BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, PANDEMİ SINAVINDA EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, PANDEMİ SINAVINDA EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında ülke olarak pandemi sürecinde eğitimde sınıfta kaldığımızı belirterek, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Yeşilboğaz açıklamasında, “Kötü öğretmen, kötü öğrenci, kötü okul yoktur. Kötü eğitim sistemi vardır. Hukuk devletinin ve çağdaşlaşmanın ön koşulu eğitimdir” dedi.

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, PANDEMİ SINAVINDA EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK
BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, PANDEMİ SINAVINDA EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK Salih Abidin Pala

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, “KÖTÜ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ YOKTUR; KÖTÜ EĞİTİM SİSTEMİ VARDIR”

Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim ve bilim emekçisi öğretmenlerimizin hak ve özgürlükleri korunduğu, geliştirildiği, ülkemizin eğitim politikasındaki aksaklıklar giderildiği takdirde ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, geleceğimize yön verecek nesillerin yetişeceği aşikârdır. Ülkemizin eğitim politikasındaki ve öğretmenlerimizin sistematik bir şekilde yaşadığı sorunların yok sayılması, görmezden gelinmesi, geleceğimizin en karanlık tablosudur. Çünkü bir öğretmenin eseri öğrencileridir. O öğrenciler de, geleceğimizin mimarı, yarınlarımızın teminatıdır. Bir ülkenin çağdaş, laik, yenilikçi, bilim yolunda ilerleyen eğitim sistemi ve öğretmene verilen değer, o ülkenin gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı kalitesi ile doğru orantılı ilerler. Ülkemizde kadına, çocuğa, doğaya, hayvana yönelik artan her türlü şiddetin temelinde, eğitim sistemimizdeki geri vitese gidiş yatmaktadır. Kötü öğrenci yoktur, kötü öğretmen yoktur, kötü okul yoktur, kötü bir eğitim sistemi vardır.

“HUKUK DEVLETİNİN ÖN KOŞULU EĞİTİMDİR”

Ülkemizde sil baştan yapılan müfredat ile laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılmış, ders kitaplarında Atatürk’ün ilke ve devrimleri tırpanlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığının tarikat ve cemaatlerle yaptığı eğitimde işbirliği ile Cumhuriyet değerlerinden uzak nesillerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir.  Siyasi iktidarın kendi ideolojik amaçları doğrultusunda şekillenen eğitim sistemimiz ve en kutsal mesleklerden birisi olan öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması, ülkemizin aydınlık geleceğine yapılan en büyük ihanettir. Atatürk, “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözüyle eğitime ve öğretmenlere ne kadar önem verdiğini vurgulamıştır. Çünkü eğitim bir toplumun hukuk devleti yolunda gelişmesinin, kalkınmasının, çağdaşlaşmasının ön koşuldur. Öğretmen istihdamında yaşanan sorunlar ve gelir yetersizliği sorunu çözüme kavuşturulmalı, laik, çağdaş ve bilimsel eğitim sistemimize geri dönülmelidir. Eğitimde ayrımcılığı ve fırsat eşitsizliğini kaldırmak kamu hizmetidir.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI”

Ayrıca eğitim sistemimiz pandemi sınavında sınıfta kalmıştır. Süreç içerisinde gözlemledik ki, uzaktan eğitim sistemine hala hazır değiliz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamaktadır. Öğrencilerimizin birçoğunun evinde bilgisayar ve internet altyapısı bulunmuyor ya da ekonomik koşullar vatandaşın bu altyapıyı sağlamaya gücü yetmiyor. Eba Tv’de verilen eğitimle gerek öğrencilerimiz, gerekse öğretmenlerimiz büyük zorluklar yaşamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyen, ülkemize aydınlık, çağdaş öğrenciler yetiştiren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum.”

MERSİN KENT HABER