Başkan Yücesoy, Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral İçin Uygun Değildir!
Advert

Başkan Yücesoy, Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral İçin Uygun Değildir!

MMO Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim YÜCESOY,Akkuyu'da yapımı sürmekte olan Nükleer Santral alanında meydana gelen patlamalarla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Başkan Yücesoy, Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral İçin Uygun Değildir!
Başkan Yücesoy, Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral İçin Uygun Değildir! Salih Abidin Pala

MMO Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı YÜCESOY, "Mersin’de yaşayan bizler, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yerinin, güzergâhının ve şartların uygun olmadığını, yapılmaması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz. Fakat halkın ve teknik kişilerin seslerine kulak tıkanıp, nükleer güç santralinin yapımına başlandı.

Bilindiği üzere Akkuyu Nükleer Güç Santrali; inşaatından yakıt ihtiyacına, işletmesinden atık yönetimine kadar Rusya tarafından yapılacaktır. Biz yerli ve milli üretime ihtiyaç duyarken bu ısrarcılık nedendir.

Türkiye’nin yüzde 30 oranında enerji potansiyeli ortadayken, nükleer santral gibi her zaman bir risk oluşturacak politikanın belirlenmesi mantıklı değildir. Yılın 315 günü güneş gören kentimizde yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımı arttırılarak, çevreye ve doğaya zarar vermeden enerji üretimi yapabiliriz.

Maalesef 20 Ocak yani dün Akkuyuda inşaat çalışmaları sırasında bir patlama yaşanmış ve Mersin Valiliği tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde ev ve seralarda oluşan zararın tespitine yönelik komisyon kurulduğu bildirilmiştir.

Kapı, pencere, duvar, sera zararları onarılabilir ancak kontrolsüz bir patlama geri dönüşü olmayan sonuçlar yaşatabilir.

Bir daha söylüyoruz; Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral için uygun değildir! " açıklamasında bulundu.

MERSİN KENT HABER