GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2022 13:06   Güncelleme : 08-10-2022 17:40

Mersin Barosu Olağan Genel Kurulu Başladı

Mersin Barosu Olağan Genel Kurulu yeterli üye sayısı 310'a ulaşmasının ardından başladı.

Mersin Barosu Olağan Genel Kurulu Başladı

Mersin Barosu  Gökdelen'deki hizmet binasının Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu, yeterli sayıda imzanın oluşmasının ardından öğle saatlerinde başladı.

Mersin Barosu, Olağan Genel Kurul, bugün  genel kurulun ardından yarın seçimlerle tamamlanacak.

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir Olağan Genel Kurulda yaptığı açılış konuşmasında,  Genel kurulun  demoktatik bir ortamda huzur içinde geçeceğinie inancının tam olduğunu dile getirerek, Genel Kurula katılan meslektaşlarına teşekkür etti, Baro Başkanlığına aday olan arkadaşlarına başarı dileğinde bulundu.

Genel Kurul'a CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 23-24. Dönem CHP Mersin milletvekili ve üç dönem Mersin Barosu Başkanlığını yapan İsa Gök'ün yanı sıra önceki dönem Baro Başkanları  Ali Er, Bilgin Yesilboğaz, A lpay Antmen,  Baro Başkan Adayları Gazi Özdemir, Cengiz Çatak ve Semih Birol Güler, Mezitli Belediyesi Eski Başkanı Av. Uğur Yıldırım, Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Yücesoy, CHP Mersin İl Başkanı Adil Atlay, genel kurul üyesi avukatlar katıldı.

Divan Kurulu Başkanlığına önerilen İsa Gök, oybirliğiyle seçildi.

Divan Başkan Yardımcılığına .Halil İbrahim Solak, Divan Üyelerine de oy birliğiyle  Hasan Keleşoğlu ve Banu Bozkurt  seçildi.

Divan kurukunun oluşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Divan Başkanı İsa Gök, Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmasında, Baro'nun Avukat mesleğinin temel taşı olduğuna vurgu yaparak "Baro sayesinde bu meslek icra ediliyor." dedi. Avukatlık mesleği baro sayesinde ayakta durduğunu, Avukatların bu sayede  ekmeğini böyle kazandığını söyledi. Baro seçimlerinin ülkeye örnek olan seçimler olduğuna işaret ederek "Genel Kurullarda mesleğimizi bir adım ileriye götürecek başkan seçiyoruz." ifadesinde bulundu. Gök, Hukuk Fakülteleri, ülkenin her alanında hukukçu kimlikleriyle yönetici olarak atanmaları ülke geleceği için çok önemli açıklamasında bulundu.

Mersin Barosu'na kayıtlı 3.080 Avukat oy kullanma hakkına sahip.

Bugünün rakamlarına göre ülkemizde 30 bin stajer avukat görev yapıyor. 168 bin avukat ülkenin dört bir yanında görevlerini sürdürüyor.. Ülke genelinde 89 Hukuk fakültesi var. Uzun yıllar  Ankara Hukuk, İstanbul Hukuk Fakültesi ardından  İzmir Hukuk Fakültesi geleceğin hukukçukarını yetiştirdi.

Genel Kurul Gündem maddelerine geçildi.

Başkan adayları  Gazi Özdemir, Cengiz Çatak, Semih Birol Güler genel kurula hitaben birer konuşma yaptı.

Mersin Barosu Olağan Genel Kurulu yarın Mersin Büyükşehir Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek seçimlerle sona erecek.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala