YAŞAM
Giriş Tarihi : 15-08-2023 15:18   Güncelleme : 15-08-2023 15:18

MERSİN'DE PAYLAŞIMLI BİSİKLET YOLU’ UYGULAMASI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullananların trafikte güvenle seyahat edebilmesinin amaçlandığı ‘Paylaşımlı Bisiklet Yolu’ uygulaması için çalışmalara başladı.

MERSİN'DE PAYLAŞIMLI BİSİKLET YOLU’ UYGULAMASI

Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmayla; araç sürücülerinin bisiklet kullanıcılarına dikkat etmesi ve saygı duyması, bisikletlilerin araçlarla aynı güzergahta güvenle seyahat edebilmesi amaçlanıyor ve bundan dolayı caddelere uyarı görselleri çizilerek levhalar yerleştiriliyor.

Çalışmalar Tarsus’tan başlatıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yönetmeliği kapsamında yürütülen çalışmalar, Tarsus’ta Gazipaşa Bulvarı’ndan başlatıldı. Caddelere ‘Paylaşımlı Bisiklet Yolu’ yazan görseller çizen Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, kaldırıma da ‘Mecburi Bisiklet Yolu’ ve ‘Şeridi Paylaş’ yazılı levhalar yerleştirdi.

Uygulama kapsamında Tarsus’ta Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Kasım Ekenler Bulvarı olmak üzere toplamda 17 kilometrelik bir güzergaha görseller çizilerek levhalar yerleştirilecek. Toplamda 360 adet ‘Paylaşımlı Bisiklet Yolu’ levhası, 180 adet ‘Mecburi Bisiklet Yolu’ levhası, şeritlerde 360 adet ‘Paylaşımlı Bisiklet Yolu’ görseli uygulamaları yapılacak. Tarsus’ta çalışmaların tamamlanmasının ardından, diğer ilçelerde de çalışmalar başlayacak.

Özer: “Bisiklet sürücülerimizin güvenle seyahat etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’nde saha sorumlusu olarak görev yapan Soner Özer, “Proje ile bisiklet sürücülerimizin trafikte farkındalıklarını ve güvenle seyahat etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Bisiklet sürücülerimiz, sürüşlerini daha güvenli ve sağlıklı şekilde gerçekleştirecek. Güvenli bir şekilde farkındalık yaratmak amacıyla, yatay ve düşey işaretleme yaparak sürücülerimizi bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

EditörEditör