EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-03-2023 18:02   Güncelleme : 14-03-2023 18:02

BİLGİN YEŞİLBOĞAZ'DAN DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERİ SINAVLARDAN MUAF TUTULMALI ÇAĞRISI

CHP Mersin Milletvekili Aday Adayı ve Mersin Barosu önceki dönem Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz,“ Depremzede çocuklarımız LGS ve üniversite sınavından muaf tutulmalıdır." çağrısında bulundu.

BİLGİN YEŞİLBOĞAZ'DAN  DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERİ SINAVLARDAN MUAF TUTULMALI ÇAĞRISI

CHP Mersin Milletvekili Aday Adayı Yeşilboğaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, deprem bölgesindeki şehirlerde yaşayan öğrencilerin 4 Haziran 2023'te yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi Sınavına (LGS)  istediği şehirde girebileceğini duyurması üzerine yaptığı yazılı açıklamasında, “Depremzede çocuklarımız LGS ve üniversite sınavından muaf tutulmalıdır. Travma içerisinde olan çocuklarımıza LGS ve üniversite sınavını zorunlu tutmak, onların bu sınavlara sağlıklı bir şekilde hazırlanmalarını beklemek; insanı insan yapan adalet, empati ve vicdan duygusuna aykırıdır” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI TRAVMADAN ARINDIRARAK GELECEĞE HAZIRLAMAK SOSYAL DEVLET İLKESİNİN GEREĞİDİR

Ülkemizde yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen deprem sonrasında depremzede bireylerin; aile fertlerini, akrabalarını, evlerini ve işyerlerini kaybetmiş olmasının, yaşadıkları şehirleri terk edip kötü koşullarda zorlu hayat mücadelesi vermenin travmasını yaşadıklarını hatırlatan Yeşilboğaz, “En büyük kaygımız ise, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğidir. Çocuklarımızı travmadan arındırarak geleceğe hazırlamak hepimizin ortak görevi, sosyal devlet ilkesinin gereğidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, deprem bölgesindeki şehirlerde yaşayan öğrencilerin 4 Haziran 2023’te yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi Sınavına (LGS)  istediği şehirde girebileceğini duyurdu. Bakanlık ayrıca bunu, depremzede öğrencilere tanınan bir ayrıcalık olarak sunmuştur. Ayrıcalık, onların sınava başka illerde girmelerini sağlamak değil, bu sınavlara hiç girmemelerini sağlamaktır.

BU ÇAĞRIMA ÜLKEMİZİN HER BİR KÖŞESİNDEN DESTEK GELECEĞİNE İNANIYORUM

Ailesini kaybetmiş, evi yıkılmış, insan onuruna yakışmayan şartlarda yaşayan, travma içerisinde olan çocuklarımıza LGS ve üniversite sınavını zorunlu tutmak, onların bu sınavlara sağlıklı bir şekilde hazırlanmalarını beklemek; insanı insan yapan adalet, empati ve vicdan duygusuna aykırıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımdır; Depremzede çocuklarımız LGS ve üniversite sınavından muaf tutulmalı, sınava girmeden liselere ve hedefleri doğrultusunda üniversitelere yerleştirilmelidir. Çocuklarımızın yaşadığı travmanın üstüne yeni bir travma ve kaygı eklememelidir. Bu çağrıma ülkemizin her bir köşesinden destek geleceğine yürekten inanıyorum. Ülke yöneticilerimiz sınav sistemiyle zaten, eğitimde fırsat eşitliğini, eğitim hakkını ve sosyal devlet ilkesini bir kenara itmiştir. Siyasi iktidarın bu kez adalet, empati ve vicdan sınavını geçmesini temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

EditörEditör