BAŞARIR, YOKSULLUKLA MÜCADELE DERKEN YOKSULLUĞUN MİMARI OLDULAR

BAŞARIR, YOKSULLUKLA MÜCADELE DERKEN YOKSULLUĞUN MİMARI OLDULAR

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, Dünya Yoksullukla Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

BAŞARIR, YOKSULLUKLA MÜCADELE DERKEN YOKSULLUĞUN MİMARI OLDULAR
BAŞARIR, YOKSULLUKLA MÜCADELE DERKEN YOKSULLUĞUN MİMARI OLDULAR Salih Abidin Pala

 

CHP Mersin milletvekili Başarır, "Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele Günü.  Ne yazık ki Dünyada milyarlarca insan ülkemizde ise milyonlarca insan yoksullukla mücadele ediyor.

Ülkemizdeki iktidarın ekonomi alanında beceriksiz politikaları ve Covid-19 virüsü nedeniyle iyice etkisini gösteren ekonomik krizin faturası halkımız üzerine yıkılmıştır.

Sofralarımızın olmazsa olmazı 200 gram ekmeğin fiyatı 1.25 TL’den sonra zamlanarak bugün fırınlarda 1.5 TL’den satılırken, una da 4 kez zam geldi. Emekli ve memura yılın son 6 ayında TUİK’in belirlediği enflasyon farkı ile birlikte %5,75 zam yapılırken, ekmeğe %20, una ise bir yıl içinde %50 zam gelmiş durumda.

Yumurtaya son bir ayda %30 zam yapılırken, Saray’ın bir günlük masrafının 10 milyon olduğunu kimileri gözden kaçırmak istiyor.

4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı(açlık sınırı) 2220 TL iken, bugün Saray’ın sadece yıllık içecek masrafının 1 milyon 319 bin TL olması iktidarın yoksullukla ne derecede mücadele ettiğini gözler önüne sermektedir.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut( kira, elektrik, su, doğalgaz), ulaşım, eğitim, sağlık vb. ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7229 TL iken; Saray’ın sadece 1 yıllık giyim, mefruşat ve tuhafiye masrafının 13 milyon 453 bin TL olması kimilerinin varlık içinde şımardığını ortaya koymaktadır.

Asgari ücrete %15,03 zam yapılırken, Sarayın görev gideri ise %464 artışla 1 milyar 427 milyon TL olması, iktidarın halka tasarruf yap derken kendisinin ne kadar tasarruf yaptığını açıkça sergilemektedir.

Yoksullukla mücadele söylemiyle iktidara gelenler ne yazık ki ülkedeki yoksulluğun yaratılmasında başrol oynadılar. Ülkemizdeki yoksulluğun baş mimarları gülümseyebilirler, çünkü tarih fotoğraflarını çekiyor." dedi.

MERSİN KENT HABER