quartet ile 19 Eylül Cumartesi günü saat 18.00'de Tekfur Sarayı Müzesi’nde.


BARBAROS Hakkında

 
Barbaros, İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Özel Saint Benoit Fransız Koleji’ni bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümü'nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Gazeteciliği Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Haldun Dormen'in "müzikal workshop"larına katıldı. Kariyerine Grup Rapsodi ile İstanbul'un seçkin mekânlarında sahne performansları ve televizyon programları ile başladı. Aynı zamanda Barış Manço, Leman Sam, Harun Kolçak, Nükhet Duru gibi isimlere albüm kayıtlarında ve konserlerinde geri vokal yaptı. Discovery Channel ve bazı reklam filmlerinin jingle seslendirmelerini yaptı. 2002- 2005 yılları arasında Ferhat Göçer'le aynı sahneyi paylaştı. Yine aynı yıllar arasında Rumeli Hisarı, Aya Irini, AKM ve Cemal Reşit Rey'de Galatasaray Üniversitesi'nin düzenlemiş olduğu "Dünya Müzikalleri" gösterilerinde solist olarak görev aldı. 2005 Temmuz ayında, İtalyan tenor Alessandro Safina ve Ferhat Göçer'le Açık Hava Tiyatrosu'nda konser verdi. 2006 Haziran ayında İtalyan tenor Alessandro Safina, İtalyan tenor Patrizio Buanne ve Ferhat Göçer'le Açık Hava Tiyatrosu’nda konser verdi. 2008 Ajda Pekkan yaz konserlerinde (İstanbul Arena, Bodrum Antik Tiyatro, Çeşme Açık Hava, Bursa Açık Hava) konuk sanatçı olarak yer aldı. Aynı yıl Leman Sam ile Lütfi Kırdar'da konser verdi. DJ Salih Saka’nın “Turkish Session” albümünde “Oci Ciorniye”, “Büyüleyen Gözlerinle” ve “Çal Kanunum” şarkılarını yorumladı. 2009 yılında Enis Fosforoğlu Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu "Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş" adlı müzikalde başrol oynadı.

 
2010 yılının Ekim ayında Sony Music Türkiye'den kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkaran Barbaros, 2011 yılında TRT tarihinde ilk kez yapılan müzik ödüllerinde, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” seçildi. "Hayırdır" isimli ikinci albümünün ardından 2012 yılında “Borcun Var” isimli teklisini yayınladı. Orkestra şefi Orhan Şallıel’in Kültür Köprüleri projesinde konuk solist olarak yer aldı. Senfoni Orkestrası eşliğinde Özcan Deniz ile Caruso’yu seslendirdi. Sertab Erener’in Zorlu’da gerçekleşen konserinde “Phantom of the Opera” müzikalinden 3 eserde sanatçıyla düet yaptı. Yine Zorlu’da sahnelenen Tahir ile Zühre müzikalinde Ayça Varlıer’le beraber başrolü paylaştı ve Tahir’i oynadı. Barbaros, 2018’in başında sözleri Sıla’ya, müziği Kyriakos Papadopoulos’a, düzenlemesi İskender Paydaş’a ait olan “İki Elim Kanda Olsa” isimli teklisini, DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

 
2019 yılında ise söz ve müziği Tuğrul Cerrahoğlu’na, düzenlemesi Batu Çaldıran’a ait olan ve klibi Okan Bayülgen’in imzasını taşıyan “Kalbimin Ankarası” single’ını çıkardı. 90’ların Zeynep Talu imzalı sevilen şarkısı “Sevdik Sevdalandık” ı Talu ile birlikte seslendirdi. Kaan Gökman tarafından aranje edilen şarkının renkli klibini de Murad Küçük çekti. 2019’un yaz aylarında Akra Caz Festivali’nde sahne alan Barbaros, şef Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Symphonic Project ile 20. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin açılış konserini gerçekleştirdi. Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği konserde Barbaros, dünya müzikallerinden caz standartlarına, Napoliten’lerden Fransız chanson’larına ve klasikleşmiş Türkçe şarkılara uzanan geniş bir repertuvar seslendirdi.

 
Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği 90’ların unutulmaz şarkılarından sözleri Soner Arıca’ya, müziği Soner Arıca ve Sezgin Gezgin’e ait olan “Derbeder” Mayıs 2020’de dinleyicileri ile buluşturdu. Barbaros Instagram canlı yayınlarıyla da dünyaca ünlü isimlerle birlikte evlerimize konuk oldu. İlk yayınında İspanya ile bağlanıp La Casa De Papel’in jenerik şarkısı “My Life is Going On”a hayat veren Cecilia Krull ile, 2. yayınında Almanya’ya bağlanıp “It’ s Raining Men”, “Hit The Road Jack”, “I Am So Excited” gibi 80'li yılların unutulmaz disco hitlerine imza atan The Weather Girls’den Dynelle Rhodes ile, 3. yayınında Fransa’ya bağlanıp yumuşak sesi ve geceye yakışan şarkılarıyla 80’lerden beri Avrupa’nın en ünlü şarkıcılarından biri olmayı başaran, moda ikonu Viktor Lazlo ile, 4. yayınında Johannesburg, Güney Afrika’ya bağlanıp muhteşem ses, soprano Pumeza Matshikiza ile, 5. yayınında Belgrad’a bağlanıp Balkanların yükselen yıldızı Lena Kovacevic ile, 6. yayınında Londra’ya bağlanıp 30’lu ve 40’lı yılların armoni vokal popunu günümüz anlayışıyla yorumlayan The Puppini Sisters’dan Marcella Puppini ile, 7. yayınında Kanada’nın superstarı IMA ile 8. yayınında Hindistan’dan dünyaya açılan Bollywood şarkılarının sesi Arunaja, 9. yayınında Fado’nun divası Portekiz’den Dulce Pontes, 10. yayınında Yunanistan’ın yakışıklı prensi Stan Antipariotis ve son olarak Ortadoğu’nun Frank Sinatrası olarak anılan Omar Kamal ile bir araya geldi.

 
Barbaros, önümüzdeki günlerde sözü müziği Barış Manço’ya ait olan ‘Evelallah” ile bir yabancı şarkıyı da piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca konuşabilen Barbaros, bu dillere ek olarak Portekizce, İspanyolca, Rusça, Arapça ve Türkçe şarkıların yer aldığı geniş bir repertuvarı seslendirdiği sahne performanslarına devam ediyor.

 

Burak Bilgili Hakkında

 
Opera sanatçısı bas bariton Burak Bilgili, ülkemizde 2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’ndan mezun olmuştur. 1998 yılında 1.Siemens Opera yarışmasında birincilik almıştır. Mezun olduğu Konservatuardan Hocası Prof. Güzin Gürel’in vermiş olduğu burs ile Amerika’da sadece opera üzerine eğitim veren Philadelphia Academy of Vocal Arts okulunda okumuştur. Philadelphia’da eğitimini sürdürürken 2002 yılında İtalya’da La Scala operasında sahne almıştır. Amerika New York’da Metropolitan Operası’nda 2005 ve 2008 yıllarında sahne almıştır. Bu operada sahne alan ilk ve halen tek Türk opera sanatçısıdır. Amerika’daki yerel yarışmalardaki 1.lik ödülleri haricinde; “12 uluslarası yarışmada 9 defa1.lik ve 3 defa 2. lik ödülü” almıştır. Burak Bilgili; Kanada, Yeni Zelanda, Çin Halk Cumhuriyeti, Norveç, Finlandiya, Brezilya, Portekiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok şehrinde olmak üzere birçok ülkenin opera sahnesinde yer alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.

 
2002’de Teatro alla Scala’da Lucrezia Borgia operasında Don Alfonso karakteri ile ilk profesyonel opera performansından sonra bas Burak Bilgili dünyaca ünlü opera sahnelerine çıkarak çok büyük bir başarı elde etti. Bu sahneler arasında New York Metropolitan Operası, Carnegie Hall, Washington National Opera, San Francisco Operası, Montreal Operası, Toronto’daki Kanada Operası, Liceu de Barcelona, Grand Theatre de Geneve, Caramoor Festivali, Savonlinna Festivali, Floransa Maggio Musicale Fiorentino, Teatro dell’Opera di Roma sayılabilir. Beraber çalıştığı şefler arasında Evenlino Pid , Nicola Luisotti, ve Alberto Zedda vardır. Son dönemde yer aldığı prodüksiyonlar arasında Teatro Lirico di Cagliari’de Nabucco (Zaccaria), Meksika’da Rigoletto (Sparafucile), Messiah by Haendel Washington Milli Senfoni Orkestrası ve Detroit Senfoni ile Haendel’in Messiah’sı, Miami Operası’nda Norma (Oroveso), Hamburg Staatsoper’de Luisa Miller (Conte di Walter), Napoli’de Sihirli Flüt operasında Sarastro rolü, Detroit Operası’nda David Dichiera’nın gala konseri ve Atlanta Opera’sında Romeo et Juliette (Laurent) ve Don Pasquale sayılır.

 
Bu dikkate değer performanslardan evvel Bilgili Washington Operası ile Nabucco’da Zaccaria, Edmonton Operası ile Aida’da Ramfis, Caramoor Festivali’nde Vespri Siciliani’de Procida, Avignon’da Sihirli Flüt operasında Sarastro, San Francisco Opera’sında ilk performansı Il Trovatore’de Ferrando, Montreal Operası ile Simon Boccangra’da Fiesco rollerini başarı ile canlandırmıştır. Geçtiğimiz sezondaki performansları arasında Floransa Operası’nda Escamillo, Montpellier’de L’Italiana in Algier, Pekin NCPA’da Peder Laurent, Ft. Worth’de Don Pasquale yer alır. Yakın geçmişteki konser performansları arasında New York Choral Society ile Carnegie Hall’da Dvorak’ın Stabat Mater’i, Atlanta Senfoni ile Janacek’in Glagolitic Mass eseri, Charlotte Senfoni ve Istanbul Senfoni Orkestrası ile Verdi’nin Messa da Requiem’i, Washington National Orchestra ile Handel’in Messiah’sı ve Atlanta Senfoni ile Aida’da Ramfis rolü bulunmaktadır.

 
Ayrıca Omaha Lyric Opera’da Rigoletto’da Sparafucile rolü ve hemen ardından Napoli Operası’nda La Boheme’de Colline, Miami Lyric Opera’da Les Pecheurs de Perles prodüksiyonunda Nourabad rolü, Canadian Opera Company ile Sevil Berberi prodüksiyonunda Don Basilio rolü ve Cincinati Operası’nda Don Pasquale (başrol) rolünde oynadı. Burak Bilgili geçtiğimiz sene Pekin’de Romeo ve Juliette operasında Sayın Pekin Büyükelçimiz ve Maslahatgüzarımızın da değerli ilgileriyle Türk sanatçı olarak temsil etmiştir. Yine 2019 da Köln’de La Forza del Destino operasında ilk kez sahneye çıktı ve L’Opera de Tours’un L’Italiana in Algieri prodüksiyonunda Mustafa rolünü ve Umman Kraliyet Operası’nın Lakme prodüksiyonunda Nilakantha rollerini oynadı. 2020 yılında Cincinnati, Detroit ve Çin Pekin Operası’nda sahne alacak.

 
“Zengin ve güçlü sesiyle Türk bas bariton Burak Bilgili yaşlı, solgun yüzlü, gözlüklü Don Pasquale karakteri ile bir anda komediyi ateşledi. Bilgili İtalyanca sözleri adeta çınlayan bir artikülasyon ve karakter dolu ifadesi, büyük ve derin bir rezonansla yayılan sesi ile genç bir gelin almaya karar veren şöhreti kendinden menkul yaşlı bir adamı ustaca canlandırdı. Tüm o ürpertici ve çapkın hallerine rağmen Bilgili bu karaktere bir sempati duymanızı sağlıyordu.” Ft Worth 2018 Don Pasquale. 

 

NEMETH Quartet Hakkında

 
Andante Dergisi’nin düzenlediği 2017 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” seçilen Nemeth Quartet, Türkiye’nin en aktif konser veren oda müziği gruplarından biri olup, alanının seçkin sanatçılarından Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Aybulus (keman), Pınar Basalak (viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili’den (çello) oluşmaktadır. 2013 yılından beri aktif konser veren Nemeth Quartet, ismini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kendilerini müziğe başlatan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar Istvan Nemeth ve Katalin Nemeth’ten almaktadır.

 
Nemeth Quartet, Moskova’da, New York’ta, Lefkoşa ve Girne’de, Frankfurt’ta, Martvili/Gürcistan’da, Macaristan’da Vigandpetend ve Keszthely’de, Buenos Aires’teki sahnelerdeki konserlerinin yanı sıra 2016 yılında Panama’da şef Ledezma Bradley yönetimindeki Panama Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak, 2018 yılında Saraybosna’da şef Munir Mesanoviç yönetimindeki Saraybosna Filarmoni Orkestrası ile solist olarak ülkemizi temsil etmiştir.

 
2019 yılında Amsterdam’da düzenlenen Uluslararası Yaylı Kuartet Bienali’ne katılarak burada Joel Krosnick (Julliard Quartet’in 42 yıl boyunca çello sanatçısı), Richard Ireland (Royal Müzik Akademisi’nde oda müziği eğitmeni), Isabel Charisius (2005-2008 yılları arasında Alban Berg Quartet’in viyola sanatçısı) ile çalışmışlardır. 2017 yılında şef Nikos Haliassas yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası eşliğinde Oğuzhan Balcı’nın “Kuartet ve Orkestra için Konçertosu”nun Eskişehir’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, 2019 yılında ise şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde Bursa Bölge Senfoni Orkestrası eşliğinde Utar Artun’un Nemeth Quartet için bestelediği “Nemeth” “Kuartet ve Orkestra Konçertosu”nun dünya prömiyerini yapmışlardır. Türkiye’nin farklı şehirlerinde konser vermeyi amaç edinmiş ve her yıl konser turnesi programlarına en az bir yeni şehir ekleyen Nemeth Quartet sıklıkla sahneye çıktıkları Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Ankara’ya ek olarak Batman, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Samsun, Balıkesir gibi farklı bölgelerdeki şehirlerimizdeki sahnelerde de konser vermişlerdir.

MERSİN KENT HABER