GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-10-2022 17:39   Güncelleme : 23-10-2022 00:09

MERSİN KİTAP FUARI AÇILDI.

7.Mersin Kitap Fuarı, düzenlenen etkinliğin ardından kitap severlere kapılarını açtı.

MERSİN KİTAP FUARI AÇILDI.

CNR Fuar Yenişehir Fuar Alanı'nda düzenlenen fuar açılışına Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Mersin milletvekili Hacı Özkan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Sevgi Özdemir Uğurlu, MESİAD Başkanı Hasan Engin'in yanı sıra STK Temsilcileri, öğrenciler ve kitap severler katıldı.

Vali Pehlivan: “Kitaplar, zihnimizi ve yolumuzu aydınlatan kaynaklardır”

CNR Mersin Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, kitap okumanın öneminin ne kadar anlatılırsa anlatılsın yetersiz kalacağını ifade ederek, “Kitaplar, zihnimizi ve yolumuzu aydınlatan kaynaklardır. Hiçbir beklenti olmadan, size bir dünyanın kapısını açar ve sizin o kapıdan içeri girmenizi sağlar. O kapıyı araladığınızda aydınlanırsınız. Okudukça yeni şeyler keşfedersiniz. Burada açılışını yapmış olduğumuz kitap fuarının da, Mersin için ve buradan faydalanacak olan vatandaşlarımız için kıymeti çok yüksek” dedi.

Vekil Gülcan Kış: “Okumak kadar insan ufkunu açan pek az faaliyet vardır”

Yaptığı konuşmada; kültür, sanat ve bilgi dolu bir etkinlikte bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bilgiye ulaşmanın yolunun da okumaktan geçtiğini kaydeden Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış, “Okumayan insan öğrenemez, düşünemez ve sorgulayamaz. Şu gerçeği de belirtmek isterim ki; okumak kadar insan ufkunu açan pek az faaliyet vardır” diye konuştu.

Okuma alışkanlığının artması için fuarların önemli olduğuna vurgu yapan Vekil Gülcan Kış, bir toplumda okuyan, kültürlü insanların sayısının artmasıyla, o toplumun da ona paralel olarak gelişeceğini vurguladı.

Kitap fuarlarının kültürel zenginleşme anlamında önemli bir alan olduğuna dikkat çeken Vekil Gülcan Kış, “Fuarlar bilginin korunması, yaşatılması ve yayılması demektir. Bu nedenle kitap fuarlarımızın sürekliliğinin sağlanması, etkinliğinin artırılması kentimiz için çok önemlidir. Mersin’in her anlamda gelişmesi biraz da buna bağlıdır” diye belirtti.

“Aydınlığın yolunun, eğitim ve bilimden geçtiğini bilen yöneticileriz”

Büyükşehir Belediyesi’nin, vatandaşların okuma alışkanlığını artıracak projelere ağırlık verdiğine değinen Başkan Vekili Gülcan Kış, “Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin 6 farklı bölgesinde okuma salonlarını hizmete sunduk. Kültür Park içerisinde yer alan ve içinde Dijital Kütüphane’nin de bulunduğu, 7/24 açık olacak ‘Adres Okuma Salonu’ çok yakında hizmete girecek. Bununla birlikte pek çok ilçemizde okuma salonları ve kütüphaneleri, yakın zamanda hizmete sunmanın hazırlıklarını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Kitap Fuarı'nın kent için, okur için, yayınevleri ve yazarlar için yeni fırsatlar yarattığına dikkat çekerlerken; kitabın insan yaşantısının gelişimindeki önemli yerine dikkat çekildi.

Açılış kurdelası "iyi dileklerle" kesildi.

Vali Pehlivan ve beraberindeki heyetle birlikte kitap stantlarını gezdi. Yazarla ile konuştu. Bir süre sohpet etti.

Mersin Kitap Fuarı 22 Ekim 30 Ekim 2022 tarihleri arasında açık kalacak.

Fuarda okurlar sevdiği yazarlara kitaplarını imzalatmak için uzun kuruklar oluşturdu. Fuarda Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Toroslar Belediyesi açtıkları stantlarda kendi yayınlarının yanı sıra yerel sanatçılar yer aldı, kitaplarını imzaladı. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Emniyet Müdürlüğü açtığı stantlarla fuara katılanları broşürler dağıtarak bilgilendirdi.

Fuarda MEYAD, MEŞYAD, İSK ve Mersin Sanat ve Edebiyat stant açtı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala