GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2022 09:36   Güncelleme : 28-12-2022 20:11

MESİAD, 32.YILINI KUTLADI

MESİAD, kuruluşunun 32. yılını Yönetim Kurulu ve Üyelerin katılımıyla düzenlediği baloda gönüllerince kutladı

MESİAD, 32.YILINI KUTLADI

Mersin Divan Oteli'nde düzenlenen MESİAD 32. YIL BALOSU'na Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Eşi Sembol Tarhan, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, ASKON Mersin Başkanı Hasan Arslan, MESİAD Önceki Dönem Başkanlarından Mehmet Deniz, Ahmet Akkurt,  TURAB Önceki Dönem Başkanı Canan Sunay, ÇUGİDER Başkanı Sibel Gelbul, Emnin Ucuz, gazeteci Abullah Ayan, Prof. Dr. Erkan Aktaş, Zahir Irmak, Mehmet Atilla ve MESİAD Yönetim Kurulu ve MESİAD Üyelerinin  yanı sıra pekçok iş insanı hazır bulundu.

MESİAD'dın kuruluşunun kutlandığı 32. Yıl Balosunda MESİAD Başkanı Hasan Engin, "Gelin tanış olalım işi kolay kılalım" sözleriyle başladığı konuşmasında Barış içinde hep beraber Mersin için çalışalım" dedi. Başkan Engin,  32 yıl önce kurulan MESİAD, kentin ve Çukurova'nın çok önemli STK olduğuna işaret ederek  isdihtam ve katkı sağlayarak hız kesmeden ürettiği projelerle değer kattığını ifade etti.  Cumhuriyetin 2. yüzyılındaki Türkiye hayali için  Başkan Engin "Orta gelir tuzağından kurtulmuş demokrasinin güçlenmesi için gerekli Anayasal reforumlar tüm alanlarda yeniden inşaa edildiğiinsan hakları, adaletin güçlendiği, ifade özgürlüğü, çevre ve doğayı önemseyen, ekonomik krizden ve yüksek enflasyondan kurtulmuş bir ülke olmasıdır." dileğinde bulundu.

MESİAD Ülke ekonomisine katkı ve isdihtam sağlayan bir STK olduğuna işaret eden Engin, " Bugünden yarına daha iyi kalkınmış, refah düzeyi yükselen  bir toplum olma çabasıyla hareket etmektedir." dedi.

İnsan hayatı ve ekolojik dengeyi çok önemsediklerini ifade eden Başkan Engin, kadına yönelik şideti, şiddetle kınayarak, kadına şiddeti önleyecek cezaların artırlmasını istedi.

Başkan Engin, "MESİAD, kurulduğundan beri genç, birikimli ve deneyimli potansiyeliyle işsizliği azaltacak,insan haklarına katkı sağlayacak çağdaş uygarlığı yakalayacak, genel ve yerelde evrensel alanda projeleriyle  öncü olmayı sürdürecektir. Demokrasi, adalet, huhukun üstünlüğü ilkesiyle  beklenen reforumların acilen gerçekleşmesi,kutuplaşmadan uzak, kurumlar arası uzlaşmayla birbirimizi kucaklayarak Cumhuriyetimizin 100. kuruluşunu birlik ve beraberlik içinde kutlayacağız" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESİAD, Mersin ve Ülke ekonomisine yön veren iş  insanların oluşturduğu önemli bir STK olduğunu belirterek başladığı konuşmasında  Mersin için olması gerekenleri dile getireceğini, söyledi.

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi iyi durumunda, olduğunu mali durumunun da  güçlü, olduğuna dikkat çekerek  en şeffah belediyecilik anlayışıyla yönetildiğini ifade etti.

Seçer, Belediyenin  530 milyon dolar borcu ile dever aldığına vurgu yaptığı açıklamasında şu an  200 milyon dolar cıvarına borcunun kaldığını söyledi.

Başkan Seçer Neler Yapıyoruz?

"Borçları azaltırken yatırımlar yapıyoruz, yeni çevre yolları, yeni kavuşaklar, köy grup yolları, Erdemli Hali bitti, Anamura'a Hali için tahsis verildi. Nakliyeciler Sitesi  Ocak ayında ihalesi yapılacak. 1/5 binlikler planlar tamamlandı  1/ biinlikler bitmek üzere, OSB -Otoyol bağlantısı yolu tamamlanmak üzere, Mersin Metrosu kent için önemli proje, bu yatırım programına alınmış bir proje olduğunu her şey tamamlanmış ihaleye çıkmış finansmanı bekliyor..

Belediyeyi Çukurova Havaalanı, Pamukluk Barajı, Ana Konteyner Limanı yakından ilgilendiriyor. Lojistik Köye desteğimiz sürecek.Sahil bandı projesi dikkate alınarak tamamlanmalı.

Konu Mersin ise siyasi parti ayrımı gözetmeksizin Ankara'da birlik beraberlik içinde hareket etmek lobi faaliyetlerini yürütmek  Mersin için çok önemli.

Başkan Seçer,  Mersin'de bir kent lobisi anlayışı eksik olduğunu dile getirdiği konuşmasınıu  MESİAD'ın 32.yaşını kutlayarak yeni yılınınız kutlu olsun Mersi'e Ülkemize tüm dünyaya barış ve huzur getirsin" dileğinde bulundu.

Sanayici ve yatırımcının desteklenmesini isteyen Başkan Hasan Engin, Mersin için öncelikli projelerin öncelikle çözümlemesini istedi.,  MESİAD'ın kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Engin, yaşamını kaybenleri de Allahtan rahmet diledi. 32. yıl kutlama etkinliklerine desteklerinden dolayı MESİAD Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden Başkan Engin,  2023 Yılının mutluluk getirmesi dileğiyle konuşmasını tamamladı..

Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Çarıkoğlu, MESİAD'ın  32.Balosunda bulunmaktan ben de çok mutlu oldum..MESİAD Mersin için çok  güzel hizmetler yapmış. Mersin'in gelişmesi için nice 2023 yıllara Yeni yılınız kutlu olsun" ded. 

MESİAD'ın 32.Kutlama gecesinde  Ayhan Kızıltan, MESİAD'ın Mersin'i ayakta tutan, istihdam sağlayan, katkı sağlayan  iş insanları olduğunu belirterek "Hep birlikte Mersin'e hizmet etmeyi amaçladık. Büyük Mersin'i hep birlikte oluşturacağız" dedi.

Konuşmaların ardından MESİAD'a  katılan 12 yeni üyeye şiltleri takıldı, plaketleri takdim edildi. MESİAD'ın yeni üyeleri Gökben Akbulut (Asser Danışmanlık), Hüseyin Dinler (Dinler Sigorta), Ahmet Aktaş (Transaktaş Taşımacılık), Ramazan Aktaş (Forum Yeminli Mali Müşavirlik), Mehmet Pulat (Navona Otel), Halil Serdar Hasancaoğlu (Heka Hırdavat), Necmettin Cabadak (Cihan Nakliyat-Paşa Künefe), Sekan Tepe (Ven Reklam), Tayfun Turna (Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi), Sedat Gümüş (Has Gıda Pazarlama), İsa Esat Duran (Saray Mobilya), Melih Mis (Mersan Karoser) 

Balo canlı müzik eşliğinde devam etti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

EditörEditör