TKKD, İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Advert Advert

TKKD, İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türk Kadınlar Konseyi Derneği (TKKD), "İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kadının onuruna indirilmiş bir darbedir" açıklamasında bulunarak alınan kara tepki gösterdi.

TKKD, İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
TKKD, İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ Salih Abidin Pala

Türk Kadınlar Konseyi Derneği, yayınladığı yazılı açıklamada; 

"İstanbul Sözleşmesi’nin feshi  kadının onuruna indirilmiş bir darbedir!

İstanbul Sözleşmesi ‘nin feshi kadına yönelik şiddetin bir türüdür !

Türk Kadınlar Konseyi olarak 62 yıldan bu yana  kadının  insanca yaşama  hakkını savundu ve savunmakta  ,kadının onurunu ve gururunu koruması için çalışmakta olup  İstanbul Sözleşmesi ‘ni , kadının çocuğun,yaşlının, güvencesi olarak görmektedir.

Bu sözleşme ,kadınlar ile erkekler arasında de jure ve de facto ( hukuki ve fiili ) eşitliğin gerçekleştirilmesinin  kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesinde temel unsur  olduğunun bilincine vardığımız bir sözleşmedir.

Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin (İstanbul Sözleşmesi),İmzalanmasından  onbir yıl sonra  20.03.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazete 3718 sayılı kararda yayınlandığı üzere Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesi talihsiz bir olaydır.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukukta düzenlenen uzantısıdır.

Üzülerek belirtmeliyiz ki bu sözleşmenin  feshi  şiddet mağdurları , aileleri ve Türk Kadınlar Konseyi Genel Merkezi  ile Şubeleri tarafından esefle karşılanmıştır.

11 yıldır savunduğumuz  Istanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz. Bu konuda  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni duyarlı olmaya davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER