Şair Yazar Pisikolog Suna Tanaltay'ı Kaybettik
Advert

Şair Yazar Pisikolog Suna Tanaltay'ı Kaybettik

Mersinli ünlü yazar Suna Tanaltay 88 yaşında Mersin'de yaşama veda etti.

Şair Yazar Pisikolog Suna Tanaltay'ı Kaybettik
Şair Yazar Pisikolog Suna Tanaltay'ı Kaybettik Salih Abidin Pala

Mersin'in yetiştirdiği ünlü Psikolog, şair, yazar Suna Tanaltay'ın yaşamını kaybetmesi haberi büyük üzüntü yarattı.

Suna Tanaltay, yarın  6 Şubat 2021 Cuma günü öğlen Akbelen Mezarlığı'nda kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Suna Tanaltay,  edebiyat dünyamızın tanınmış şair, ve yazarlarından  Dr. Erdoğan Tanaltay'ın eşi, Mersin Uluslararası Müzik Festivali  (MUMF) İcra Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı'ın ablasıydı. MUMF Başkanı Selma Merze Yağcı, ablasını kaybetmenin derin acısı içinde gazetemize yaptığı açıklamada, yarın öğlen saatlerinde Suna Tanaltay'ın Mersin Akbelen Mezerlığında öğlen kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna pandemi kuralları çerçevesinde uğurlanacağı bilgisini verdi.

Ünlü yazar Suna Tanaltay bir süredir Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi'nde tedavi görmekteydi.

Suna Tanaltay 22 Nisan 1933 yılında Mersin'de dünyaya geldi.. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezunu olan Tanaltay, Çapa Tıp Fakültesinden psikiyatri sertifikası aldı.. Çeşitli liselerde edebiyat, felsefe ve psikoloji öğretmeni olarak görev yaptı.

Üç yıl süre ile Inter-Star’da İyi Günler Türkiye programında ve yıllardır TRT’de konuşan Tanaltay, HBB’de iki yıla yakın bir süre Sevgiyi Paylaşalım programında eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte konuşma ve yorumlarını sürdürmüşlerdir.

Kanal 6’da Derdini Söyle ve bir yıl boyunca Sorun Dertleşelim – Sevgiyi Paylaşalım, 9. Kanal’da Medya Terapi ve Bir Yudum Sevgi programlarında Erdoğan Tanaltay’la canlı yorumları paylaşarak konuşmuşlardır.

Ayrıca, Flash TV, NTV, TRT, Show TV, Kanal D, atv, TGRT ve çeşitli kanallarda söyleşileri devam etmektedir. Radyo I Ortak Yayın’da yıllarca Gececi ’lerine seslenen Tanaltay, Radyo Kulüp ve çeşitli özel radyolarda da sık sık konuşmaya devam etmiştir.

Yıllar yılı çeşitli gazete ve dergilerde yazan Suna Tanaltay, Günaydın Gazetesi yanı sıra, eski Posta Gazetesi’nde günlük, Meydan Gazetesi’nde de haftalık köşe yazarlığı yapmıştır.

Yirmi yıldır Sanat Çevresi ve Size dergilerinde devamlı olarak yazan Tanaltay, Bebek Dergisi’nin de köşe yazarıdır.

Türkiye’nin hemen her yöresinde eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte bin beş yüzü aşkın söyleşinin yanı sıra Şırnak'ta da bir seminer vermiştir. 23. Jandarma Tümen Komutanı Ömer Keçecigil’den eşi ile birlikte Takdir belgesi almışlardır.

Dikili ve Akçakoca Belediye Meclisleri'nden Fahri Hemşehrilik Beratı alan Tanaltay’ların Dikili ve Balıkesir ’de bir de Sevgi Sokakları bulunmaktadır: Suna - Erdoğan Tanaltay Sokağı

Suna Tanaltay, Oriflame firmasının yaptığı bir Halk Araştırması sonucunda 1997 yılında sağlık hizmetleri konusunda Yılın en Başarılı Kadını seçilmiştir.

Okurları tarafından çok sevilen yazar Tanaltay, "Düş Sevginin Peşinde", "Gençlik Sevgidir", "Gül Kokusu", "Kapıda Bir Gül Açtı", "Sevdalar Çocuk Kalır", "Sevdikçe", "Ben Sevgiyim", "Sonsuzu Paylaşanlar", "Şakayık Sokak", "Yaşam Nehri", "Çocuklar Ağlamasın", Çocuklar Bana Kalsın", "İskambil Evler", "Önce Sevgi Vardı" adlı yapıtlar verdi.

Sevdalar Çocuk Kalır

'Limanda ışıkları izledik ayrı ayrı
Karanlıktaydık...
Kireç badanalı bir odada
Sarılsaydık sımsıkı
Kimsenin göremediği
Bir yıldız olurduk...'
'Zamanla değişir
Büyür insanlar
Rüyalar çocuk kalır...
Oysa, yaşlanmak vardı seninle
Ve paylaşmak tüm yaşamı
Sabahı birlikte karşılamak
Birlikte yaşamak akşamı...
Başaramadım sevdiğim,
Bağışla...
Sevdalar çocuk kalır...' Suna Tanaltay'ın şiiriyle veda ediyoruz Ailesine, sevdiklerine baş sağlığı diliyoruz.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER