SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-07-2024 15:46   Güncelleme : 09-07-2024 16:43

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'de Yeni Nesil MR Cihazı Hizmete Girdi

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Yeni Nesil Teknoloji 3 T Üst Düzey Manyetik Rezonans (MR) Görüntüleme Sistemine kavuştu.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'de Yeni Nesil MR Cihazı Hizmete Girdi

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan'nın katılımıyla Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ile  AK Parti Mersin İl Başkanı Adem Aldemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı'nın yanı sıra Radyoloji Bölümü öğretim üyeleri ve  teknik personeli hazır bulunduğu açılışta yeni MR Sistemi hizmete açıldı.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin'deki   Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Mersin Şehir Hastanesi'nin sağlık hizmetlerinin verilmesinde öncülük ettiğini, 9 Devlet hastanesi,  2 Ağız Diş Hastanesi, 2 Ağız Diş Sağlığı merkezi ile  200'ye yakın Birinci Basamak Sağlık Merkeziyle binlerce sağlık çalışanı olduğunu belirtti. Acil Sevislerin yanı sıra 110 Ambulansın var olduğunnu dile getiren Vali Pehlivan, tüm imkanlar vatandaşlar için seferber edilmiş durumda olduğunu, vatandaşlara sağlık gibi hayati önem taşıyan alanda en iyi hizmeti alması için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Vali Pehlivan, Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 2014 yılında  burada hizmete başladığını hatırlatarak binlerce vatandaşa hizmet ettiğini, 860 yataklı olduğunu,  140 yoğun bakım yatağı  bilgisini verdi.

Pehlivan, bugün  Tıp Fakültesi Hastanesi'ne önemli bir cihazın  sağlık hizmetlerini yerine getirlmesinde  görüntülemenin çok önemli olduğunu ifade ederek," bu MR cihazının  hacim olarak da ergonomik olarak da  hem de teknik özellikleriyle de  çok daha konforlu bir hizmet  sağlayacak olan bu cihazı  hastanemize kazandırmış oluyoruz" dedi. 

Vali Pehlivan, Çok daha hızlı, çok daha net  kısa bir sürede netice elde edilecek olan bu MR cihazınyla  çağın tüm imkanları, yapay zeka gibi  imkanların kullanıldığı bir cihaz olduğu bilgisini vererek " Vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş durumdadır. " dedi.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, konuşmasında MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaşar, en güncel derin öğrenmeli yapay zeka yazılım ve donanımına sahip, bu teknoloji sayesinde hastaların MR çekimleri hızlı bir şekilde tamamlanmakta ve görüntü kalitesi en iyi seviyeye ulaştığını,  gelişmiş teknolojiye sahip paralel görüntüleme teknikleri mevcuttur ve çekim süreleri görüntü kalitesinden feragat etmeksizin kısalırken, hastanın içerde kalma süresi de azalarak iş akışı ileri seviyeye taşıdığını söyledi.

Yaşar, "Tıp Fakültemiz Hastanesi'nde yeni teknolojileri takip ederek bölge insanımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında  kararlığnı bir kere daha söylemek isterim. Yakın zamanda Tomografi Cihazımızın alımını tamalayarak hizmete sunacağımız müjdesini de vermek isterim" dedi.  Rektör Prof. Dr. Yaşar, MR cihazının alımında emeği ve desteği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından yeni MR cihazının açılış kurdelası kesildi. Vali Pehlivan, yeni MR  Görüntüleme cihazıyla Radyoloji uzmanlarında ilgili bilgi aldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

EditörEditör