GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2022 20:45   Güncelleme : 09-11-2022 23:22

Mersin'de Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

Mersin'de Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıldönümünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenlerle çoşku içinde kutlandı.

Mersin'de Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

Mersin Valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Başkan Vahap Seçer, protokol üyeleri, STK Temsilcileri, Öğrenciler ve yurttaşlar katıldı.

Cumhuriyet Bayramı törenleri, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan'ın Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda tebrikleri kabulüyle başladı.

Tebriklerin ardından program Cumhuriyet Meydanı’nda Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Başkan Vahap Seçer, araç üzerinde tören alanındaki öğrencilerin ve yurttaşların  bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan2nın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Törende Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. Cumhuriyet Bayramını gururla mutlulukla kutladıklarını dile getirerek başladığı konuşmasında Cumhuriyetin kurulmasına kadar geçen süreçte Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında 19 Mayıs 1919'da Samsun'da atılan adımla başlayan Kurtuluş Savaşı mücadelesinin Cumhuriyetin kurulmasıyla taçlandığına vurgu yapan Vali Pehlivan, Cumhuriyetin zor koşullarda kurulduuna dikkat çekti. Cumhuriyetin temellerin atılmasının kolay atılmadığını ifade eden Pehlivan, cennet misali ülkemizi canımızı verecek kadar çok sevdiğimizi dile getirerek, "omuz omuza verdiğimizde, dayanışma içinde birlikte olduğumuzda daha bir kuvvetli olacağımız" sözleriyle birlik ve beraberlikte olmanın önemine dikkat çektiği konuşmasında, "Devletimizn, milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar paidar olması için hep birlikte çalışacağız" dedi. Vali Pehlivan "Cumhuriyetimizin 99. yılını en içten dileklerimle kutluyorum" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Öğrenciler şiir okudu. Mersin İl Jandarma Komutanlığı komandolarının silahli gösterisi büyük ilgi toplarken, komandoların zeybek oyunu ilgiyle izlendi. Mersin Büyükşehir Halk Oyunları ekibi gösterilerinin ardından töen sona erdi.

MERSİN KENT HABER

 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala