EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-09-2022 18:37   Güncelleme : 30-09-2022 13:35

Mersin'de Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu Etkinliği

İçişleri Bakanlığı'nın ülke genelinde trafikte yaya önceliğine dikkati çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak için başlatmış olduğu "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla farkındalık etkinliği Mersin'de düzenlendi.

Mersin'de Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu Etkinliği

Etkinlik kapsamında öğrenciler ellerindeki pankartlar ve Türk bayraklarıyla yaya çizgilerinden geçtiler. Ardından Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı ile birlikte yaya önceliğine dikkat çekmek için GMK Bulvarı üstündeki  Hacı Sabancı Lisesi önünde bulunan ışıksız yaya geçidinin bir şeridi kırmızı renge boyandılar.

Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu etkinliğine Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Mersin Milli Eğitim Müdürü Adem Koca,Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgenerel Necip Çarkcıoğlu,öğretmenler ile birlikte  öğrenciler ellerinde bayraklar, kırmızı düdük ile katılarak farkındalık yarattı.

Ülke genelinde eş zamanlı "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla başlatılan kampanyayla trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030'a kadar yüzde 50 oranında azaltılması hedefleniyor.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, etkinlik alanında kampanya ile ilgili yaptığı konuşmasında “Bugün, sevgili çocuklarımızla birlikte trafik ekiplerimiz, İl Emniyet Müdürlüğümüz,İl Jandarma Komutanlığımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğinde trafik ve yaya güvenliğine dikkat çekmek için bir etkinlik gerçekleştirdik. Malumunuz Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2021 yılının Şubat ayında yayınlanan bir genelge ile 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kamuoyuyla paylaşıldı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığımızın himayelerinde tüm yurtta, trafik güvenliğinin ve trafikte yayaların güvenliğinin sağlanması, yayaların daha düzenli ve daha güvenli ortamlarda seyrinin sağlanması için de kampanyalar düzenlendi. Bu kampanyalar geçtiğimiz yıllarda hayata geçirildi. “Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın” bu kampanyalardan birisiydi. Yine “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” adı altında bir kampanya düzenlenmişti. Akabinde de “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” adı altında bir kampanya daha hayata geçirildi. Bugün itibariyle de yine İçişleri Bakanlığımızın himayesinde “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” sloganıyla bir kampanya başlatılmıştır. Biz de Mersin İli olarak bu kampanyayı burada bulunan çocuklarımızla, öğrencilerimizle birlikte hayata geçiriyoruz ve bu vesileyle trafik güvenliğiyle ilgili hususlara bir kere daha dikkat çekmek istiyoruz. Öncelikle yayaların güvenliğinin sağlanması konusunda araç sürücülerine çok önemli görevler düşüyor, çok dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi. 

Her sürücünün aynı zamanda bir yaya olduğunu” vurgulayan Vali Pehlivan konuşmasını, “Gençlerimiz, çocuklarımız burada inanıyorum ki onlar bu bilinçle yetişiyor, bu bilinçle yetişecek. Öncelik onların güvenliği, bakın okul önündeyiz, okul geçiş noktasındayız. Araç süren vatandaşlarımızdan özellikle okul geçitlerinde çok dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Ben bu vesileyle kampanyamıza katılan çocuklarımıza teşekkür ediyorum, onlara trafikte de hayatlarında da huzurlu ve güvenli günler diliyorum. İnşallah gelecek günlerin, kazaların olmadığı, herkesin kurallara riayet ettiği günler olması temennisiyle, değerli basın mensupları sizlere de ilginizden dolayı teşekkür ediyoruz.” Sözleriyle tamamladı.

Konuşmalarının ardından, etkinlik alanında trafik durdurularak farkındalık oluşturmak amacıyla Valimiz Ali Hamza Pehlivan; il protokolü ve öğrenciler, ellerinde konu ile ilgili dövizler ve bayraklarla yaya geçidinden karşıdan karşıya geçti.

Program Vali Pehlivan’ın bilgilendirme standlarının başına geçerek vatandaşlarımıza kampanyayla ilgili broşür ve bilgi vermesi ile son buldu.

Mersin'de eş zamanlı olarak bütün İlçelerde ve merkez ilçeler olan; Akdeniz İlçesinde Gazipaşa İlkokulu önü, Mezitli ilçesinde 75.Yıl İlkokulu önü, Toroslar İlçesinde Kuvay-ı Milliye İlkokulu önü ve Yenişehir İlçesinde Mersinli Ahmet İlkokulu önünde Kaymakamların katılımıyla “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla etkinlikler gerçekleştirildi.

 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala