KADINLARIN, YAŞANAN KADIN CİNAYETLERİNE İSYANI
Advert

KADINLARIN, YAŞANAN KADIN CİNAYETLERİNE İSYANI

Mersin Kadın Platformu, son günlerde artan kadın cinayetlere dikkat çekmek için basın açıklaması düzenleyerek kadınlara rol biçmekten vazgeçin, erkekleri kışkırtmaktan ve yanlarında durmaktan vazgeçin. 6284 ve İstanbul Sözleşmesini etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin, çağrısı yaptı.

KADINLARIN, YAŞANAN KADIN CİNAYETLERİNE İSYANI
KADINLARIN, YAŞANAN KADIN CİNAYETLERİNE İSYANI Salih Abidin Pala

Özgür Çocuk Parkı'nda yılın son günü öğle saatlerine  kadın cinayetlerine dikkat çeken Mersin Kadın Platformu Bileşenleri basın açıklaması öncesi ellerinde taşıdıkları dövüzlerler ve  sık sık "Katledilen kadınlar isyanımızdır"  sloganlarıyla artan kadın cinayetleri protesto edildi.İstanbul Sözleşmesi'ne uyulsun çağrısında bulunuldu.

Mersin Kadın Platformu adına yapılan basın açıklamasında, "Kadınların eşit, özgür ve adil bir yaşam mücadelesi büyüdükçe, erkek egemen sistemin saldırıları da kendisini örgütlemekte. Her gün artan kadın cinayetleri haberleri ile uyanırken, erkeğe cesaret veren erkek devlet İstanbul Sözleşmesini uygulatmak bir yana, İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmeyi tartışmaya devam ediyor. Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor. Sadece dün 4 kadın katledildi. Maltepe’de K. D. adlı erkek tarafından kendi evinde yakılarak katledilen Aylin Sözer, Malatya’da evli olduğu erkek M. T. tarafından vurularak katledilen Selda Taş, Antep’te oğlu tarafından vurularak öldürülen Vesile Dönmez, İzmir’de oğlu tarafından öldürülen Betül Tuğluk. Katiller bazen baba bazen oğul bazen eski sevgili sıfatını taşırken esas katillerin kadını koruyamayan devletin ve yargının olduğunu çok iyi biliyoruz. Adaleti sağlayamayan saraylara isyan ateşi Arjantin’den Polonya’ya Türkiye’den Meksika’ya yükselmeye devam edecek.

Bu ülkede kadın kıyımı yaşanıyor. Mersin de de öyle! 26 Kasım günü S. D. isimli erkek kendisini reddeden Leyla Öztürk’ü katletti. İ. Ç. İsimli başka bir erkek Tüba Ateş’i  katletti! Tarsus ta bir erkek evli olduğu kadın G. Ç’yi , eşinin kardeşi M. Y’yi ve annesi N. A’yı öldürdü! Daha iki gün önce bir kadın arkadaşımız boşanmak istediği erkek tarafından yaralandı! Cinsel saldırıya maruz kalıp şantajla tehdit edilen başka bir kadın arkadaşımız ise şikayette bulundu ve adaletin sağlanmasını bekliyor. 

Kazanımlarımıza saldırmaya devam eden erkek egemen sisteme onun tüm aygıtlarına bir kez daha sesleniyoruz. Katilleri tanıyoruz!

Haklarımız ve yaşamlarımız için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz!

Eril zihniyetin ve cinsiyetçiliğin mevcut politikalarla beslenerek kadın cinayetlerini cesaretlendirdiği, taciz ve tecavüz kültürünü yaygınlaştırdığını görüyoruz. Yargıdan ve onun cezalandırma sisteminden korkmayan erkekler artan bireysel silahlanma ile kadınları katletmekten çekinmiyor.

Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, bu ülkede kadınlar kadın katilleri ve şiddet faili erkekler tutuklansın diye sosyal medyadan adalet arıyor, bu ülkede kadınlar her gün yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyor. Peki ilk imzacısı olmakla övünen devlet neden İstanbul Sözleşmesini etkin uygulamıyor? uygulamakla sorumlu olduğunuz sözleşmeden vazgeçerek kadınların yaşam güvencesini nasıl ortadan kaldırırsınız? Sayısal verilerle kadına yönelik şiddeti manipüle etmekten vazgeçin, ‘’aile düzeni’’ adı altında kadınlara rol biçmekten vazgeçin, erkekleri kışkırtmaktan ve yanlarında durmaktan vazgeçin. 6284 ve İstanbul Sözleşmesini etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin.

Çünkü kadınlar vazgeçmeyecek. Evde, sokakta, fabrikada, avm de, okulda, yaşamın her alanında yaşamak ve yaşatmak, bir kişi daha eksilmemek için mücadele etmeye devam edecek.
Çünkü kadınlar haklarını ve hayatlarını sizin insafınıza bırakmayacak,
Çünkü kadınların taşan sabrı ve direnişteki ısrarı uykularınızı kaçıracak! "

MERSİN KENT HABER