Ben de Kaskımı Takıyorum
Advert Advert

Ben de Kaskımı Takıyorum

Mersin'de, Ben de Kaskımı Takıyorum kampanyasıyla motorsiklet kullanıcılarına farkındalık yaratılarak kaskın önemi vurgulandı.

Ben de Kaskımı Takıyorum
Ben de Kaskımı Takıyorum Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Ben de Kaskımı Takıyorum" etkinliğine Mersin Valisi Ali İhsan Su2nun katılımıyla gerçekleşti.

‘Ben de Kaskımı Takıyorum’ Kampanyası 3. Etap Etkinliği, Vali Ali İhsan Su'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Motosiklet sürücülerinin kask kullanımı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan ‘Ben de Kaskımı Takıyorum’ projesinin 3. etap etkinliğinde yaptığı konuşmasında Vali Su, İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda tüm ülkemizde olduğu gibi ilimiz genelinde de motosiklet sürücülerinde kask kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla kampanya başlatıldığını ifade etti.

Ülkemiz genelinde trafik kazalarının yüzde 20'sini, ilimizde ise yüzde 35’ini motosiklet sürücülerinin yaptığını vurgulayan Vali Ali İhsan Su, “Öncelikli hedefimiz kask kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlayarak bu konudaki farkındalığı artırmak ve motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanmaların önüne geçmek, motosiklet sürücülerinin güvenliğini sağlamak.” sözlerine yer verdi.

İlimizde motosiklet sürücülerinde kask kullanımının artırılması ve bu konuda farkındalık oluşturulması konusunda çok önemli mesafe kat edildiğinin altını çizen Vali Su; “Bu kapsamda bilgilendirme toplantıları yapılarak, broşürler dağıtıldı ve denetimler yapıldı. Bütün bunların sonucunda ilimizde yüzde 46 olan kask kullanım oranını yüzde 67’ye yükselttik. Hedefimiz bu oranı yüzde 100’e çıkarmak.” dedi.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen programda Melik Gazi Özel isimli vatandaş geçirdiği motosiklet kaza anında ve sonrasında yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı. Programda, daha sonra 13 Ekim-08 Kasım 2020 tarihleri arasında başlatılan ‘Twitter Etkinliği’ kapsamında yaptıkları paylaşımlarla, en çok beğeni alan 5 vatandaşımız ile motosiklet sürücü belgesine sahip olan ve trafik kural ihlali yapmamış olan 5 sürücüye ödül ve plaketleri Vali Ali İhsan Su tarafından takdim edildi.

  •   Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait twitter hesabı (@EmniyetMersin) etiketlenerek ve #BendeKaskımıTakıyorum hashtag'i kullanılarak 13 Ekim - 08 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılan paylaşımlardan derece sıralamasına göre en fazla beğeni alan ilk 5 kişiye ve ilimizde hiç trafik kural ihlali yapmamış olan 5 motosiklet kullanıcısına koruma başlığı (kask) hediye edildi.

  •  1 Ocak - 8 Kasım tarihleri arasında Motosiklet ve Motorlu bisikletler üzerinde en çok kontrol yapan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz personellerinden Veysel Ergin ERCAN’a plaket verildi.

  •  Kampanyamıza vermiş olduğu desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER’ e, Karayolları 5.Bölge Müdürlüğüne, Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Ganim UMU’ya ve Türkiye Motodrag Şampiyonu Caner KIT’a plaket verildi.

  • MERSİN KENT HABER