Ahmet Yeşil Sanat Galerisi'nin Açılışında Sanatseverler Buluştu

Ahmet Yeşil Sanat Galerisi'nin Açılışında Sanatseverler Buluştu

Dünyaca ünlü ressam Ahmet Yeşil'in adının verildiği Ahmet Yeşil Sanat Galerisi, Ahmet Yeşil'in "Yer, Zaman ve Mekan" Resim Sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Ahmet Yeşil Sanat Galerisi'nin Açılışında Sanatseverler Buluştu
Ahmet Yeşil Sanat Galerisi'nin Açılışında Sanatseverler Buluştu Salih Abidin Pala

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde açılışı gerçekleştirlen Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Ahmet Yeşil "Yer, Zaman ve Mekan" Resim Sergisi'ne Ressam Ahmet Yeşil, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, CHP Mersin milletvekili Av. Alpay Antmen, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, MEP Dönem Başkanı Özcan Demir, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sanat Yönetmeni Serbülent Biçer, MUMF İcra Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı, Büyükşehir Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin Gündeş'in yanı sıra sanat dünyasının ünlü adları ve sanat severler katıldı.

Mersin'in dünyaca ünlü ressamı Ahmet Yeşil'in adının verildiği Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Ahmet Yeşil Sanat Galerisi'nin açılışında Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,Biz ‘Yenişehir’i kültürün ve sanatın başkenti yapacağız’ dedik. Bunu daha başkan olarak seçilmeden önce söylemiştik. Belki bir bina eksik yapacağız ama Yenişehir’de yaşayan sanat aşığı insanların taleplerinin karşılık bulması için gerekli çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Şöyle bir avantajımız var. Geçmiş dönemlerde görev yapan belediye başkanlarımız alt yapı hazırlamışlar. Bu alt yapıyı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi gerçekten de Türkiye’nin müstesna sanat merkezlerinden birisi. Geçmiş dönemlerde burası daha çok gösteri merkezi olarak kullanılıyordu. Şimdi burası aynı zamanda bir kültür ve sanat eğitim merkezi. Burada binin üzerinde her yaştan vatandaşımız eğitim alıyordu. Pandemi kısıtlamalar getirdi ama bunu da aşacağız. Bugün Mersinimizin yetiştirdiği büyük bir değer olan Sayın Ahmet Yeşil’in ismini verdiğimiz sanat galerisini açıyoruz. İki sanat galerisini birden açıyoruz. Ahmet Yeşil’i dünya tanıyor ama Mersin ve Türkiye yeteri kadar tanımıyor. Tanıtacağız, anlatacağız ve sanatla iç içe yaşayacağız. Bugün Yenişehir’de özel bir iş yaptığımızı düşünüyorum ama yeter mi yetmez. Sanata olan ilgi ve alakamızı arttıracağız.” dedi.

Ünlü Ressam Ahmet Yeşil açılışta yaptığı konuşmasında, Mersin sanat dünyası İstanbulda'ki sanat galerilerinden daha güzel bir  sanat galerisine bu açılışla sahip olduğunu ifade ettiği konuşmasında, "“Bugün Mersin için çok önemli bir gün. Bu mekânlara adımın verilmesinden çok bu mekânların Mersin’e kazandırıldığı için çok mutlu ve heyecanlıyım. Yıllardır sanatçı toplumundan sanat toplumuna geçmek için neler yapılması gerektiğinden söz ederim. Şimdi Mersin’e ‘iki galeri kazandırıldı’ diyorlar ama bence üç galeri birden kazandırıldı. Hem Mersin’in ihtiyaçlarını hem de ülke boyutunda sanatçıların ve sanatseverlerin ihtiyaçlarını karşılayacak. Ve çok profesyonelce hazırlanmış. Bu mekânların aynısı İstanbul’da ender görebilirsiniz. Emeği geçenler inanılmaz çaba sarf ettiler. Başkan Abdullah Özyiğit’in önerisi Aynur hanımın çabası çok önemliydi. Kendisi çok çalıştı, şuan da hasta kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu mekâna sanatçılar ve sanatseverler ulusal boyutta sahip çıksınlar. Ve bu mekânların yaşatılması çok önemli. Sahip çıktığınız ölçüde bu mekânlar yaşayacaktır. Mersin’in sanat yaşamına ve Mersin’de sanat toplumu oluşmasında katkı sunacak. Yenişehir Belediye Meclis üyelerine bu mekânların Mersin’de kazandırılmasında oy birliği ile aldıkları karar için çok teşekkür ediyorum." sözleriyle konuşmasını tamamladı..

"Yer, Zaman ve Mekan" Resim Sergisinin Kruvatörlüğünü Veli Mert yaptı. Mert sergi açılışında yaptığı konuşmasında, sanata ve sanatçıya büyük değer ve önem veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'e teşekkür ederken, Ahmet Yeşil Sanat Galerisi için çok yoğun bir çalışma ve gayretlerle meydana geldiğini, sanat severlere iyi bir sergi sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Açılışta, CHP Mersin milletvekili Alpay Antmen,“Mersin’de bu çapta bir salon sanırım henüz yapılmamıştır. Bundan dolayı Yenişehir’e çok şey katan ve daha çok şey katacağına inandığım Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’ Mersin bir turizm kenti olacak, bir tatil kenti ve sanayi kenti olacak ama önce kültür ve sanat kenti olacak. Tarsus, Mezitli, Yenişehir ve Büyükşehir Belediyemiz bunu başaracaktır.” İfadeleri yer aldı.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, "Mersin sanayi, lojistik, tarım kentidir, bunun yanı sıra Mersin sanat kentidir. Mersin'in dünya ve ülke çapında sanat kenti olması için çok mücadele veren insanlar var. Bu insanlara Mersinliler olarak destek vermemiz gerekiyor. Bu anlamda Mersin’de sanat için uğraşan, emek veren ne kadar insan varsa hepsini takdir ediyor ve huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sanat galerilerimiz hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz. “Mersin belediyeleri ‘sanatın ve kültürün başkenti yapacağız Mersin’i’ diyorlardı. Bu söylemlerle olmuyordu, eyleme dökülmesi gerekiyordu. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi. Kente böyle bir yapının kazandırılması çok önemliydi, çok büyük bir eksiklikti. Sadece Mersin’in değil dünyanın bir değeri olan Ahmet Yeşil’in adının verilmesi gerçekten önemliydi. Sanata ve sanatçıya verdikleri desteklerden dolayı Abdullah Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sanat olmazsa toplum olmaz.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

 Mersin Uluslararası Müzik Festivali İcra Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı birer konuşma yaparak,  Mersin'de geçmişte her yer sanat kültür doluydu,Ahmet Yeşil'i çok yakından tanıyorum, Onun yaptığı resimleri çok özeldir. Sanatla sevgiyle bütünleşip bşr arada yaşadık. Bu binayı yapan İbrahim Genç2e de çok teşekkür ediyorum. Hepinizin ablası olarak emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum." sözleriylle tamamladı.

Açılış öncesinde Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçılarından mini bir konser verildi.

Açılış kordelasının kesilmesinin ardından sosyal mesafe kuralları çerçevesinde konuklar resim sergisini gezdi.

Sergi iki ayrı mekanda 92 eser yer alıyor. Ahmet Yeşil'in adının verildiği galeride son üç yılın çalışmaları yer alırken, diğer galeride ise  Ahmet Yeşil'in yaşamı,çeşitli tarihleri içeren görseller ve yapıtları yer almakta.

Ahmet Yeşil kimdir?

1954 yılında Mersin’de doğdu. 1973 ve 1985 yılları arasında Nuri Abaç, İlhan Çevik ve Ernnur Tuzuni atölyelerinde resim eğitimi aldı. Türkiye’de birçok koleksiyonda yapıtları yer alan sanatçının Almanya, Amerika, Kanada, Hollanda, İngiltere, Çin ve Tayvan başta olmaz üzere önemli yabancı koleksiyonlarda da eserleri bulunmaktadır. Birçok ülkede kişisel sergileri açılan Ahmet Yeşil, Unisef Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Üyesidir. Şimdiye kadar 138 kişisel sergi açtı. Ulusal ve uluslarası yarışmalarda 25 ödül aldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER