KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-11-2022 18:20   Güncelleme : 30-11-2022 18:37

Mersinli Ressam Yağmur'dan İnsanın Kaos İle Olan Serüvenine Tuvalden Yolculuk

Yaratımın sürecine ilişkin ‘’İnsan ve kaos sergim iç dünyamı paylaşım sürecimdir.’’ diyen Ressam Belma Yağmur’un ‘’İnsan ve Kaos’’ adlı resim sergisi, 2 Aralık’ta sanatseverler ile buluşuyor.

Mersinli Ressam Yağmur'dan İnsanın Kaos İle Olan Serüvenine Tuvalden Yolculuk

Mersinli Ressam Belma Yağmur, yeni resim sergisi ‘’İnsan ve Kaos’’ 2 Aralık’ta Nişantaşı’nda Art 212’de sanatseverlerle buluşturuyor.

Ressam Yağmur, sergi ile ilgili açıklamasında; ‘’Hepimizin hayatın değişik evrelerinde kaos yaşadığı dönemler vardır. Belirsizlikler, beklenmedik olaylar bizi bazen bir tünele atabilir, kaosun içine sürükleyebilir. Bu süreçler bizi yorduğu kadar, besler de.

Açmazlarımızı tanır, iç benliğimize yolculuk yapar, kendimizle buluşuruz. Kendimizi yeniden yaratma sürecimiz başlar. Bununla da yetinmeyiz; doğal bir devinim olarak iç dünyamızı paylaşma arzumuz doğar. Her sanat dalı için bu böyledir; sanatı üreten için de sanata maruz kalıp kendi yolculuğuna bir ışık bulan için de bu böyledir. “İnsan ve Kaos” sergimdeki eserlerim, iç dünyamı sanatseverler ile paylaşım sürecimdir.’’

Belma Yağmur, ‘’İnsan ve Kaos’’ sergisinin ön sözüne –bir kaos çağında yaşayıp, asırlardır tüm dünyaya ışık tutan- Mevlana’yı konumlandırıyor.

"Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde;

Bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi hissettiğinde sakın pes etme!

Çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır."  Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Ressam Belma Yağmur 1973 yılında Anamur’da   doğdu.  2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi  Resim  bölümünde,  “19. yy’dan Günümüze Türk Resminde Natürmort ve Nesne” konulu tez çalışmasıyla tamamlamıştır. Doktora eğitimini 2019 yılında Arel Üniversitesi Grafik Tasarım programında, “Türk Sineması Film Afişlerinin Grafik İncelemesi” konulu tez çalışmasıyla tamamlamıştır. Pedogojik Formasyon Sertifikasını Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 2012’de almıştır.

MERSİN KENT HABER

 

EditörEditör