Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı
Advert

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı

İçişleri Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadelede Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’ İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlıklarında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı Salih Abidin Pala

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aile içi ve kadına yönelik şiddeti önlemek için çok ciddi mücadele edildiğini vurgulayarak; "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğünde hazırlanan ve Bakanlığımızın da dahil olduğu 75 maddelik 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı çerçevesinde yapılan tüm çalışmalar sonucunda 2020 yılına oranla kadın cinayetlerinde yüzde 21 azalma sağlandı. 6284 sayılı Kanun kapsamında 2021 yılı ilk 3 ayda 55 bin 231 olay meydana gelmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre olaylarda yüzde 8'lik bir düşüş elde edilmiştir. 2021 yılı ilk 3 ayda 18 bin 37 şiddet mağduruna 17 bin 121 koruyucu tedbir, şiddet uygulayan 53 bin 447 kişiye yönelik 159 bin 9 önleyici tedbir kararı verilmiştir." dedi.

Konuşmasının devamında Kadın Destek Uygulaması'na (KADES) da değinen Soylu, "2018'den bugüne kadar 1 milyon 966 bin 675 kişi tarafından indirilen ve 109 bin 563 kadının ihbarda bulunduğu KADES uygulamamızla 56 bin 788 asıllı ihbara müdahale edildi. KADES hedefimiz 1 milyondu, bunu geçtik ve neredeyse ikiye katladık. Şimdi 2 milyondayız. Arkadaşlarımıza geçen gün 5 milyon hedefini koyduk. Yani 5 milyon kadınımızın cep telefonunda bu uygulama olsun istiyoruz." diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise; “ Kadına verdiğimiz her desteği aynı zamanda aileye ve geleceğimize verdiğimiz bir destek olarak görüyoruz. Bu desteğimizde karşımıza çıkan engellerden birisi kadına yönelik şiddettir. Şiddet sadece kadının özgüvenini, itibarını, emeğinin değerini etkileyen bir faktör değil aynı zamanda aile birliğimizi, bütünlüğümüzü de zedeleyen bir faktör olmuştur. Toplumun tüm kesimini ilgilendiren şiddetle mücadelemizde iş birliğimizin ve dayanışmamızın güçlendirilmesini çok önemsiyoruz. Bu anlamda son iki senedir çok büyük bir ivme kazandık. Her yıl gerçekleştirdiğimiz Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantılarımızın sistematik hale gelmesi çok önemlidir.”dedi.  

Programa daha sonra ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadelede İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’ ile Vali Ali İhsan Su başkanlığında devam edildi.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme, Değerlendirme Komisyonu” üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantı ayrıca ilçe düzeyinde de kaymakamlar başkanlığında ilgili kurum amirlerinin katılımıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Elektronik kelepçe uygulanmasının il bazında değerlendirilmesi, KADES uygulamasının yaygınlaştırılması ve Aile içi ve Kadına Karşı Şiddet olayları kayıt ve risk değerlendirme formunun uygulanmasına yönelik sunumların yapıldığı toplantıda, ayrıca il genelinde 01.01.2020 - 31.03.2020 tarihleri arasında yürütülen, Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı kapsamında yürütülen çalışmalar değerlendirildi. Mevcut duruma ilişkin analizlerin yapıldığı toplantıda kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tolerans vurgusu yapıldı.

MERSİN KENT HABER