MIP Doğu Akdeniz Terminali 2. Faz Genişleme Projesi Törenle Temeli Atıldı
Advert Advert

MIP Doğu Akdeniz Terminali 2. Faz Genişleme Projesi Törenle Temeli Atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı törenle , Mersin Uluslararası Limanı (MIP) Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazı Genişleme Projesi temeli atıldı.

MIP Doğu Akdeniz Terminali 2. Faz Genişleme Projesi Törenle  Temeli Atıldı
MIP Doğu Akdeniz Terminali 2. Faz Genişleme Projesi Törenle  Temeli Atıldı Salih Abidin Pala

 Mersin Uluslararası Limanı (MIP) Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazı Genişleme Projesi temel atma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin Valisi Ali İhsan Su, MIP  Genel Müdürü Johan Van Daele, AK Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik,STK Temsilcileri ve konuklar katıldı.

Tören PSA Avrupa, Akdeniz ve Amerika Bölgesel CEO'su David Yang'ın video ile yaptığı açılış konuşmasında " Mersin Limanı'nın sonraki dönemlerde yapacağı yatırım çalışmalarının başlangıcı olan Mersin Limanı EMH 2 Genişleme projesi ile yatırımdan yaralanacak olan kargo sahiplerine liman merkezli tedarik zinciri çözümleri geliştirecek, hassas programlanmış intermodal bağlantı ve teknoloji destekli dijital platforumlar aracılığıyla kargoların lojistik bağlantısını ve görünürlüğünü artıracak ve Mersin'in Doğu Akdeniz Bölgesi için bir ana merkez olarak konumunu sağlamlaştıracaktır." açıklamasında bulundu.

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele,"Bölgenin ve ülkenin gelişmesine katkı sağlayacak aynı zamanda 500 kişiye doğrudan, 5 bin kişiye dolaylı ek istihdam yaratacak olan Mersin Uluslararası Limanı Geliştirme Projesi tamamlanmasıyla Mersin'in  Doğu Akdeniz'e açılan stratejik kapı konumunun daha da güçlenecek." dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki hakkını alacağından hiçbir vatandaşın şüphe duymaması gerektiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Mersin Uluslararası Limanı Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazı Genişleme Projesi temel atma töreninde, Türkiye'nin çok önemli bir dönüm noktasında olduğunu ifade etti.

Karaismailoğlu, rakamların deniz ticaretindeki güçlerini bütün açıklığıyla gözler önüne serdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"2003 yılında Türk sahipli deniz ticaret filomuz 8,9 detveyt ton ile Dünya'da 17'nci sıradayken, 2020'de bu miktar 29,3 milyon detveyt tona ulaşmış, sıralamamız da iki kademe artarak 15'e yükselmiştir. Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı 2003'te 190 milyon tonken 2020'de yüzde 261 artışla 496 milyon 642 bin tona ulaşmıştır. Deniz yolu ile gerçekleşen dış ticaret taşımalarımız da yine aynı dönemde 149 milyon tondan yüzde 245 artışla 365,4 milyon tona çıkmıştır."

500 kişi doğrudan 5 bin kişi dolaylı olarak istihdam sağlayacak"

2007-2020 yılları arasında Mersin Uluslararası Limanı'na 1,2 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. Sadece ülkemiz için değil, Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelerle olan ticarette kritik işlevi olan limanımız, sektörün ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek üzere sürekli olarak genişletilmekte ve kapasite artırımına gidilmektedir. Zira, uluslararası deniz taşımacılığında Akdeniz limanları, Asya-Avrupa hattında aktarma limanları olarak önem kazanmaktadır. Bu minvalde, temelini atacağımız Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazı da son derece gerekli bir projedir. Yatırım bütçesi 375 milyon dolar olan projemizi, 1,5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin 2022 sonunda işletmeye açılmasıyla birlikte 500 kişi doğrudan 5 bin kişi dolaylı olarak istihdam imkanı sağladığını da müjdelemek isterim."

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Laraismailoğlu, katıldığı Mersin Uluslararası Limanı Genişleme Projesi Temel atma töreninde söylendiği Mersin Limanı'nı Atatürk Parkı'na doğru bir genişleme planının olmadığının altını çizerek, "Vatandaşlarımız dün olduğu gibi çocuklarıyla birlikte ATATÜRK Parkı'nda gönülleriyle yaşayacak.Atatürk Parkı ile ilgili bir plan olmadığına dikkat çekti. Bakan Karaismailoğlu, Mersin Balıkçılar Barınağı'nda yapacakları çalışmalarla çağdaş bir görünüm kazanacak, yürüyüş yolları açarak halkın kullanımına sunulacağını ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin Valisi Ali İhsan Su, MIP  Genel Müdürü Johan Van Daele, AK Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik'in butona basmasıyla MIP Doğu Akdeniz Terminali 2. Faz Genişleme Projesi törenle temeli atıldı.