ANNEMİN ERİŞTESİ FAST FOOD’ U YENER

ANNEMİN ERİŞTESİ FAST FOOD’ U YENER

Uzun zamandır tüm ülkelerde, ne yazık ki ülkemizde de hüküm süren Fast Food (hızlı gıda) anlayışına karşı, son yıllarda Slow Food (yavaş gıda) hareketi örgütlenmeye başladı.

ANNEMİN ERİŞTESİ FAST FOOD’ U YENER
ANNEMİN ERİŞTESİ FAST FOOD’ U YENER Salih Abidin Pala

Bu amaçla kurulan Yeryüzü Pazarlarının sayısı üçü Türkiye’de olmak üzere 69 adede ulaşmıştı. Geçtiğimiz Pazar günü de Tarsus’ta 70. “Yeryüzü Pazarı” açıldı.

Yeryüzü pazarları üreteni, tüketeni ve hazırlayanı bir arada buluşturuyor. Ayaküstü atıştırılan pizza, hamburger gibi hazır veya donmuş yiyecekler yerine güvenilir, taze, mevsiminde, sağlık kurallarına uygun, lezzeti kaçmamış, GDO’suz ürünler… Pazara kabul edilmenin de belli şartları var. Ürünün doğal olması, ilaç kullanılmamış olması gibi… Pazarın Tarsus’taki kurucu üyeleri Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Borsası, Ziraat Odası ve Tarsus Slow Food oluşumu. Başkanlığına Jasmin Lokmanoğlu’nun getirildiği pazar Tarsus’ ta Hz. Danyal mezarı, Makam camii ve birçok tarihi yapının olduğu bir meydanda kuruldu. Pazarda değişik ilçelerden gelen 67 üretici stant kurdu. Tarsus Belediye başkan yardımcısı Osman Polat “60 kişilik bir ekip aylardan beri bu Pazarın düzenlemesi için çalıştı” diyor. Gerçekten de tertip ve düzen çok iyiydi. Pandemiden dolayı birçok uyarı levhası asılmıştı. Ziyaretçiler ve stant açanların da kurallara uyduğunu gözlemledik.

FAST FOOD’U YENECEK ANNELER PAZARI

Pazarda neler yoktu ki? Doğal unlarla yapılmış çeşitli ekmekler, her çeşit mevsimlik sebze ve meyveler, el emeği göz nuru dokumaların yanı sıra:

Ayşe Aydın’ın nefis Karakuş tatlısı,

Esma Aydın’ın tarhana, sebzeli erişte, kuşburnu, kivi, erik marmeladı,

Serpil Demir’in sıcacık kaynarı,

Aykut Şimşek’in sarı buğday bulguru, sumak, erik, ceviz ve kuş üzümü.

Begüm Balcı’nın Bozyazı kavutu,

Huriye Kara’nın narenciye şekerlemesi (narentat) ve avokado- turunçgil suyu (avoport)

YUSUF ÇELİK