SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 18:12   Güncelleme : 14-02-2023 20:41

Annelik Estetiği Neleri Kapsar?

Bebek dünyaya getirmek dünyanın en güzel hislerinden biri olsa da bu süreçte anne adayları birçok zorluk ile karşı karşıya kalmaktadır.

Annelik Estetiği Neleri Kapsar?

Bebek dünyaya getirmek dünyanın en güzel hislerinden biri olsa da bu süreçte anne adayları birçok zorluk ile karşı karşıya kalmaktadır. Gebelik döneminde hormonların da etkisiyle fiziksel ve psikolojik açından çeşitli değişiklikler yaşanmaktadır. Anne adayının vücudu, hormonların ve karnında gelişimini sürdüren bebeğin büyümesi ile deformasyona uğramaktadır. Bu durum, kişileri bebek dünyaya getirmek fikrinden uzaklaştırmaktadır. Annelik estetiği, birçok operasyonu bir arada sunan ve kişilerin estetik açıdan gebelik öncesi döneme dönmelerini sağlayan bir uygulamadır.

Annelik estetiği kapsamlı bir operasyondur. Gebelik ve emzirme dönemlerinde deforme olan vücudun eski genç ve estetik haline dönmesini amaçlayan bu prosedür, son dönemlerde trend haline geldi. Global ölçekte “mommy makeover” olarak adlandırılan bu prosedür tek bir seansta tamamlanmaktadır. Vücudun yaşadığı tüm hasarlar tek seansta tedavi edildiğinden son derece kısa bir çözüm sunmaktadır.

Annelik Estetiğinde Hangi Uygulamalar Yapılır?

Annelik estetiği, farklı estetik uygulamaları ve ameliyatlarının tek bir paket halinde gerçekleştirilmesidir. Bu prosedürde uygulanacak işlemler, kişinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir. Anne adayının vücudunda yaşanan değişim, annelik estetiğinde uygulanacak yöntemlerin belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Annelik estetiği ile göğüslerin ideal hacme kavuşturulması, karnın düzleştirilmesi, sarkık göğüslerin dikleştirilmesi, vajina hasarının giderilmesi, basen bölgesinin gerdirilmesi gibi işlemler yapılabilmektedir.

Bu süreçte uygulanan en önemli işlemler labioplasti, liposuction, karın germe, meme büyütme ve meme dikleştirme olarak sıralanmaktadır.

·        Labioplasti: Vajina, doğum sürecinde hasar gören ve yapısında değişikliklerin görüldüğü bölgeler arasında yer almakla birlikte anne adayların en çok şikayet ettikleri konuların başında gelmektedir. Vajinanın doğum sırasında zorlanması, iç vajina dudaklarının gevşemesine yol açmaktadır. Bu durum son derece istenmeyen ve rahatsızlık verici bir durumdur. Anne adayının yaşadığı bu problem neticesinde psikolojik açıdan sorunlar da doğabilmektedir. Annelik estetiği kapsamında uygulanan labioplasti, vajina iç dudaklarını küçültmek ve doğum öncesindeki görünümüne kavuşturmak için prosedüre dahil edilmektedir. İşlemin etkileri kısa süre içerisinde görülmektedir.

·        Liposuction: Yağ alma ya da vakumlama olarak da bilinen liposuction; kol, sırt, basen ve karın gibi bölgelerde biriken fazla yağ ve yağ dokularının alınması işlemidir. Estetik uygulamaları kapsamında yer alan bu işlem sayesinde vücut hatları ön plana çıkmakta ve daha fit bir görünüm kazanılmaktadır. Bu işlem, karın germe ameliyatından önce yapılır ve ardından karın germe işlemlerine geçilir.

·        Karın germe: Doğum sonrası vücutta en çok hasar gören bölgelerin başında karın gelmektedir. Anne karnındaki bebeğin her geçen gün daha fazla ağırlık kazanması, karnın da büyümesine yol açmaktadır. Gebelik döneminde sıkılaşan, doğumun ardından gerginliği azalan karında sarkma ve çatlaklar görülebilmektedir. Karın germe işlemi, fazla cildin çıkarılması ve bölgenin sıkılaştırılması ile yapılmaktadır. Bu işlemin ardından karın bölgesi düz ve gergin bir hal almaktadır. Hamilelik sürecinde hasar alan kaslar da bu yöntem ile onarılabilmektedir.

·        Meme büyütme ve dikleştirme: Gebelik ve emzirme döneminde memelerin hacim kazandığı ve sarktığı görülmektedir. Memelerin sütü barındırması için büyümesi ve şişmesi son derece doğaldır. Ancak bu durum anne açısından istenen bir durum değildir. Emzirme döneminin bitmesiyle göğüslerin hacmini kaybettiği görülür. Meme büyütme ve dikleştirme operasyonları, göğüslere istenen hacim ve şeklin verilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Göğüslere hacim kazandırmak için silikon protez kullanılmaktadır. Bu işlemlerin ardından estetik göğüslere sahip olunabilmektedir.

Annelik estetiği kapsamlı bir prosedür olduğundan işlemlerin uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemli ve gereklidir. Bu sayede annelik estetiğinden başarılı ve sağlıklı sonuçlar alınabilmektedir. Medikal, vücut ve yüz estetiği alanlarında başarılı operasyonlara imza atarak dikkatleri üzerine çeken, eski fit görünümlerine kavuşmak isteyen annelerin yüzlerini güldürmeyi başaran Op. Dr. Evren İşçi, İstanbul’daki kliniğinde hastalarını kabul etmektedir. Annelik estetiği kişiselleştirilebilir bir operasyon olduğundan istek ve ihtiyaçlarınız ön plana çıkmaktadır. Op. Dr. Evren İşçi kliniğinden randevu alarak istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tedavi planını hazırlayabilirsiniz.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelik estetiği, birçok işlemin tek seansta gerçekleştirildiği kapsamlı bir uygulamadır. Bu durum, annenin birçok ameliyat ve iyileşme süreci yaşamasının önüne geçmekle birlikte dikkat edilmesi gereken bazı durumları ortaya çıkarmaktadır.

Annelik estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

·        Cerrahi işlemlere bağlı olarak ilgili bölgelerde hafif düzeyde ağrı ve şişkinlik yaşanabilmektedir. Ağrılar, doktorun reçete ettiği ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Şişkinlik, operasyon hakkında yanıltıcı olabilmektedir. Vücut hatlarının ortaya çıkması için şişkinliğin geçmesi gerekmektedir. Bu etkiler ortalama 2 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kişi, hareketlerini kısıtlayarak ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak iyileşme dönemine katkıda bulunmalıdır.

·        Operasyon sonrası ilk 6 aylık sürede ağırlık kaldırılmamalı, zorlayıcı hareketler yapılmamalı ve spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

·        Annelik estetiği ile elde edilen fit vücut görünümünün sürdürülebilmesi için kişinin spor rutini oluşturması, sağlıklı ve dengeli bir diyet programı ile beslenmesi önerilmektedir. Bu sayede elde edilen fit vücut muhafaza edilebilmektedir.

·        Ameliyat öncesi olduğu gibi sonrasında da 2 haftalık dönemde sigara içilmemelidir. Bu süreçte sigara içmek, ameliyatın olumlu etkilerini azaltmaktadır.

·        Annelik estetiği kapsamında uygulanan işlemler değişmekle birlikte tamamen iyileşme için gerekli olan süre ortalama 3 aydır.

 

 

 

EditörEditör