Yeter! Bin Defa Yeter!
Advert Advert

Yeter! Bin Defa Yeter!

Mersin'de sağlık örgütleri, düzenledikleri ortak basın açıklamasında, bilimin, meslek örgütlerinin sesine iktidarın kulağını tıkadığını, sermayenin çıkarlarına uygun kararları uyguladığı iddiasında bulunarak "Bu tedbir paketi halkı oyalama paketidir"

Yeter! Bin Defa Yeter!
Yeter! Bin Defa Yeter! Salih Abidin Pala

Mersin Özgür Çocuk Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasına Mersin Tabip Odası, Mersin Diş Hekimleri Odası, Mersin Eczacı Odası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, SES Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş ve Birlik Dayanışma Sendikası temsilcileri katıldı.

Hazırlanan ortak basın açıklamasını Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen yaptı. Yapılan açıklamada " Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz. Ölümleri Dururun" çağrısı yapıladı.

MTO BaşkanI Antmen,Yeni kısıtlamaların ölümleri dursuramıyacağını,sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlukları çözemeyeceğini ifade ettiği açıklamasında, İktidarın bilimin ve meslek örgütlerinin sesine kulak tıkadığını, sermayenin çıkarlarına uygun kararlar uyguladığını iddia ederek bu tedbirlerin halkı oyaladığını ifade etti. Yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ifade eden Antmen, salgını yönetmek yerine algı yönetmeye çalışıldığını , aşı umudu tacirliği yapılarak insanları oyaladıklarını, maske,mesafe, hijyen tekerlemesiyle suç vatandaşa atıldığı söyledi.


Antmen, "Bugün buradayız çünkü duymama görmeme şansınız yok, bugün buradayız çünkü ölümleri görmeye tahammülümüz kalmadı, meslektaşlarımızın tükendiğine tanıklık etmeye tahammülümüz kalmadı! COVID-19 pandemisi üçüncü ve en büyük pikini yapıyor. Günlük vaka sayıları 60 bine dayandı, can kayıpları gerçek rakamların ancak üçte birini yansıtan resmi rakamlarda bile 250'yi aştı.

Hastanelerimiz COVID-19 hastalarıyla doldu, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz. Bu tablodan sadece COVID-19 hastaları değil, COVID-19 dışı hastalarımız da mağdur oluyor, ertelenemez sağlık sorunları için gereken hizmete ulaşamıyorlar.

Yeter! Bin defa yeter!
Bu kâbusu hep birlikte durduralım." dedi.
Antmen, "Çalışanlar sosyal ve ekonomik hiçbir kayba uğratılmadan; AVM, fabrika, lokanta, atölye, şantiye gibi kalabalık ve kapalı alanlar derhal kapatılmalıdır. En az 14 gün, tercihen 28 gün zorunlu üretim alanları dışında çalışanlar hiçbir şekilde mağdur edilmeden çarklar durdurulmalıdır. Zorunlu üretim alanlarında çalışanlar için işyerine ulaşmada ve iş yerlerinde fiziksel önlemler alınmalı, dönüşümlü çalışma modelleri ile çalışma ortamlarında bulunan sayısı azaltılmalıdır.
        .    Uluslararası dolaşım en aza indirgenmeli ve yalnızca çok gerekli şartlarda olmalı, yurtdışı seyahatlerinde 14 gün karantina uygulanmalıdır.
        .    Aşılamada hedef toplumsal bağışıklık olmalıdır. Etkili bir aşılama programı uygulanmalıdır. Aşı temini ile ilgili süreç şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı, toplumun önüne net bir aşı takvimi konulmalıdır. Mevcut durumda hızlı aşılama salgınla mücadelenin en önemli parçasıdır. Aşıda patenti ortadan kaldıracak uluslararası adımlar atılmalıdır.
         Sağlık çalışanları artık dinlenebilmelidir.

        Topluma çağrımızdır: Sosyal haklarımızın korunması; temel gıda, su, ısınma, barınma, temizlik ihtiyaçlarınızın karşılanması salgınla mücadelede iktidarın görevidir. Temiz hava, güneş ve fiziksel hareketliliğinizi sağlayacak alanlar ve düzenlemeler organize etmek yine iktidarın sorumluluğundadır.  Hareketliliği azaltıp bulaşı önlememiz için ekonomik destek, zamanında aşılanma, şeffaf bilgi edinme yurttaşlık haklarımızdır.
Artık tükendik, söylenecek sözümüzü tükettik. Çığlığımızla buradayız!
        Bu çığlık hepimizin! ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

       MERSİN KENT HABER