MERSİN'DE KADIN BULUŞMASI
Advert

MERSİN'DE KADIN BULUŞMASI

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili etkinlik düzenledi.

MERSİN'DE KADIN BULUŞMASI
MERSİN'DE KADIN BULUŞMASI Salih Abidin Pala

Mersin Kadın Platformu, Yenişehir Forum Etkinlik Alanı'nda bileşenleriyle birlikte "Kadın Buluşması" etkinliği düzenledi.

Kadınların taleplerinin dile getirldiği açıklamada, şiddette erkek söylemine,erkek egemenliğine karşı mücadele verdiklerini bu nedenle "Özgürlüğümüz İçin Alanlardayız"  ifadesinde bulunuldu.  

 

Pandeminin tüm dünyayı etkilediği bir yıl olduğuna işaret edildiği açıklamada, "Salgın ve önlemler biz kadınlara artan hane içi iş yükü, sorumluluk ve şiddet olarak yansıyor.

 Kadına yönelik şiddetin artması, ülkenin her yerinden her gün kadın cinayeti haberlerine bir de şüpheli intiharlar eklenmesi bizlerin pandemiye rağmen mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmemizin önemini gösteriyor.

Hükümet tarafından İstanbul Sözleşmesi partiler arsında seçim pazarlığı konusu yapılıyor. Ülkenin her bir köşesinden kadınlar ’’İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’’ artık YETER diyoruz,

 İstanbul Sözleşmesi imzacı hükümetleri cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı politikalar ve mekanizmalar üretme konusunda sorumlu tutuyor ve bu da yapısal olan erkek şiddetinin durdurulması için hayati önem taşıyor. 6284 Şiddet yasası ve İstanbul sözleşmesi biz kadınların yasal ve kamusal alandaki yaşam dayanaklarımızdır. Birçok kadın ve LGBTİ+ örgütleri olarak Türkiye’nin her yerinden hükümete ve yetkililere ‘’Kadına yönelik şiddeti önlemek göreviniz, herkes göreve’’ diyoruz. 

 

Biz kadınlar; kadına yönelik erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı sesimizi yükseltiyoruz.

 

 

Biz kadınlar; savaşa ve ırkçılığa karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Ve diyoruz ki; bizler mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER