Mersin'de Polipropilen Tesisi Yapımına Yürütmeyi Durdurma Kararı
Advert

Mersin'de Polipropilen Tesisi Yapımına Yürütmeyi Durdurma Kararı

Mersin İdare Mahkemesi, Petrokimya Sanayi A.Ş’nin Mersin’in Akdeniz ilçesi Karaduvar Mahallesi’nde Toros Tarım'ın arazisi üzerinde yapacağı polipropilen tesisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunun iptali ile ilgili Mersin Barosu’nun açmış olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz kararı, “Bu çevre mücadelesinde alınan önemli bir zaferdir. Kazanan doğa oldu, kazanan yaşam oldu, kazanan Mersin oldu” dedi.

Mersin'de Polipropilen Tesisi Yapımına Yürütmeyi Durdurma Kararı
Mersin'de Polipropilen Tesisi Yapımına Yürütmeyi Durdurma Kararı Salih Abidin Pala

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: ÇEVRE MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ ZAFER, KAZANAN DOĞA, YAŞAM VE MERSİN OLDU.

“SAĞLIKLI ÇEVREDE YAŞAMA HAKKIMIZ MAHKEME TARAFINDAN KORUNDU”

Mersin İdare Mahkemesi’nin polipropilen tesisi ÇED olumlu raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz “Bugün çok sevindirici bir haber aldık. Mersin ilimizin Karaduvar Mahallesinde yapılması düşünülen polipropilen tesisleri ile ilgili açmış olduğumuz davada mahkeme sevindirici bir karar verdi.

Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği ile diğer bileşenlerle birlikte Mersin halkının sağlıklı bir ortamda yaşaması, çevrenin ve doğadaki canlıların daha fazla zarar görmemesi adına açmış olduğumuz ve Mersin halkının bir bütün olarak yanında durduğu, her zaman için savunduğu bu davada mahkeme, bilirkişi raporları doğrultusunda ÇED raporunun olumlu olmadığı yönünde bir kanaat edinmiş olacak ki, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu çevre mücadelesinde alınan önemli bir zaferdir. Bizim Anayasal olarak sağlıklı çevrede yaşama hakkımızın mahkeme tarafından da tescillenmesi, korunması anlamına gelmektedir. Mersin kamuoyunun gözü aydın olsun diyoruz. Bu konuda Mersin halkı ve diğer bileşenlerle birlikte çok daha ayrıntılı bir açıklamayı, raporu net bir şekilde inceledikten sonra kamuoyunun bilgisine sunacağız. Çevre mücadelesine destek veren, mücadeleye katkı sunan tüm Mersinlilere ve tüm bileşenlere bir kez daha teşekkür ediyoruz. Kazanan doğa oldu, kazanan yaşam oldu, kazanan Mersin oldu” ifadesini kullandı.

MERSİN KENT HABER