GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-09-2022 17:04   Güncelleme : 07-09-2022 17:50

MERSİN'DE ÇIKAN ORMAN YANGININA HAVADAN KARADAN MÜDAHALE

Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Karadere mevkiinde sabah saatlerinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan 6 uçak 18 helikopterle müdahale edilerek büyük bir gayretle söndürülmeye çalışılıyor

MERSİN'DE ÇIKAN ORMAN YANGININA HAVADAN KARADAN MÜDAHALE

Şiddetli rüzgar nedeniyle orman yangını kontrola altına alınmaya çalışılıyor. Yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için beşyüze yakın personelle büyük gayret gösteriliyor.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, orman yangını bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere orman yangınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Pehlivan, rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınmaya çalışılan orman yangınına 6 uçak 18 helikopterle havadan müdahale edilerek yangın en kısa sürede söndürülmeye çalışıldığını ifade etti. Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı yangın ekiplerin yanı sıra belediyeler ve gönüllülerin yangın söndürülmesine katıldığını, toplam 524 kişi canla başla söndürme çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi. Yerleşm bölgelerine sıçramadan gerekli önlemler alındığını ifade eden Vali Pehlivan güvenlik amacıyla boşaltılan evlerdeki vatandaşların güvenli bölgeye nakil edildiğini, gerekli erzakların dağıtıldığını belirttiği konuşmasında evlerinden ayrılan yurttaşların Gülnar merkezindeki yurtlara yerleştirileceği bilgisini verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, Gülnar Büyükeceli Karadere mevkiindeki ormanlık bölgede sabah saatlerinde çıkan yangın için anında yola çıkarak, yangının söndürülmesi ve ilerlememesi için var gücüyle çalışıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi 19 araç ve 30 personelle müdahale ediyor

Sabah 07.12 saatlerinde gelen ihbar üzerine harekete geçen; AFAD, 112 Acil, Büyükeceli Jandarma Komutanlığı, Türk Kızılayı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi ekipleri, yangının kısa sürede söndürülmesi için hem karadan hem de havadan çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir İtfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olan yangın yerine kısa sürede ulaşarak, rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına müdahale etti. İlk etapta 8 istasyonun müdahale ettiği yangına ek ekip çıkaran Büyükşehir Belediyesi; Gülnar, Aydıncık, Silifke, Yenişehir, Büyükeceli, Mut, Mersin Merkez, Erdemli ve Anamur’dan toplam 14 araç ve 30 personelle çalışmalarını sürdürüyor. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ise 20 tonluk 5 adet tanker takviyesi ile çalışmalara destek veriyor.

Büyükşehir, ilgili tüm birimleriyle yangın bölgesinde

Olay yerinden bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale ve Koordinasyon Şube Müdürü Ali Temiz, yangının köye sıçramaması için diğer kurumlarla koordineli bir şekilde müdahale ettiklerini belirterek, “Herhangi bir can kaybı yok. Yangına yakın olan evler, Jandarma tarafından tahliye edildi. Yangın, Akkuyu Nükleer Santrali’ne oldukça uzak bir yerde” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki alanda gerçekleşen yangına hem karadan, hem de havadan gerekli müdahalenin yapıldığını vurgulayan Temiz, fakat rüzgarın kuvvetli esmesinin, işlerini biraz zorlaştırdığını kaydetti. Temiz ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili tüm birimleriyle zamanında yangın bölgesinde yer aldığını belirterek; İtfaiye’nin 14 aracı dışında, Park ve Bahçeler Dairesi’nden de 20 tonluk 5 adet tankerin de bölgede olduğunu ifade etti. 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala