MTO, Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılmalı
Advert Advert

MTO, Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılmalı

Mersin Tabip Odası (MTO),Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından ilan edilen 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde basın açıklamasında bulundu.

MTO, Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılmalı
MTO, Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılmalı Salih Abidin Pala

Mersin Tabip Odası'nda gerçekleştirlen basın açıklamasında MTO Başkanı Dr. Mehmet Antmen "Bundan tam dokuz yıl önce, 17 Nisan 2012 yılında sevgili Dr. Ersin Arslan’ı bir hasta yakınının saldırısında kaybetmiştik. Meslektaşımızı kaybettiğimiz 17 Nisan günü TTB tarafından “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” ilan edilmiştir. Dr. Ersin Arslan’ı ve sağlıkta şiddet nedeniyle kaybettiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz." dedi.

Başkan Antmen, Dr. Ersin Arslan’ın ameliyattan çıkıp servisine gittiği sırada öldürülmesinin ardından dokuz yıl geçtiğini, o günden beri Türk Tabipleri Birliği olarak yaptıkları uyarılara ve önerilere t iktidar kulak tıkadığı iddiasında bulunarak, "Bizler görevimiz başında dövülmeye, sövülmeye, ölmeye devam ettik. Her gün işimize giderken çocuklarımızla, ailemizle, sevdiklerimizle sessizce vedalaştık çünkü sağlıkta şiddet nedeniyle sevdiklerimizi son kez görüyor olabilirdik" ifadesinde bulundu.

Antmen, mevcut iktidarın sağlıkta şiddeti önlemek, tedbir almak yerine sağlıkta şiddeti körüklediği iddasında bulunduğu açıklamasında,, kışkırtan politikalarına devam ettiğini belirtti.

Covid-19 sürecinin yönetilememesi, salgın yerine algı yönetilmesi ise sağlık alanının durumunu şiddet de dahil olmak üzere daha da kötüleştiğini dile getiren Antmen, "Geldiğimiz noktada meslektaşlarımızı hem pandemi koşulları hem de giderek artan şiddet ortamında kaybediyoruz ve artık hiçbir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadığını açıkça söylüyoruz. Sadece fiziksel şiddet değil, psikolojik şiddet, sözel şiddet artarak devam etmektedir." dedi.

Antmen, şiddet ortamınına daha fazla can feda etmemek için daha etkin bir sağlıkta şiddet yasasına ihtiyacımız olduğu ifade ederek, "Dr. Ersin Arslan şahsında kaybettiğimiz arkadaşlarımızı saygı ve minnetle andığımız bu günde iktidarı, sağlıkta şiddeti kışkırtacak, koruyacak söylem ve politikalardan vazgeçmeye ve etkin bir sağlıkta şiddet yasası çıkarmak için TTB’nin talep ve önerilerini yerine getirmeye davet ediyoruz." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

MERSİN KENT HABER