Babacan, Mersin İl Binasını Törenle Açtı
Advert

Babacan, Mersin İl Binasını Törenle Açtı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Mersin İl Binasının açılışını gerçekleştirdi.

Babacan, Mersin İl Binasını Törenle Açtı
Babacan, Mersin İl Binasını Törenle Açtı Salih Abidin Pala

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Mersin'e  bir dizi çalışma ziyaretleri için geldi. Üç gündür Mersin'de bulunan Babacan, Salı günü DEVA Partisi Silifke İlçesi 1. Olağan Kongresinin ardından Çarşamba günü  de Erdemli İlçesi 1. Olağan Kongresine katıldı.. Babacan Mersin'de geçirdiği üç gün içinde STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle fikir alış verişinde bulundu. Vatandaşlarla görüştü, esnaf ziyaretlerinde bulunarak sorunlarını yerinde dinledi.

Genel Başkan Babacan, Bugün DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkçimenoğlu, Yenişehir İlçe Başkanı Hediye Dalgıç'ın yanı sıra partililerin katılımıyla Mersin İl Binasının açılışını yaptı. Ardından aynı bina içinde yer alan Yenişehir İlçe Binasının da açılışı gerçekleştirildi.

Genel Başkan Babacan, il binasının açılışında yaptığı konuşmasında Mersin'de STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleriyle bir dizi yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini , partisinin Silifke ve Erdemli 1. Olağan kongrelerine katıldığını, bugün de Tarsus İlçesi İlçe kongresine katılarak Mersin ziyaretlerini tamamlanacağını ifade etti. Babacan, Bir yıl  gibi kısa bir sürede, yaşanan pandemiye rağmen DEVA Partisi 81 ilde il başkanı ile  600'e yakın ilçe başkanı görevlendirildiğini, görevlendirilen çalışma arkadaşlarının  görevinin başında canla başla  çalıştıklarını belirtti.

Babacan, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi büyük illerin dışında pekçok il ve ilçe  kongrelerinin tamamlanmasıyla yapılacak ilk  seçimlere DEVA Partisi'nin de katılma hakkı kazanıldığını, bu yüzden kongrelere büyük önem verdiklerini söyledi. Bu nedenle  bir an önce olağan kongrelerin büyük bir bölümünün  tamamlandığını dile getirdi.Seçimlere katılma hakkı kazanan 19 partiden birinin de DEVA Partisi olduğuna dikkat  çeken Babacan, emeği geçen partililere teşekkür etti.

Babacan, gittiği, gezdiği  kentlerde DEVA Partisi dalga dalga yayılıyor, büyüyor vatandaşlardan büyük ilgi ve destek gördükleri,ifade ederken, vatandaşların ülkeyi işin ehli, liyakatlı insanların yönetmesini istediklerini dile getirdi.

Açılışların ardında Genel Başkan Babacan, İl Başkanı Cenk Cenkçimenoğlu ve Yenişehir İlçe Başkanı Hediye Dalgıç ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

 Babacan, “Ülkemizin sorunları çok büyük. Gittikçe de büyüyor. Mevcut yönetimin Türkiye’nin sorunlarını kesinlikle çözemeyeceğini kanaat getirdiğimiz için bu hareketi başlattık. Bu ülke, 2,5 yılda taraflı Cumhurbaşkanı sistemiyle şu anda 3’üncü döviz krizini yaşıyor. Türkiye’de işsizlik çok büyük bir problem. Mersin’de de çok büyük problemlerden bir tanesi. Mersin’de genç bir nüfus var. Mersin çok göç alan bir şehrimiz. Mersin’de doğup büyüyen gençlerimiz iş bulmakta çok fazla zorluk çekiyorlar. Hayat pahalı çiftçilerimizin maliyetleri çok yükselmiş durumda. Esnafımız artık kirasını, vergi borçlarını, kredi taksitlerini ödeyemeyecek duruma gelmiş. Dolayısıyla hangi toplum kesimine dokunsak bin ah işitiyoruz. Dün Erdemli meydanda bir grup vatandaşla çay içtik ve hepsi dertli. Hayatımdan memnunum diyen tek bir vatandaşımızla karşılaşmadık. Silifke’de durum aynı. Maalesef bütün Türkiye şu anda çok ciddi bir ümitsizlik içerisinde. Türkiye’nin gençlerini kendi yarınlarını bu ülkede göremiyorlar. Başka ülkelerde kendi geleceklerini hayal ediyorlar” dedi

Babacan, Mersin'de tarım, sanayi ve ulaşım konusunda problemler olduğunu dile getirirken “Mersin deyince tabi akla ilk gelen sektörler var. Başta tarım, çok geniş ve verimli bir arazi var. Fakat tarımda su sorunu var, maliyet sorunu var, ürettikçe zarar eden ürünler var. Zarar etmekten korktuğu için üretimden vazgeçen çiftçilerimiz var. Çok temel problem alanları var. Mersin aynı zamanda liman şehri, bir uluslararası ticaret merkezidir. Liman şehri ve uluslararası ticaret merkezi demek aynı zamanda altyapı demek. Özellikle karayolu ulaşımı başta olmak üzere ve liman kapasitesi başta olmak üzere bir altyapı sorunu var. Mersin’in önünü açtırmak, nefes aldırmak gerekiyor. Mersin aynı zaman büyük bir sanayi şehri olmaya aday bir kent. Aday diyorum çünkü potansiyel var ama sanayileşmesi biraz geriden geliyor. Arsa sorunu var, makroekonomik koşullar, güven ortamının olmaması bu sanayi yatırımlarını yavaşlatıyor.

Mersin’ de çok ciddi bir göç var. Bir zamanlar kamu spotu vardı hatırlarsanız. “Ödediğiniz vergi size yol, su, elektrik olarak geri dönecektir” diye. Şimdi Mersin’de yol olarak geri dönmüyor. Ciddi ulaşım sorunları var. Su olarak geri dönmüyor. Çünkü tarım sal sulama başta olmak üzere içme sorunlarının olduğu yerleşim merkezlerimiz bile var. Elektrik olarak da dönmekte güçlük çekiyor. İşte Silifke’de baktık, gittiğimiz yerlerde elektrik sorunları vardı. Dolayısıyla Mersinlilerin ödediği vergilerin yol, su, elektrik olarak geri dönmesi gerekiyor ama dönmüyor” dedi.

Babacan , gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Beraberindeki heyetle birlikte Toroslar İlçe binasının açılışının ardından Tarsus ilçe kongresine katılmak üzere kentten ayrıldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER