SEÇER, ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS MÜJDESİ VERDİ
Advert Advert

SEÇER, ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS MÜJDESİ VERDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nda yeni alınacak çevre dostu otobüslerle ilgili kullanılacak dış kredi de gündeme geldi.

SEÇER, ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS MÜJDESİ VERDİ
SEÇER, ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS MÜJDESİ VERDİ Salih Abidin Pala

Toplantıda komisyonlara havale edilen 29, idareden gelen 3 ve gündem dışı 3 madde olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Toplantıda, kentin ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması amacıyla İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liralık kredi kullanımına ilişkin yetkinin Başkan Seçer’e verilmesi konusu yeniden gündeme geldi ve görüşülmek üzere komisyona sevk edildi. Mali tabloyu da anlatan Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün 3 milyar liradan 2 milyar liraya indiğini anlattı.

Borçlanma talebi Mayıs ayında da gündeme gelmişti

Başkan Seçer, Mayıs ayında borçlanma talebini gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bütçe görüşmeleri sırasında bütçe denkliği için 250 milyon lira borçlanma ihtiyacını, bütçe kararnamesi içerisinde yüce meclisin huzuruna getirmiştik. Aslında bütçe kararnamesini incelediğiniz zaman, o kararnamenin kabulü bir anlamda hem bütçenin kabulü hem de borçlanma yetkisinin tarafıma verilmesinin kabulü anlamına gelmekteydi. Ancak başta İller Bankası olmak üzere borçlanma konusunda bizden yeni bir borçlanma yetki kararı istediği için Mayıs ayında bu borçlanma yetkisini meclisimizin huzuruna getirmiştik. Orada bu değerlendirmemiz ya da talebimiz reddedilmişti. Burada bir ayrıntıyı da açıklamak istiyorum. Biz bütçe denkliği için istediğimiz 250 milyon liranın tamamını kullanma yetkisine sahip değiliz, yasa olarak. Bir önceki yılın gelir bütçesinin yeniden değerlendirilme oranının ancak yüzde 10’unu kullanma yetkisi almış olurum. Onun da karşılığı yaklaşık olarak 175 milyon liradır” dedi.

“Pandemi olmasaydı yatırımların gerçekleşme oranı yüzde 100’e ulaşacaktı”

Geçen yılki 2 milyar 250 milyon liralık bütçe dikkate alındığında borçlanma talep edilen rakamın çok da devasa olmadığına değinen Seçer, şunları söyledi:

“Hele hele o günden bugüne Türkiye’de meydana gelen gelişmeleri, TL’nin uğradığı değer kaybını da göz önüne alırsanız yaptığımız işlerin o günden bugüne kadar maliyetlerini zaten kendiliğinden arttırdığını da göz önüne alırsanız, çok büyük bir rakam olmadığını siz de takdir edersiniz. Şimdi yine bu teklifle geliyoruz. Çünkü yıl bitiyor artık. Biz de Stratejik Plan çerçevesinde, yatırım programı çerçevesinde bu yıl gündeme aldığımız, ‘yatırım yapacağız’ dediğimiz, vatandaşa söz verdiğimiz bütün yatırımlarımızı pandemiden kaynaklı bazı gecikmeleri de göz önüne alırsanız aslında gerçekleştiriyoruz. Biraz geç de olsa mutlaka gerçekleştiriyoruz. Belki 2 ay, 3 ay, 4 ay gibi pandemi şartları bizim kararlarımızı ertelemiş olabilir. Bu ilçe belediyeleri için de geçerli ama özellikle Eylül ayından sonra yatırımlarımız çok süratli bir noktaya geldi. Bizim yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır. Tabi ki bu parayı ilgilendiren bir konu. Bunun komisyona sevk edilmesi ve orada konuşulması lazım. Orada da konuşulacak. Ben bizatihi ihtiyaç duyulması halinde komisyon üyelerimizle oturup, konuşup, toplantı yapacağım. Kendilerine bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.”

“2 milyar 246 milyon liralık borçlu kasa devralmıştık”

Başkan Seçer,  31 Ekim itibariyle Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosu konusunda da meclis üyelerini bilgilendirdi. Gelecek toplantıda bütçe ve borçlanma talebiyle ilgili detaylı sunum yapacağını, Mersin’in hangi yatırımlara ihtiyaç duyduğunu ve bunlarda hangi noktada bulunduklarını anlatacağını kaydeden Seçer, “31 Mart 2019 itibariyle toplamda 2 milyar 246 milyon liralık bir borçlu kasa devralmıştık. Bunun 664 milyon 166 bin lirası mal ve hizmet alımları. 1 milyar 582 milyon lirası da banka borçlarıydı. Toplamda da söylediğim gibi yaklaşık 2 milyar 247 milyon liralık bir borç söz konusuydu. Daha sonra 19 aylık sürede, yani 1 Nisan 2019 ile 31 Ekim 2020 yılları arasında toplam mal ve hizmet alımını ödediğimiz miktar 1 milyar 174 milyon 594 bin lira. Toplamda devralınan borçla beraber 1 milyar 838 milyon 760 bin lira borca evrilmiş oluyor. Bu mal ve hizmet alımı. Banka borcunu ayrı gireceğim. Ancak biz bu 19 aylık süre içerisinde de bu tutarın 1 milyar 444 milyon 777 bin lirasını ödemişiz. Ve şu anda hesapta görünen bakiye 393 milyon 983 bin lira” dedi.

Mal ve hizmet alımındaki borç stoğu 648 milyon 475 bin lira azaldı

247 milyon liralık mal ve hizmet alımlarından kaynaklı borç stoğunda bir azalma söz konusu olduğunu dile getiren Seçer, şöyle devam etti:

“Bir taraftan yatırımlar devam ediyor, Yol ve Asfalt, Fen İşleri, Sosyal Hizmetler, Sağlık ve Engelliler, Tarım Daire. Rutin hizmetlerimiz devam ediyor, borçlanıyoruz. Ama bir taraftan da ödüyoruz ve şu anda 31 Ekim itibariyle de söylediğim gibi mal ve hizmet alımlarından kaynaklı borcumuz yaklaşık olarak 247 milyon lira azalarak 393 milyon 983 bin lira seviyelerine inmiş bulunuyor. Diğer taraftan banka borçlarımız vardı. 1 miyar 582 milyon 783 bin lira biz banka borcu devraldık. Geçtiğimiz yıl 164 milyon lira borçlanma yetkisi aldık, kullandık. Faiziyle beraber borcumuz; yani 164 milyon liranın faizi ile beraber borcumuz; ki uzun vadeli borçlanmalardı. 1 yıl ödemesiz, 2 yıl ödemesiz ve uygun faizlerle de aldık o dönemde. 1 milyar 800 milyon 349 bin liraya borcumuz evrildi ama biz bu 19 aylık sürede 595 milyon 858 bin lira da banka borcu ödedik. Ve şu anda 31 Ekim itibariyle banka borçlarımız 1 milyar 204 milyon 490 bin liraya evrilmiş. Borç teslim aldık, tekrar ödedik ve toplamda yaklaşık olarak da 380 milyon lira civarında bizim banka borçlarında bir azalmamız söz konusu oldu. Toplamda mal ve hizmet alımı, artı banka borçları, anapara, artı faiz toplamında 648 milyon 475 bin liralık bir borç stoğumuzda azalma söz konusu.”

“Yönetimi devraldığımızdan bu yana borçlar 3’te 1 oranında azaldı”

Dün de MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda, MESKİ’nin bütçesi ve mali tablosu ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlatan Seçer, “Orada da yaklaşık olarak Euro bazlı, 20 milyon Euro’ya yakın bir borç azalması söz konusuydu. TL bazlı, Euro bazlı borç azalmasının yaklaşık olarak 250 milyon lira civarında olduğunu düşünürseniz, yaklaşık olarak 31 Ekim itibariyle MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin devralındığı günden bu yana borçların yaklaşık 3’te 1’lik bir kısmında azalma söz konusu. Bizim devraldığımız 2 kurumun borcu yaklaşık olarak 3 milyar liraydı. Şu anda 2 milyar civarında bir borç yükümüz var. Bunu da bilmenizi istedim. Komisyonda bazı değerlendirmeler olacaktır. Çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daha önce aldıkları 73 CNG’li otobüse ek olarak 100 yeni otobüs daha alacaklarını belirterek, bu kapsamda 22 milyon Avro’ya kadar dış kredi kullanmak istediklerini anlattı. Başkan Seçer,  doğalgaz yakıtlı araçların hem çevre dostu hem de yakıt tasarrufu ile daha az maliyetli olduğunu belirterek, bu araçlarla yılda 64 milyon lirayı bulan akaryakıt maliyetinde 33 milyon liralık tasarruf sağlanacağını söyledi. Otobüsle ilgili kredi talebi komisyonlara sevk edildi.

7 milyon avrosu hibe edilecek

64 ülkenin ortaklığıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) hakkında konuşan Başkan Seçer, bankanın çevre dostu projelere destek veren bir finans kuruluşu olduğunu vurguladı. EBRD ‘Green City’ programına katılmanın önemini anlatan Seçer, program kapsamında 1,5 milyar avroluk bir fon olduğunu belirtti. Bankanın krediyi onaylaması için sadece Büyükşehir’in Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki kurumlardan izin beklediğini ifade eden Seçer, “22 milyon avroluk bir kredi. Bunun 7 milyon avrosu bize hibe edilecek. 15 milyon avroyu ise 2 yılı ödemesiz, 8 yılda ödeyeceğiz. Ve yılda 2 kez 6 ayda bir olmak üzere eşit taksitlerde ödeyeceğiz. Bunun bize maliyeti de yıllık bazda Libor artı yüzde 3.4. Geri ödeme miktarımız 18 milyon 85 bin avroya denk geliyor” diye konuştu.

“Filomuzda kullanım ömrü dolan 160 otobüsün değiştirilmesi gerekiyor”

73 adet doğalgazlı otobüsü kendi bütçe imkanlarıyla aldıklarını ve ilerleyen günlerde bu araçların hizmete gireceğini ifade eden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Bugün için Mersin’de 252 araçlık filomuz var. Yılda da 33 milyon 500 bin civarında yolcu taşıyoruz. Araç başına doluluk oranımız %80 ile %120 arasında değişiyor. Her yıl ortalama yolcu artışı %10 civarında oluyor. Toplu taşıma otobüslerinin kullanım ömrü 10 yıl. Konforlu, daha güvenli, daha temiz bir otobüste vatandaşlarınızı seyahat ettirmek istiyorsanız bunların ekonomik ömrü 10 yıl. Bugün filomuzdaki maalesef 1975 ve 2008 model arası kullanım ömrü dolan 160 adet otobüsümüzün değiştirilmesi gerekiyorKullanım ömrünü tamamlayan otobüsler doğal olarak sık sık arıza veriyor. Bakım onarım maliyeti gerektiriyor. Bu da daha genç otobüslerin bize maliyetinin çok üzerinde oluyor. Böylece bu araçların bakım onarım maliyetleri de bu alımlar gerçekleşirse ortadan kalkmış olur. Ayrıca biz akıllı ulaşım sistemlerini de kullanacağımız için uyum sağlayacak otobüsler olmasını tercih ediyoruz.”

Vatandaşların güzergahların ve seferlerin artırılması yönünde talepleri bulunduğunu kaydeden Seçer, “Bizim mevcut hatlarımızı iyileştirmek için halihazırda 177 yeni araca ihtiyacımız var. Bunun 73’ünü aldık. Bu hesaba göre daha 104 araca bugün itibari ile ihtiyacımız var. Çünkü hem vatandaşlarımızın daha rahat seyahat etmesini, daha az zaman yitirmesini istiyoruz. Bizim şu anda 7 adet yeni hat açmamız lazım. İnsanlara toplu taşımaya yönelin diyeceksek şu anda o belediye otobüsü olmayan yerlere bizim hat açıp belediye otobüsü vermemiz lazım” diye konuştu.

“Çevre dostu otobüsler yakıtta yarı yarıya tasarruf sağlayacak”

Başkan Seçer, yeni alınan otobüslerle yakıt tasarrufu sağlanacağını belirterek, “Yeni otobüslerimizi almakla toplu taşıma hizmetini yaygınlaştıracağız. Ekonomik ve güvenli ulaşım hizmeti olacak. Sefer iptalleri gerçekleşmeyecek ve yolcular mağdur olmayacak. Covid sürecinde seferler sıklaştırılacak ve pandeminin olumsuz etkilerini de bu yolla azaltmış olacağız. Bakım onarım maliyetleri doğaldır yeni otobüslerde daha az olacak. Şimdi yakıt tasarrufu sağlanacak. Şöyle ki bizim 252 toplu taşıma otobüsü için yılda 64 milyon 156 bin 956 lira mazota para ödememiz gerekiyor. Oysa bu araçların doğalgazlı olması halinde yakıta 30 milyon 890 bin 386 lira ödemek durumunda kalacağız. Sadece yakıttan bizim yıllık tasarrufumuz 33 milyon 266 bin 570 lira olacak” dedi.

“Bisiklet yolu için alınacak hibe, proje maliyetinin %45’ini içeriyor”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelerin bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu ve çevre dostu sokak projelerine yönelik finansal hibe desteğine “Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi ile Akdeniz İlçesi Nusratiye Mahallesi arası bisiklet yolu projesi” için hibe başvuru yapılması ile ilgili madde de oy birliği ile komisyona gönderilen maddeler arasındaydı. Başkan Seçer, “Bizim mevcutta 17 bin 640 metre bisiklet yolumuz var. 2020 yılı sonuna kadar da bunu 100 kilometreye ulaştırmayı hedefliyoruz. Şu anda konuştuğumuz hibe istenecek projenin ihalesini 24 Kasım’da yapıyoruz. Gelecek hafta ihalesi yapılacak. Proje maliyetini söyleyemiyorum çünkü ihaleye çıkıyor. Ancak hibe proje maliyetinin % 45’ini içeriyor. Proje kabul olması durumunda ki bakanlık bisiklet yolu projelerine çok sıcak bakıyor. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

Amatör spor kulüpleri ve sporculara destek de meclis gündemindeydi

Mecliste, ulusal ve uluslararası düzeyde üstün başarı gösteren veya derece alan ve Büyükşehir’e ödül için başvuruda bulunan sporcular, antrenörler, teknik yönetim ve öğrencilere toplam 570 bin 405 lira ödül verilmesiyle ilgili görüşülen teklif oybirliğiyle kabul edildi.

Yıl içerisinde amatör spor kulüplerine de 20 bin TL nakdi yardım yapıldığını hatırlatan bazı meclis üyeleri, Mersin Olimpik Yetenekler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nın, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Ampute Futbol 1. Ligi’nde Mersin’i temsil ettiğini belirtti ve söz konusu takıma neden 5 bin TL nakdi yardım yapıldığını sordu. Belediye bürokratları, söz konusu takımlara 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel bir sürpriz düşündüklerini ve desteklerini fazlasıyla gerçekleştireceklerini açıkladı. Başkan Seçer, konunun daha önce kendilerine de ulaştığını ve değerlendirildiğini söyledi. Yapılan başvuruları, kendilerinde bulunan mevcut bilgiler ışığında ele aldıklarını belirten Başkan Seçer, “Kaçırdığımız bir şey varsa gereğini yaparız, merak etmeyin” dedi.

“Bölgenizde başarılı sporcular, spor kulüpleri varsa bize bilgi verin”

Bazı meclis üyeleri, yakın zamanda spor branşlarında dereceye giren sporcuların da başvuruda bulunduğunu ve yanıt beklediklerini gündeme getirdi. Başkan Seçer, 2019 yılında başarı elde eden sporcuların ödüllerinin 2020’de verildiğini ancak pandemi nedeniyle yıl sonuna sarktığını belirtti. Seçer, 2020 yılında başarı gösteren sporcuları da 2021’de ödüllendireceklerini kaydetti. Ödüllerin 2021’de yıl sonuna sarkmamasına özen göstereceklerini vurgulayan Seçer, “Kaçırdığımız spor kulüpleri, sporcular, başarılı, desteğe ihtiyacı olan bölgenizde, ilçenizde bu tip kurumlar var ise bize tabii ki bilgi verin, biz de gerekli yardımları yapalım” dedi.

Artan vakalar ve salgın tedbirleri görüşüldü

Son zamanlarda artan salgın vakaları nedeniyle meclis toplantılarında da tedbirlerin sıklaştırılması gündeme geldi. Bir meclis üyesi, daha az söz alınması, konuşmaların kısa tutulması ve bu sayede meclis sürelerinin kısaltılmasını önerdi. Başkan Seçer, söz hakkı talebinde bulunanlara söz vermek durumunda olduklarını, ancak azami önlemleri alabileceklerini belirtti. Seçer, Covid-19 testi pozitif çıkan meclis üyeleri Murat Sakuçoğlu ve Serhat Servet Dövenci’ye de acil şifa dileklerini iletti.

MERSİN KENT HABER