GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 16:35   Güncelleme : 14-03-2023 19:14

Mersin'de Hekimlerden Buruk 14 Mart Tıp Bayramı

Mersin Tabip Odası (MTO) 14 Mart Tıp Bayramını 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin gölgesinde çelenk koyma töreni ile kutladı.

Mersin'de Hekimlerden Buruk 14 Mart Tıp Bayramı

Mersin Valiliği'nin sadece çelenk koyma izni verdiği Mersin Cumhuriyat Alanı'nda düzenlenen 14 Mart Tıp Bayranı çelenk koyma törenine Mersin Tabip Odası'na bağlı hekimlerin yanı sıra Mersin'deki özel hastanelerin temsilcileri katıldı.

MTO Başkanı Nasır Nesanır Mersin Tabip Odası'nın çelengini  Atatürk'ün Anıtı'na  koymasının ardından Mersin'deki özel hastanelerden Sistem Tıp Merkezi Tıp, IMC Hastanesi, Yaşam Hatanesi, Akademi Hastanesi, City Hospital temsilcileri çelenklerini koyup saygı duruşunda bulundu

Düzenlenen tören Saygı duruşu ile başladı, Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde  İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

 Mersin Tabip Odası Başkanı Uz. Dr. Nasır Nesanır, törende 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili açıklamada bulundu.

MTO Baikanı  Dr. Nasır Nesanır,Kayıplarımız için anma etkinliği yapmak kanuni bir haktır" dedi.

Nesanır,Depremzede vatandaşlara büyük bir özveri ile sağlık hizmeti sunan  ve sunmaya devam eden meslektaşlarına teşekkür ederek," Evlerin hastanelerin üzerimize yıklılmadığı bir14 Mart Tıp Haftaları kutlamak" dileğinde bulundu.

Nesanır "Bu 14 Mart'ta karanfil elden ele. Acımızı paylaşıyoru,sessizce birleşiyoruz "sözleriyle depremde yaşamını yitiren hekimlerin acısını yaşadıklarını dile getirdi.   Ülkenin dört bir yanından Türk Tabipleri Birliği'ne bağlı Tabip Odaları üyesi hekimlerin 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketinin yaşandığı saat 04:17'ye dikkat çekmek için Adıyaman'da bir anma töreni yapılacağını açıkladı.

Nesanır "Olağandışı Durumlara hazırlıklı olmak olanaklıdır. Depremin kaçınılmaz, kayıpların önlenebilir olduğunu biliyoruz. Evlerin, hastanelerin üzerimize yıkılmayacağı insanlarımızı ve hiçbir canlıyı enkaz altında yitirmeyeceğimiz bir Türkiye mümkündür.
Bu 14 Mart haftasındayıkıcı etkileri çok fazla olan deprem gündemi içerisinde, depremler önlenemese de yıkımların önlenebileceği bilinciyle ne sağlığın ne de hekimlerin enkaz altında kalmasına olanak tanıyacak kamusal ve toplumcu yeni bir sağlık sistemini kurmayı hedefleyen çalışmalarımızı, dayanışmamızı güçlendirerek yıllardır yaptığımız gibi bir mücadele hattında ısrar ediyoruz. Aklın ve bilimin ışığında, Türk Tabipleri Birliği ve Mersin Tabip Odası olarak yıllardır söylediklerimizin salgınla herkesçe görünür olup depremle birlikte bizleri ağır bir yıkımla baş başa bırakmasına boyun eğmedik, eğmeyeceğiz."dedi.

Nesanır, bu yaşanan deprem felaketi gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramını matem içinde yaşandığını ifade ederek "Depremzede, yurttaşlarımıza büyük bir özveriyle koruyucu, tedavi ve reabilite edici sağlık hizmeti sunan ve sunmaya devam eden Mersin  ve depremzede bölgesindeki meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum." sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Salih Pala
MERSİN KENT HABER

EditörEditör