GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 18:12   Güncelleme : 14-09-2022 18:12

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI MERSİN'DE BAŞLADI

Mersin'de Ahilik Haftası Kutlama etkinlikleri renkli görüntülerle başladı.

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI MERSİN'DE BAŞLADI

Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 29’uncısı düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Mersin esnafı ile kent protokolünü buluşturdu. Yoğun bir katılım ve coşkunun hakim olduğu kutlamalar, Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında görsel şölen havası estirdi.

Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 29’ıncısı düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Mersin esnafını ve kent protokolü buluşturdu. 1975 yılından bu yana Terzilik mesleğinde faaliyetini sürdüren bugüne kadar 6 usta, 11 kalfa ve çırak yetiştiren Adnan Çevik ‘Yılın İl Ahisi’ seçilirken, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’a ‘Yılın Ahisi’ unvanı verilerek Ahilik kaftanı kuşatıldı. Kutlamalarda ayrıca mesleğinde 50 yılını dolduran esnaf sanatkarlara ve mesleki odalara yeni seçilen oda başkanlarına günün anlam ve önemi nedeniyle Ahilik Kaftanı giydirildi.

Mersin ESOB tarafından düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Birlik Başkanı Talat Dinçer, Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen, Ticaret İl Müdürü Hüseyin Güçlü, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MBB Genel sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ve Birliğe bağlı il genelinde kurulu 70 meslek odası başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Cumhuriyet Alanında başladı. Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu sonrası katılımcılar programın devam edeceği Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayına geçtiler.

Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen kutlamalara Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Alpay Antmen, KKTC Mersin Konsolosu Zalihe Mendeli, Ticaret İl Müdürü Hüseyin Güçlü, Mersin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hasan Gül, İl Müftüsü Aydın Yığman, Mersin Vergi Dairesi Başkanı Seyfettin Baysal, İşkur Müdürü Mustafa Kutlu, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, ile kent protokolü, oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar ile öğrenciler katıldı.

Kutlamaların açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Ahiliğin yarenlik ve yol arkadaşlığı olduğunu ayrıca yamaklık ile başlayıp çıraklık, kalfalık ve ustalık mertebesi arasında geçen bir yol olduğunu söyledi. 2021 yılının Ahi Evran’ın ölümünün 850. yılı münasebetiyle tüm dünyada ahilik yılı olarak ilan edildiğini vurguladı. Ahiliğin tarihini anlatan Dinçer, “Ahiliğin hedefi insandır. Ahilik, insanı ele almış, öncelikle insana yatırım yapmış, insanı yetiştirmiş, güzel ahlak, dini temeller ve en önemlisi de mesleki eğitimle donatarak, piyasada esnaf ve zanaatkarlık yapmasına izin vermiştir. Ahilik teşkilatına girmek bir ayrıcalıktır” dedi.

“Bugün en büyük sorunumuz işsizlik ve esnaf ve sanatkarımızın kalifiye eleman bulamaması”

Esnaf ve sanatkarların sıkıntılarına da değinen Dinçer, “ Bugün dünyada mesleki eğitimin temeli ahilik teşkilatıdır bakınız Almanya'ya mesleki eğitimde aldı başını gidiyor biz Almanya'da meslek eğitim merkezlerine incelediğimizde bu sistemi nasıl kurdunuz dediğimizde bize söyledikleri cevap dönüp tarihinize bakın, biz ahilik kültürünü aldık geliştirdik denildi.

Mersin'de de acil şekilde bazı konuları ele almamız lazım şu an işsizlik oranlarına baktığımızda bize göre çok yüksek her 4 gencimizden 1 tanesi işsiz diğer yandan biz esnaf sanatkarlar ne çırak bulabiliyoruz nede kalifiye usta bulabiliyoruz.

“Kalkınmanın temeli mesleki eğitim”

Bu sorunları aşmak için mesleki eğitimde atılıma ihtiyacımız var. Biliyoruz ki kalkınmanın temeli mesleki eğitim hep beraber Sayın valimizin, Büyükşehir Belediye başkanımızın önderliğinde bir araya gelip bu mesleki eğitime çare bulmamız lazım. ifadelerini kullandı.

Ahilik kültürünün, bu kadim toprakların dünyaya bıraktığı bir iz olduğunu söyleyen Başkan Seçer; sadece esnaf olmanın, meslek erbabı olmanın, yüksek bir görevde bulunmanın insanı kâmil insan, dört dörtlük insan yapmayacağını kaydetti. Bunlar için bazı erdemler gerektiğini belirten Başkan Seçer, “İşte Ahilik kültürünün içerisinde tam da bu var. Onun için burası Anadolu. Onun için Anadolu dediğimiz zaman çok farklı renklerin, çok farklı kültürlerin oluşturduğu muazzam bir cümbüş çıkıyor karşımıza. Mersin de bu yönüyle, Anadolu’nun özeti. Biz o yüzden Mersin’de kardeşçe, hoşgörüyle, sevgiyle yaşıyoruz. Oysa Mersin’e dışarıdan bakanlar çok farklı beklentiler içindeler. Doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi hiçbir farkımız yok. Renk, mezhep, meşrep, etnik köken, siyasi görüş ayrımımız yok. Ahilik kültürü, bugünkü yaşantımızın çimentosu. Bizi bir arada tutan unsurlar zaten bunlar” diye konuştu.

Daha sonra törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ahilik Kültürü’nün Türk milleti tarafından insanlığa sunulduğunu belirterek, “Çıkış noktası esnaflık olmakla birlikte, bütün insanlığı içine alan bir yapıya sahip olduğu içindir ki, uzun yıllar hem kendi milletimiz hem de bütün dünya toplumları için örnek teşkil etmiştir. İlimin irfanla, ticaretin ahlakla birleştiği bir yapıdır Ahilik. Aklı ön planda tutar, ilimi, bilimi ön planda tutar, kişilerin olgunluğunu ve güzel ahlakını da ön planda tutar” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Şubat Yapım Sezai Yeşilyurt tiyatro grubunca temsili şed kuşatma töreni ile hileli ürün üreten esnafın papucunun dama atılması sahnelendi. Temsili şed kuşatma töreni katılımcılarca büyük ilgi gördü. Şed kuşatma töreninin ardından ödül törenine geçildi.

Yılın İl Ahisi seçilen 1975 yılından bu yana Terzilik mesleğinde faaliyetini sürdüren bugüne kadar 6 usta, 11 kalfa ve çırak yetiştiren Adnan Çevik’e, ödülünü Vali Pehlivan ve Birlik Başkanı Dinçer birlikte verdi. İl Çırağı seçilen oto motor tamircisi Muhammet Tuncay Erten ile İl Kalfası seçilen berber Özgür Ulu da ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.

Ödül töreni kapsamında ‘Yılın Ahisi’ unvanı verilen Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’a Ahilik kaftanı kuşatıldı. Kutlamalarda ayrıca mesleğinde 50 yılını dolduran esnaf sanatkarlara ve mesleki odalara yeni seçilen oda başkanlarına günün anlam ve önemi nedeniyle Ahilik Kaftanı giydirildi. Ayrıca 2019 yılında kendisine Ahi unvanı verilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e ve kutlama programına maddi ve manevi destek sağlayan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’a plaket taktim edildi.

Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen kutlamalar geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile sona erdi.

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala