GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2022 13:38   Güncelleme : 13-10-2022 14:29

MESİAD, ANA KONTEYNER LİMANI MERSİN'DE YAPILMALIDIR

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), Başkanı Hasan Engin, "Mersin'ne yapılması için uğraştığımız Mersin Ana Konteyner Limanı'nın başka bir yere yapılmasını kabul etmeyiz" dedi.

MESİAD, ANA KONTEYNER LİMANI MERSİN'DE YAPILMALIDIR

MESİAD, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısına MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MGC Başkanı R. Kaya Tepe, Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Dönem Başkanı  ve MEPİAD Başkanı Özcan Demir, UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve MESİAD Başkan Yardımcısı Rıdvan Arıç, MESİAD Önceki Başkanı Mehmet Deniz, MESİAD Başkan Yardımcısı Sibel İnandı, MESİAD Genel Sekreteri Umut Çelik, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Akdemir, Ayla Gündoğcu,  Kazım Altıoğlu hazır bulundu.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, "Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) olarak uzun zamandır Mersin’e yapılması için uğraş verdiğimiz Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’ den başka bir bölgeye yapılmasını tüm Mersin dinamikleri ve kamuoyu olarak kabul etmiyoruz. Kentimizi; başta Mersin Valimizi Ankara’ da TBMM’ de temsil eden iktidar ve muhalefet milletvekillerini, yerel yönetimlerimizi, STK’lar ve tüm Mersinlileri projenin Mersin’ de yapımına başlanması için birlik olma çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye; Ortadoğu, Asya, Avrupa üçgeni içinde yük trafiği açısından son derece dinamik ve stratejik bir bölgede yer almaktadır. Ülkemiz, gelişen global dünya ekonomisindeki fonksiyonelliğini artırmayı amaçlayarak yeni stratejileri hayata geçirebilmek için çağdaş planlamalara gereksinim duymaktadır. Mersinimiz ise ihracat, tarım, sanayi, lojistik ve turizm başta olmak üzere birçok sektörde ülkemize değer katmaktadır. Son yıllarda artan dış ticaret ve üretim hacmi ile Mersinimiz önemli kentlerin başında gelmektedir. Devlet maliyesine vergi vermede Türkiye 5’incisi iken yatırım almada 25. Sırada olan kentimiz bu yatırımı hak etmiştir.

Mersin Ana Konteyner Limanı’ nın etüt, proje ve ÇED çalışmalarının 10’uncu 5 yıllık kalkınma planından önce tamamlandığını biliyoruz. 1/100 binlik planlara Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’e yapılacağı işlenmişti. 10’uncu Kalkınma Planı’nda olduğu gibi Ana Konteyner Limanı’nın yeri Mersin’dir. Ancak 11. Kalkınma Planı’nda ‘Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’ ifadesi kullanıldı. Durum üzerine TBMM’ de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY, Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’den başka yere yapılmayacağını ifade etti. Sn. Fuat OKTAY’ın sözü devlet sözüdür. Konu ile ilgili Ulaştırma Altyapı Bakanımızdan açıklama bekliyoruz. MESİAD ve Mersin kamuoyu olarak başka alanlara yapılmasını istemiyoruz.

Mersin Körfezi rüzgar yönü ve derinlik yönünden en uygun alandır. HUB limanı olarak hizmet vermek üzere yıllık 12 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle 355 milyon Euro bedelle inşa edilecek yeni konteyner limanının Mersin dışında bir yere yapılması bu yatırımı tehlikeye sokacaktır. Mersin; İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere birçok bölgemizdeki dökme yük, tarımsal ürünler ve madensel ürünlerimizin ihracatı için en iyi lokasyonda yer almaktadır. Mersin, Akdeniz bölgesinin kalbi; ekonomisi, ticareti ve lojistiğinin merkezidir. Yıllık 8 bin geminin yanaşması ve binlerce kişinin istihdam edilmesi beklenen Cebelitarık Boğazı ve Süveyş Kanalına kesintisiz ulaşım sağlayan, 400 hektarlık deniz alanına inşa edilecek olan Mersin Konteyner Limanı’nın yapılmasıyla kentimiz; Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Orta Asya’nın liman merkezi olacaktır. MESİAD ve Mersinliler olarak konuyu gündemde tutmalı, bu konuda birbirimize kenetlenmeli, sesimizi yetkililere ve ilgili mercilere duyurmalıyız.

Hükümetimiz, tıpkı Filyos ve Çandarlı limanlarını yaptığı gibi Mersin Ana Konteyner Limanı’ nın yapımına başlamalı ya da yatırımcıların yapmasına imkan sağlamalıdır. Kentimizin, ülkemizin çıkarlarını gözeterek Mersin Ana Konteyner Limanı’ nın Mersin’ de yapımına başlanması için kamuoyunu sağduyulu ve ısrarcı olmaya, tüm STK’ ları, Mersin Milletvekillerini Ankara’ya Bakanlık ve TBMM’ ye konu üzerine buluşmaya davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Başkan Engin, Mersin'in tüm dinamikleri ile Ankara'da buluşacağız, Ankara'da basın açıklaması yaparak,kamuoyuna duyuracağız" dedi.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, "MTSO. olarak Mersin için, ülkemiz için halkımızın refahına, isdihdamına  katkı koyan tüm STK'ın yanındayız." Kızıltan, Mersin için  Ana Konteyner Limanı'nın Mersin'e yapılması için top yekin sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek, "Ana Konteyner Limanı2nın buradan alıp götürülmüş değil, Bizim yapacağımız hep birlikte Mersin dinamiklerini harekete geçirip Kalkınma Planı içinde de yer alan Ana Konteyner Limanı'nın yapımının başlatılması harekete geçilmesi. Gerekirse Limanın inşaası için yatırımcı bulmak" dedi.

UND Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Arıç, Ana Konteyner Limanı sadece Mersin için değil Ortadoğu için çok önemli bir yer olduğunu,  lokasyonunu ile de en uygun yerde olduğunu söyledi.

MESİAD Önceki Başkanı Mehmet Deniz, TOBB içinde Ulaştırma Lojistik Meclisi olduğunu,  Ankara'da TOBB' de harekete geçirerek, bu konuda ciddi kamuoyu oluşturmak gereğine vurgu yaptı.

MEP ve Mepiad Başkanı Özcan Demir, Mersin için tüm  STK işbirliği ve güç birliği içinde ortak hareket ederek, kentin gelişmesinde büyük katkı sağlayacak olan Ana Konteyner Limanı'nın bir an önce hayata geçirilmesi için tüm Mersin dinamiklerinin zaman geçirilmeden harekete geçmesi çağrısı yaptı.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe, "Mersin basını olarak, Mersin'e katkı sunacak kentin gelişmesine etki yapacak projeleri kamuoyu yaratarak halkı bilgilendirmek öncelikli görevimiz. 11 Kalkınma Planı içinde yer alan Mersin Ana Konteyner Limanı'nın Mersin'de yapılması için gündemde tutarak, konunun takipçisi olacağız" dedi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala