Kadınların Taleplerini Öncelikle Dikkate Alın
Advert

Kadınların Taleplerini Öncelikle Dikkate Alın

Mersin Kent Konseyi Kadın Siyaset Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nnde basın açıklamasında bulundu.

Kadınların Taleplerini Öncelikle Dikkate Alın
Kadınların Taleplerini Öncelikle Dikkate Alın Salih Abidin Pala

Mersin Kent Konseyi binası önünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü basın açıklamasına Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Kent Konseyi Bileşenleri STK Temsilcileri, Kadın Siyaset Komisyonu Üyeleri katıldı. Mersin Kent Konseyi Kadın Siyaset Komisyonu Sözcüsü İlksen Sorguç Dinçer'in yaptığı basın açıklamasında;

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta greve giden tekstil işçisi kadınların haklı mücadelesinde, yanarak hayatlarını kaybettiği günün anısına ilan edilen Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar hak mücadelesine devam etmekte.

Geçmiş yıllarda, basının da yoğun ilgisinin olduğu bu günde kadınlar seslerini yükseltirken, ilerleyen yıllarda bu süreç bir hafta, 2 hafta sürer hale geldi. Kadınlar siyasal, sosyal, toplumsal haklarını kullanamamaktan bahsederken, son yıllarda, insanların en doğal hakkı olan yaşam haklarının ellerinden alındığının mücadelesini verir hale geldi.

 

Anayasamızın eşitlik ilkesine, ayrıca devletin bu eşitliği sağlama yükümlülüğüne ve kadınların seçme seçilme hakkını yasal olarak 1930 larda elde etmiş olmasına rağmen, erkekler kulübü haline getirilen siyasi yapılar içerisinde, muktedir bıyıklılar yüzünden kadınlar karar mekanizmalarında yer alamıyor.

              Son yıllarda daha da ileri giderek kadınların hayatına kast ediliyor. Bu ülkede her gün en az 3 kadın öldürülüyor.  Uluslararası sözleşmeler CEDAW, İstanbul Sözleşmesi nin yükümlülükleri yerine getirilmiyor. Uluslararası sözleşmelere uyumlu olarak çıkarılmış olan 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. Hak mücadelesi, sadece 8 Mart haftasında değil, her gün mücadele edilir hale geldi.

Yasal yükümlülükler yerine getirilsin, yasalar uygulansın kadınlar yaşasın.

Anneleri, babaları tarafından öldürülmüş çocuklardan nasıl bir gelecek bekleyebilirsiniz!

 

Belediyeler de yasaların kendilerine verdiği sorumluluğu yerine getirmelidir.  Nüfusu 100 000 i aşan her belediye sığınma evi açmak mecburiyetinde.

Mersin’de nüfusu 100 000 i aştığı halde sığınma evi bulunmayan 5 belediye mevcut. Maalesef Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Erdemli ve Silifke belediyelerinde sığınma evi yok. En kısa zamanda sığınma evleri açıldı haberini duymak istiyoruz. Kadın STK lar olarak ta konunun takipçisiyiz.

 

Sığınma evlerine gelen kadınlar can güvenlikleri olmadığı için oralara gelip sığınıyorlar. Doğal olarak ta psikolojileri son derece bozuk. Sığınma evlerinde görev yapanların da, sığınma evine gelen kadınlara,  kadınların canını kurtarmak için oraya geldiklerini ve psikolojilerini de göz önüne alarak davransınlar.

Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu olmayan belediyelerin, komisyonu kurmasını, mevcutta Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu var olan belediyelerin de, bu komisyonları daha aktif hale getirmelerini istiyoruz. Belediyelerimizde Eşitlik Birimi yok. Derhal kurulmalıdır. Eşitlik yerelde başlar.

 

Kadınların Belediye Başkanı seçilme hakkını elde edişinden 20 yıl sonra Türkiye’de ilk defa bir kadın şehir belediye başkanı seçildi. Müfide İlhan. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını Mersin seçti.

Mersin’in seçilmiş ilk İl genel meclis üyesi olarak 2009 yılında verdiğim önerge ile Müfide İlhan’ın heykeli Mersin İl Özel İdaresi tarafından Mersin Üniversitesine yaptırıldı. Bu süreç 3 yıl sürdü.

Aradan geçen 10 yıla rağmen Müfide İlhan’ın Adnan Menderes Bulvarı sahilinde bulunan Müfide İlhan heykelinin bulunduğu meydan, Müfide İlhan Meydanı olarak tescillenmedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde alınacak kararla bu alanın Müfide İlhan Meydanı olarak kabul edilmesini istiyoruz.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden, meydan bozulmadan, yakın çevresine KSTK ların kullanımına açılmak üzere bir cafe, çocuklu anneleri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir oyun bahçesi, çocuk bakım odası talep ediyoruz.  Bu talebimizi Mersin Kent Konseyi aracılığıyla MBB sine iletmiştik. Buradan basın aracılıgı ile bir kez daha iletiyor ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.  Mersin Kent Konseyi ‘’ Kadın ve Siyaset Komisyonu’’ üyesi 20 KSTK temsilcisinin talebidir. " açıklamasında bulundu.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER