KENT
Giriş Tarihi : 11-10-2022 15:12   Güncelleme : 11-10-2022 19:33

Dünya Bocce Şampiyonası'na Toroslar Ev Sahipliği Yapıyor

Toroslar Belediyesi'nin ev sahipliğinde Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI), Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Toroslar Belediyesi iş birliğinde 1-5 Kasım 2022'de gerçekleştirilecek Dünya Erkekler ve Kadınlar Bocce Rafta Şampiyonası ve Dünya Erkekler Bocce Vole Şampiyonası'nın tanıtım basın toplantısı gerçekleştirildi.

 Dünya  Bocce Şampiyonası'na Toroslar Ev Sahipliği Yapıyor

Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen Dünya Erkekler ve Kadınlar Bocce Rafta Şampiyonası ve Dünya Erkekler Bocce Vole Şampiyonası'nın tanıtım basın toplantısına Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Toroslar Belediye Başkanı Adsız Afşin Yılmaz, Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) ve Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) Başkanı Prof. Dr.Mutlu Türkmen, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çeret, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ökkeş Demir, Milli sporculardan  Mehmet Can Yalın ve Emre Mert, Milli Takım Antrönörü  Niyazi Kutlay, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe' yanı sıra basın mensupları katıldı.

 Başkan Yılmaz; “Mersinimiz, Türkiye’de ve Dünyada Öne Çıkmış Bir Şehirdir”

Spora verdikleri her desteğin başarı olarak geri dönmesinden gurur duyduklarını söyleyen Başkan Yılmaz; “Mersinimizin uluslararası alanda gerçekleştireceği organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ulusal ve uluslararası şampiyonalardan madalyalarla dönen Toroslar Belediyesi Bocce Takımının, bocce branşında ilçeyi ve kenti Türkiye’nin bir numarası yapmayı başardığını belirten Başkan Yılmaz; “İlk defa volo ve raffa branşlarının bir arada yapıldığı bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacağız” dedi.

“Roma’da Bayrağımızı Gururla Dalgalandırdık”

Bocce sporunun, 7’den 70’e herkesin yapabildiği bir spor dalı olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, Roma’da düzenlenen dünya şampiyonasında ay yıldızlı al bayrağı gururla dalgalandırdıklarını vurgulayarak; “Birkaç hafta önce Federasyon Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mutlu Türkmen ile birlikte Roma’da dünya şampiyonasındaydık. Yine bir sporcumuz, orada dünya şampiyonu oldu. Gurur duyduk ve bayrağımızı Roma’da meydanda dalgalandırdık. Güçlü ülke olmak, güçlü medeniyet olmak sadece tek bir dalda, tek bir kulvarda olmaz. Bilimde, sanatta, eğitimde gelişirseniz sporda, müzikte ve diğer branşlarda da gelişirsiniz. Bu bir bütün olarak yükseliştir. Buradan bayrağımızı dünyada dalgalandırdığı için Federasyon Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e teşekkür ediyorum. Dünyanın herhangi bir yerinde çocuklarımıza, gençlerimize, insanımıza faydalı olacak ne varsa bunu aramak, getirmek bizim görevimiz. Bocce de böyle bir spor. Toroslar da şu anda Türkiye’de ve dünyada öne çıkmış bir şehirdir. Biz bu konuda elimizden geleni yapmaya ve bocce sporuna destek olmaya çalışıyoruz. 35 ülkeden 320 sporcuyu bu şampiyonada ağırlayacağız. Türk misafirperverliğimizi yine en iyi şekilde göstereceğiz. Dünyanın birçok ülkesinden gelen sporcular, Mersinimizi, Toroslarımızı tanıyacaklar ve sporcularımızla bir araya gelecekler. Hedefimiz, Mersinimizden ve Toroslarımızdan daha çok milli sporcular çıkmasıdır. Toplumumuza fayda sağlayacak her türlü çalışmamızda desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Ali Hamza Pehlivan’a, Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) ve Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) Başkanı Prof. Dr.Mutlu Türkmen, 1-5 Kasım tarihleri arasında Mersin Toroslar'da Dünya Bocce Şampiyonası'nın düzenlenmesinden duyduğu menuniyeti dile getirdi. Mersin'in Dünya Bocce Şampiyonası için ideal bir kent olduğuna dikkat çekerek, organizasyonlarla ilgili her şeyin yolunda olduğunu söyledi. TBBDF Başkanı  Türkmen olmasının yanı sıra Dünya Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı da olduğunu  3 Kasım 2022'de yapılacak olan Genel Kurulda  2023-2026 yılları için başkanlığa aday olduğunu söyledi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, TBBDF Başlı olarak 81 ilde bocce sporunun sevilerek yapıldığını ifade ettiği konuşmasında, Mersin'in  çok yönlü güzellikleriyle tarım,sanayi, ticaret, turizm ve eğitimde en önde yer aldığını, sporda da haklı bir yerinin olduğunu işaret ederek 56 branşta spor yapıldığına dikkat çekti. Sporun her dalında gençleri, insanlarımızı spora yönlendirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Pehlivan, "Spor yaşamımızın parçası olmalıdır" dedi. Mersin'de 180 bin lisanslı sporcu olduğunu ifade eden Pehlivan, 20 bin aktif sporcunun  yer aldığını, kentte 416 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü , dört üniversitede 57 üniversite öğrencisinin yüksek öğretim gördüğünü dile getirdi.

Vali Pehlivan, Mersin'de düzenlenecek Dünya Bocce Şampiyonası2nda ilk kez Raftfe ve Volo yapılacağına dikkat çekerken bu şampiyonayı çok önemsediklerini ifade etti. "Ülke olarak her alanda varız,  sporunda ulusal ve uluslararası düzenlenen spor organizasyonlarının değişik kitlelere hitap ettiğini belirten Vali Pehlivan, Bocce sporu en eski spor dallarından biri olduğunu Mersin'de yapılacak Dünya Bocce Şampiyonası nedeniyle kente binin üstünde sporcu, kafile yöneticisi ve spor severin katılımını beklediklerini belirtti.

Tanıtım toplantısında milli sporcularımız Mehmet Can Yalın ve Emre Mert, şampiyonaya antrönörleriyle sıkı biçimde çalışarak hazırlandıklarını belirterek altın madalyayı hedeflediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından toplu fotoğtaf çekildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala