TTB, Yeterli Grip Aşısı Siparişi Edilemedi

TTB, Yeterli Grip Aşısı Siparişi Edilemedi

Türk Tabipler Birliği (TTB) yayınladığı açıklamada Ülkemizde yaklaşan kış ayları öncesi 20 milyona yakın kişinin grip aşısı olması gerektiğini ancak duyumlarına göre 1.3 milyon aşı sipariş edildiğine dikkat çekerek bu sayının yeterli olmadığını ifade etti.

TTB, Yeterli Grip Aşısı Siparişi Edilemedi
TTB, Yeterli Grip Aşısı Siparişi Edilemedi Salih Abidin Pala

TTB'den yapılan açıklamada, "Türk Tabipleri Birliği aylar önce, sonbahar ile birlikte kapalı ortamlara geçişin her yıl olduğu gibi  grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yola açacağını, bu sene COVİD-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini açıklamıştı. Bilim insanları da grip ve COVİD-19 hastalığının birlikte geçirilmesinin dramatik sonuçlara yol açabileceğini öngörmekteler.
Grip aşısı, gripten korunmada belli bir koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı Bilim Kurulu üyeleri tarafından oldukça geniş bir kesime önerilmektedir. Dış ülkelerden sipariş edilen bu aşının yeterince stoklanması konusunda uyarılar da daha önce TTB tarafından yapılmıştı. 
Herhangi bir resmi açıklama yapılmamasına karşın duyumlarımıza göre  1.3 milyon aşı siparişi yapılmıştır. Bu  dozda aşının,  65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısının 8 milyon, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın sayısının da 20 milyon civarında olduğu göz önüne alındığında yeterli olmayacağı kesindir. Enfeksiyon bulaşı açısından yüksek riskli meslek grubu olan sağlık çalışanlarının sayısı bile 1 milyondan fazladır. Altmış beş yaş üstü veya kronik hastalığı olan, obez olan, fabrika kışla bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında bulunan  milyonlarca vatandaşımız göz önüne alındığında  çok daha fazla sayıda aşıya gereksinim olduğu bir gerçektir.
Bu aşılar için Aile Sağlığı Merkezlerine gelen ve belki de aşı olamayacak  vatandaşlar sağlık çalışanları ile karşı karşıya gelecek, ortaya çıkacak kaos, sağlıkta şiddete yol açacaktır.
Sağlık bakanlığı ivedilikle bir açıklama yapmalı, temin edilen aşı miktarı kamuoyu ile paylaşılmalıdır.  Avrupa Birliği ülkelerinin 200 milyon doz,  67 milyon nüfuslu İngiltere'nin 30 milyon doz, İran'ın ise 7.5 milyon doz aşı  temin ettiği haberleri medyada yer almıştır. Buna karşın ülkemizin 1.3 milyon doz aşı temininin gerekçeleri,  temin edilen aşının    kimlere yapılacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Grip  aşısının hangi risk gruplarına, nasıl ve nerede dağıtılacağı şeffaf bir biçimde tüm ana akım medya ve sosyal medya olanakları kullanılarak topluma anlatılmalı, yaşanabilecek krizde sağlık çalışanlarının sorumlu ve yetkili olmadığı vurgulanmalıdır.
Sağlıkta Dönüşüm Programı başlamadan önce aşı üreten bir ülke iken bugün nüfusunun ancak 80'de birine dışarıdan aşı temin edilebiliyor olmasının doğuracağı sonuçları kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER