GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2023 12:25   Güncelleme : 22-05-2023 16:06

GÖKMEN AKYÜREK, YAPILMAYANI YAPMAK İÇİN ADAYIM

Yaklaşan OSB Yönetim Kurulu Başkanlık seçimi öncesinde, Gökmen Akyürek ve Ekibi, seçilmesi halinde hayata geçirmeyi planladığı projelerini yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

GÖKMEN AKYÜREK, YAPILMAYANI YAPMAK İÇİN ADAYIM

Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin (MTOSB) Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı için son dönemece girildi. 15’inci kez gerçekleştirilecek Olağan Genel Kurul Toplantısı 25 Mayıs Perşembe Günü, Saat 10.00’da MTOSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Turuncu liste ile seçim yarışında yerini alan Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkan Adayı Gökmen Akyürek, “Mevcut OSB Yönetiminin, 15 yılda yapamadığını, yapmaya geliyoruz” dedi.

Yaklaşan OSB Yönetim Kurulu Başkanlık seçimi öncesinde, yazılı bir basın açıklaması yapan Gökmen Akyürek ve Ekibi, seçilmesi halinde hayata geçirmeyi planladığı projelerini sıraladı:

· OSB- Otoban Bağlantı Yolunun bir an önce bitirilmesi için, yerel yönetim ve karayollarıyla istişareler yapılarak, gerekli destekler alınarak tamamlanmasını sağlayacağız. OSB’ler arasındaki ana ve ara yollar bölgemize yakışmamaktadır. Bu yoların iyileştirilmesi için çalışacağız.

· Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ilişkileri güçlendirecek ve OSB faydasına projeler üreterek işbirliğimizi artıracağız.

· OSB’de gümrüklü tır- treyler kantarı kurarak, sanayicimizin yaşadığı maliyet ve zaman kaybını ortadan kaldıracağız.

· OSB sınırları içerisindeki boş arsaları tekrar değerlendirmeye alacağız. Bu alanları tespit edilen ihtiyaçlar çerçevesinde; sanayicilere hizmet etmek için poliklinik, itfaiye, restoran, mini otel, yeşil alan vb. ile değerlendireceğiz.

· Boş arsaların kira bedellerini yeniden değerlendirerek, güncel değerlere getirilmesini sağlayacağız.

· Arsa tahsisi hususunda, yönetmeliklerle yeni düzenlemeler getireceğiz. Konulacak kriterlerle; şeffaf, adaletli bir dağıtım gerçekleştireceğiz.

· OSB’yi, Otoprodüktör Sanayi Sitesi haline getireceğiz. Böylece, kendi enerjisini üreten, ortak enerji havuzuna sahip bir bölge olacağız. Sanayicimizin daha uygun enerji fiyatlarıyla çalışmasını sağlayacağız.

· Ortak Enerji Havuzunu, herkesin kullanımına sunacağız. Boş alanlarda, güneş ve alternatif enerji santralleri kurulmasını sağlayarak, kooperatif sistemi sayesinde enerji üreten lisanslı sanayi bölgesi olacağız.

· OSB’nin Elektrik Havai Hatlarını yer altına alacağız.

· Organize Sanayi Bölgelerine, sanayicilerimizin öncelikli ve uygun fiyatla kullanımına sunulmak üzere, A Tipi Antrepo yapıyoruz.

· Sanayicilerimizin birçoğu suya bağımlı olarak üretim yapıyor ancak tek bir su kaynağımız bulunuyor. Alternatif geliştirilemeyen su kaynağının kuruması halinde, su stokunun rezerve edileceği alanlar oluşturulmadı. Yeni su kaynakları için çalışmalar yapacağız.

· “Atık Toplama Merkezi” yapılacağız. Bu çerçevede; plastik, kâğıt, metal, tehlikeli madde vb. atıklar kurulacak sistem ile bu merkezde toplanacaktır. Atıkların bedeli, sanayicilerimize ödenecektir.

· Oluşturacağımız ‘Mekanik Atölyesi’ ile ihtiyaç duyduğumuz acil işleri, yaşanan teknik sıkıntıları OSB içinde çözeceğiz.

· Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tüm masrafları gözden geçirilerek, tüm avantaj ve dezavantajlarını siz sanayicilerimiz ile paylaşarak, yapılacak oylama neticesinde Milli Eğitim Bakanlığına devredilip devredilmeyeceğine, tüm sanayiciler olarak karar vereceğiz.

· Model fabrikayı, 12 ay boyunca fuar alanı haline getireceğiz. Tedarikçi tüm firmalar ve OSB Sanayicilerimizden isteyen firmalara alan ve oda tahsis ederek kurumsal işbirliği içerisine gireceğiz.

· Uzun yıllardır, elektrik sayaçlarımız manuel olarak okunmaktadır. Çatılarında GES projeleri olan firmalarımız, ürettikleri enerjiyi 3 ya da 4 ay sonra mahsup etmektedir. Otomatik hesaplaşma programı olan Scada’yı entegre ederek, üretilen enerjinin aylık olarak mahsuplaşılmasını sağlayacağız.

· Bölgemizi daha yeşil bir hale getirmek için ağaçlandırma çalışmaları yapacağız.

· Sanayicilerimizin misafirlerini uzaklara gitmeden ağırlayabilmeleri için, OSB’ye yakışır restaurant-patisserie kurulmasını sağlayacağız.

· OSB sınırları içerisinde bulunan, Tır Park Garajlarımızı modernize edeceğiz. Oto elektrik ve lastik değiştirme hizmetlerinin verilmesini sağlayacağız.

“OSB Yönetimine şeffaflık getireceğiz.

· OSB Yönetiminin gereksiz ve fazla harcamalarını kontrol altına alarak hızlı Tasarruf tedbirlerini devreye alacağız.

· Yeni yönetim olarak aldığımız tüm kararları miza, bütçe, harcama gibi tüm başlıkları, şeffaf olarak sanayicimizle web sitemiz üzerinden paylaşacağız.

· Tüm Sanayicilerin kurulan internet portalı üzerinden; OSB’deki işleyişi ve gelir- gider tablosunu aylık olarak takip etmelerini sağlayacağız.

· Belirli bir rakamın üzerindeki, OSB olarak yapılacak bağışlar, anlık olarak yapılacak anket neticesinde, çoğunluk oyu ile kararlaştırılacaktır. Yapılan bağışlar, başkanın veya yönetimin değil, OSB’deki tüm sanayicilerimizin bağışları olarak duyurulacaktır.

“Üreten merkeze proje odaklı hizmet sunacağız”

· Peyzaj düzenlemesini gözden geçirerek, mevsimsel ekilmesi planlanan bitkileri OSB bünyesinde kuracağımız ziraat birimimizin tarım sahalarında yetiştireceğiz. Organize Sanayi Bölgemizi daha yeşil bir hale getireceğiz.

· Butik otel projemizi hızlı bir şekilde hayata geçirerek; misafirlerimiz, iş ortaklarımızı OSB’de ağırlayacağız.

· Uluslararası kargo firmalarına yer tahsisi yapacak, sanayicimizin kargo hizmeti almasını kolaylaştırıp süreci rahatlatacağız.

· Demiryolu Bağlantısı sağlayarak, Hem dökme hem de çuval ürün yüklenebilecek düzeneğin kurulmasını sağlayacağız.

· Kariyer.net gibi dijital iş bulma platformları ile görüşerek müşterek projeler geliştirecek, firmalarımızın temel sorunlarından olan, kalifiye eleman bulma sorunun çözümünde, sürecin bir parçası olacağız.

“Avantajlı olanaklar sunacağız”

· OSB’de çalışan binlerce insana sağlık hizmetini daha hızlı sunmak ve iş kazalarına erken müdahale refleksini artırmak için acil müdahale ve ambulans hizmetini kapsayan bir poliklinik kuracağız.

· Sanayicilerimize kulüp kart çıkartarak, Mersin ve Türkiye’nin diğer illerinde anlaşmalı otellerde, gıda toptancılarında, mağazalarda indirim sağlayacağız.

· İnterneti bağlantısını fiber hızda yapmak için altyapı getireceğiz. Ara ve ana yollarda da internetin iyi düzeyde çekmesi için gerekli görüşmeleri yapıp, teknik desteği bilişim kurumlarından alacağız.

· Oluşturacağımız spor kompleksinde aletli spor alanları ve yoga, pilates hizmetleri vereceğiz.

· İki Ayda bir, OSB’deki sanayicilerle kahvaltıda buluşarak, istişare toplantısı düzenleyeceğiz. Üyelerimizin OSB ile ilgili görüşlerini dinleyeceğiz. Sanayicilerimizin birbiri ile kaynaşmasına vesile olacağız.

· 250 sanayicimizin tedarik zincirini de arkamıza alarak kurum ve kuruluşlarla ilişkimizi güçlü tutacak, hem sanayicilerimiz hem de OSB çalışanlarına avantajlı olanaklar sunulmasını sağlayacağız. Gıda, giyim, telekomünikasyon, ulaşım, kargo, konaklama vb. sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla işbirliklerine gireceğiz.

· OSB sınırlarında bulunan, can yoldaşımız olan hayvanların, barınma ve kısırlaştırma çalışmalarını yürüteceğiz.

· OSB’deki çalışanların hizmetine sunulmak üzere; Mersin ve Tarsus şehir merkezlerinden bir kreşlerle anlaşarak, indirimli fiyatlarla hizmet almalarını sağlayacağız.

“Model fabrika, gerçek bir üretim alanı haline getireceğiz”

· Bölgedeki model fabrikayı 12 ay kullanılacak bir fuar alanına dönüştürerek, en son teknolojileri takip edip burada sergileyeceğiz.

· Teknolojide günün dinamiklerini uyumlu olarak konular belirleyecek, gençlere özel workshoplar düzenleyeceğiz.

“İstinat duvarı sanayiciler arasında sorun yaratıyor. Çözeceğiz.”

· Tüm parsellerin arasındaki ortak istinat duvarları için yönetmelikler getirerek sanayicilerin bu konuda sürtüşmesine mani olacağız.

“Doğal afet tehlikesinin üzerinde duracağız.”

· Afetlere hazırlık kapsamında ‘afet evleri tasarlayıp, belirlenecek alanda acil sığınma, konaklama, gıda ve suya ulaşımı organize edeceğiz.

· Bu alanın afet dışı dönemlerde de eğitim, ağırlama ve konaklama gibi farklı amaçlar için kullanılacak şekilde organize edilmesini planlıyoruz.

“Yangın ve can kayıpları için daha özenli önlemler alacağız”

· Üç Organize Sanayi Bölgesi’nde de çalışmalar yürüterek itfaiyenin kapasitesini; üç katına çıkaracak ve olabilecek yangın felaketlerini daha hızlı çözeceğiz.

· Yangın ihbar sistemini teknolojinin gücünü arkamıza alarak yeniden düzenleyeceğiz.

Gökmen Akyürek ve Ekibi, “Mersin ve Tarsus’tan sanayicilerimizin desteğini istiyoruz”

Gelecek nesillere, iyi bir yaşam alanı oluşturmak adına sorumluluk almak istiyoruz. Şimdi yeni yönetimlere fırsat verilmeli! Talip olduğumuz OSB yönetimine seçilmemiz halinde; herkesin sözüne kulak veren, gelecek vadeden fikirlere açık bir yönetim olacağız.

Başkan uhdesinde değil, çoğunluk uhdesinde ilerleyen şeffaf ve adaletli bir yönetim sürecinin parçası olacağız. Başkanı değil OSB’yi markalaştıracak, sanayicimize en üst seviyede hizmet verecek bir yönetim bakış açısıyla hareket edeceğiz.

Bu noktada 25 Mayıs’taki, Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlık Seçimlerinde, Mersin ve Tarsus’tan sanayicilerimizin desteğini istiyoruz. Birlikte yönetip, birlikte büyütmek için sanayicilerimizin oylarına talibiz.” dedi.

EditörEditör