KENT
Giriş Tarihi : 04-07-2024 10:44   Güncelleme : 04-07-2024 18:02

Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığına Prof. Dr. Atilla Güney Seçildi

Akdeniz Kent Konseyi 12.Olağan Genel Kurulu, oybirliğiyle Prof. Dr. Atilla Güney'i Akdeniz Kent Konseyi Başkanı olarak seçti.

Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığına Prof. Dr. Atilla Güney Seçildi

Akdeniz Kent Konseyi 12.Olağan Genel Kurulu, Akdeniz Belediyesi  Konferans Salonun'da gerçekleştirildi. Mersin Sivil Tolum Kuruluşları'nın büyük ilgi gösterdiği genel kurul demokratik bir ortamda olgunlukla gerçekleşti.

Genel Kurul'a Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Nuriye Aslan ile Hoşyar Sarıyıldız da katıldı. Eş Başkanlar, genel kurula yaptıkları konuşmalarında Akdeniz ilçesinde yeni bir dönemin başladığına dikkat çekerek daha yaşanabilir bir Akdeniz için hep birlikte, kent dinamiklerinin işbirliğiyle  kent sorunlarının çöüleceğine işaret edildi.

“Kentin dinamikleri ile ortaklaşacağız”

Konuşmasında; Akdeniz Kent Konseyi’ne seçilecek yeni yönetimin sorumluluk ve yükünün ağır olacağını dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Nuriye Arslan; “Hem halk hem de belediye yönetimi olarak temel sıkıntımız; maalesef bizlere karşı, halkın belediyelerine karşı olan tahammülsüzlüktür. Bizlerin, bunu da bertaraf etmesi için yine demokrasi güçleri ile kentimizin dinamikleri ile ortaklaşıp birleşerek aşabileceğimizin inancını taşıyoruz. Bu inançla da Kent Konseyi’ne seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

“Tüm bileşenlerden destek, öneri ve eleştiri bekliyoruz”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız ise, kent konseyinde Akdeniz’in tüm renklerinin temsil edildiğinin ifade etti. “Halkımızın karşısına çıkarken, Akdeniz'in bütün özgünlüklerinin, bütün renklerinin yansıtıldığı bir yerel yönetim sözünü vermiştik” diyen Sarıyıldız; “Akdeniz, her kesimden insanımızın, her inanç grubundan insanımızın yaşadığı, Türkiye’nin adeta minyatürü bir kenttir. Tabi bu yapı bizleri; kent konseyinin de aynı çeşitlilik ve aynı renklilikle şekillenmesi gerektiğine götürüyor. Kadınlar, siyasal gruplar, gençlik, çevreciler, emek örgütleri başta olmak Akdeniz’in tüm renklerinin burada olduğunu görmek mutluluk verici. Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Romanların, Alevilerin, Sünnilerin, Hristiyanların yaşadığı güzel kentimizde, barış, kardeşlik, demokrasi ve eşitlik adına güzel bir örnek ortaya çıkarabilirsek bu, genel anlamda ülkenin de özlemini duyduğu barışa vesile olacaktır. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Sizlerden de her türlü destek, öneri ve eleştirileri bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Kurulda oybirliğiyle Divan Başkanlığına   şair- yazar Alil Okay, seçilirken, Zübeyde Akpınar ile Bayrı İnci oybirliğiyle Divan Kurulu Üyeliğine seçildi.

Genel kurulda Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığına Prof. Dr. Atilla Güney, oybirliğiyle seçildi. Oybirliğiyle seçilen yeni Yürütme Kurulu'nda 30 STK temsilcisi yer aldı.

Önceki dönem Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, birlikte çalıştığı yürütme kurulu üyeleriyle çalışma gurubunda yer alan STK temsilcilerine teşekkür etti. Erim genel kurulda döneminde gerçekleştirilen önemli projelerini genel kurulda aktardı.

Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Atilla Güney, Mersin'in Türkiye'nin bir portotipi olduğuna işaret ederek Akdeniz'de  önceliklerinin kadın, çocuk, gençlik ve ekoloji olduğuna dikkat çekti. Güney karar alma yetkimiz yok   yönetmeliklerin buna izin vermediğini ancak  belediyenin karar alma aşamasında  bizim düşüncelerimizi de dikkate alması için kent adına bu görevi eni yi biçimde gerçekleştirileceğini ifade ederek, genel kurul üyelerine teşekkür etti.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temennilerde söz alan konuşmaların ardından genel kurul sona erdi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

EditörEditör