TURAB ÜYELERİNE ONLİNE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2020 SEMİNERİ

TURAB ÜYELERİNE ONLİNE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2020 SEMİNERİ

Mersin’de ‘Burası Mersin, Burada İş Var’ sloganıyla çalışmaları devam eden ‘İstihdam Seferberliği 2020’ kapsamında Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB), Profesyonel İnsan Kaynakları Platformu işbirliğinde İstihdam seferberliği 2020 teşvikleri online olarak anlatıldı.

TURAB ÜYELERİNE ONLİNE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2020 SEMİNERİ
TURAB ÜYELERİNE ONLİNE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2020 SEMİNERİ Salih Abidin Pala

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Halil Bozkurt ve kurum personeli işveren danışmanları tarafından online bir konferans programı üzerinden canlı yayında gerçekleştirilen seminere, Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Canan Sunay,TURAB  üyesi işyeri yetkilileri ve Profesyonel İnsan Kaynakları Platformuna üye işyeri yetkilileri katıldı.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, "Mersin işkur il müdürlüğü işbirliğinde bugün yapmış olduğumuz işkur destekleri toplantımızı , TURAB üyelerimiz ve dostlarımızın katılımıyla gerçekleştirdik. İşkur destekleri toplantımızda , işbirliği ve sunum için katkılarından dolayı başta İŞKUR müdürümüz Sn. Halil Bozkurt bey ve işveren danışmanı Sn.Muhammed Lütfi Emre beye çok teşekkür ederiz. Verimli ve faydalı bir sunum oldu.

 Son dönemde İŞKUR firmalarımızın imdadına yetişti, istihdam konusunda destekleri yadsınamaz hale geldi. İŞKUR'a bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Bununla beraber iş dünyamızın hizmetine sunulan destekleri doğru kullanabildiğimiz söylenemez, bu  bağlamda denetim çok şart. Ayrıca pandemi dönemi ücretsiz izine ayırılan personelin sigorta primleri yatmadığı için çalışanların tazminat ve emeklilik kısmında mağduriyetleri söz konusu. Bu desteğin uygulanmasında  çalışan lehine revize edilmesi gerektiğini, Devletimizin bu sigorta primleri ve kıdem tazminatı konusunda düzeltme yapabileceği kanaatindeyim. Bir de bildiğimiz gibi en çok can çekişen Kobilerimizde iş başı eğitimlerinde iki çalışan şartı gerekmektedir. Bu şartın kaldırılması binlerce kobinin gençlerimizi istihdam edip tecrübe kazanmalarına vesile olacaktır. Kobilerimizin çalışmalarını aksatmadan yürütebiilmesi bu şarta bağlıdır." dedi.

TURAB Genel Başkanı Sunay açıklamasının son bölümünde, "Buna benzer bilgilendirme toplantıları ile zoom üzerinden sizlerle buluşmaya devam edeceğiz. Bizden değinmemizi istediğiniz konu başlıkları varsa bizlere iletmenizi rica ederiz. En kısa zamanda normal şartlarda yüzyüze görüşmek dileğiyle." sözlerini tamamladı.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Halil Bozkurt Türkiye İş Kurumu'nun 2023 istihdam hedefleri çerçevesinde, aktif iş gücü piyasaları ve çalışma politikaları sayesinde, istihdam seferberliği kapsamındaki teşvik ve desteklerle işverenlerin personel maliyetlerinin düşürülmesinin hedeflendiğini, pandemi döneminde de Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında Aktif ve pasif işgücü piyasasına yönelik teşvik ve desteklerle işverenlerin yanında olmaya devam ettiklerini söyledi.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İşveren Danışmanı Muhammed Lütfi Emre tarafından Teşvikler ve İŞKUR uygulamaları, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi ücret Desteği Normalleşme Desteği ile ilgili bilgiler verilen online seminerde, "İŞKUR ‘un ilave istihdam yapan işverenlere sağladığı birçok teşvik paketi olduğu, Program kapsamında İlave İstihdam Desteği, Asgari Ücret Desteği, Kadın Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Desteği, 5 Puanlık İndirim Desteği verildiği ifade edildi. Ayrıca İstihdamın kalıcı hale gelmesine yönelik devletin sağladığı teşviklerden "Mesleki beceri geliştirme teşvikleri kapsamında işbaşı eğitim programının başta geldiği, İşbaşı eğitim programında personellere tecrübe kazandırılması amaçlandığı, 2020 yılı istihdam seferberliği kapsamında sağlanan teşviklerin hem işverenler için hem de personeller için olumlu sonuçlar verdiği dile getirildi. Canlı yayın sonunda katılımcıların soruları da cevaplandırıldı.

MERSİN KENT HABER