TAŞUCU,SONUNDA KANALİZASYONA KAVUŞTU
Advert

TAŞUCU,SONUNDA KANALİZASYONA KAVUŞTU

Akdenizin şirin Limanı ve Turizm Merkezi Güzel Taşucu sonunda kanalizasyona kavuştu.

TAŞUCU,SONUNDA  KANALİZASYONA KAVUŞTU
TAŞUCU,SONUNDA  KANALİZASYONA KAVUŞTU Salih Abidin Pala

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Taşucu'nda başlattığı altyapı çalışmaları kısa sürede tamamlandı. Silifke İlçesi Taşucu Mahallesi Terfi Merkezi ve Terfi Hattı Projesi ile Taşucu, uzun yıllardır beklediği altyapıya kavuştu. Yapılan terfi merkezi ile Taşucu, Kum, Bolacalıkoyuncu, Gülümpaşalı Mahallelerinin atıksuları, Silifke Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletilerek arıtılacak ve bölgenin kanalizasyon sorunu tarihe karışacak.

Yeni terfi merkezi ile Taşucu’nun atıksu sorunu ortadan kalktı

MESKİ’nin sözleşme bedeli 9 milyon 138 bin TL olan kanalizasyon imalatları kapsamında, Ø400 milimetre çapında 8 bin 355 metre terfi hattı, Ø1000 milimetre çapında 168 metre cazibeli hat, 2 adet paket atıksu terfi merkezi, 5 adet kanalizasyon bacası, 7 adet tahliye vana odası ve 7 adet vana odasının yapımı tamamlandı. Taşucu bölgesinin atıksuları Terfi Merkezi aracılığıyla Silifke Atıksu Arıtma Tesisi'ne iletilerek, arıtma işlemi gerçekleştiriliyor. MESKİ’nin çalışmaları sayesinde mahalle sakinleri yıllardır bekledikleri kanalizasyon altyapısına kavuştu.

Başkan Seçer söz verdi, çalışmalar kısa sürede tamamlandı

Taşucu Mahallesi Muhtarı Adnan Uysal, “Sayın Belediye Başkanımız Taşucu’na geldiği zaman; ‘ben bu terfi hattını yılsonuna kadar bitireceğim’ diye söz vermişti. Bu sözünü tuttu. Taşucu’na çok iyi bir iş yapıldı. Taşucu’nun biraz daha önü açıldı. Bizim uzun süredir beklentimiz olan altyapımız ana terfi hatları bitti. Mahallemizde her yer, sokaklarımız tertemiz olacak. Görüntü kirliliği kalmayacak. Bunların hepsi bu aşamadan sonra daha güzel olacak. Terfi istasyonu bağlandıktan sonra denizlerimiz daha temiz olacak. İnsanlar daha güvenle denize girebilecekler. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz. Emeğine sağlık, sağ olsun” diye konuştu.

“Her yönüyle mükemmel bir çalışma”

Taşucu esnafından Kamil Kenger, Taşucu’nun tarihsel bir yer olduğunu vurgulayarak, “2 bin yıldır burada bir altyapı sorunu var. 2 bin yıl önce Romalılar tarafından burada yaşam alanlarına altyapı yapmışlar. Ondan sonraki süreçte Selçuklular gelmiş, Osmanlılar gelmiş, Cumhuriyetimiz gelmiş. Cumhuriyetimizin medeniyetiyle birlikte altyapılar Türkiye’de başlamış” dedi. Taşucu’nun yıllarca altyapıdan mahrum kaldığını ifade eden Kenger, şöyle devam etti:

“2 tane uluslararası limanı  ve stratejik bir yer olan Taşucu, maalesef böyle bir şeyden mahrum kalmış. Çok zorluk çektik. Burada insanlar tuvalete gidemedi sahilde. Çünkü altyapı yok, tuvalet yapılamadı. Turizme bir katkı sağlanamadı. Altyapı bir medeniyet. Kum Mahallesi’nde altyapı olmadığı için birçok konut boş, gelmiyorlar. Çünkü koku ve sinek oluyor. Her şeyden önce altyapıyla birlikte sivrisineklerde yüzde 50 azalma olacağını düşünüyorum. Nerden bakarsak bakalım turizm, sağlık, yaşam koşulları yani her yönüyle mükemmel bir çalışma. Turizme katkısıyla birlikte yeni istimlaklar açılacak, işsizlere iş alanı açılacak. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Sayın Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e yürekten, sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

MERSİN KENT HABER

Advert