EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-09-2022 16:48   Güncelleme : 24-09-2022 18:33

TURAB, MERSİN İŞ DÜNYASI YATIRIMLAR İÇİN BİRLİK BERABERLİK DAYANIŞMA İÇİNDEDİR

Türk ve Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB), "Economic Union Talks" söyleşileri kapsamında Oyun Kurucu Mersin temalı Mersin Yuvarlak Masa etkinliği gerçekleştirdi.

TURAB, MERSİN  İŞ DÜNYASI YATIRIMLAR İÇİN BİRLİK BERABERLİK DAYANIŞMA İÇİNDEDİR

TURAB'ın kuruluşunun 19. yılı kapsamında düzenlediği  "Oyun Kurucu Mersin" temalı söyleşilere iş dünyası büyük ilgi gösterdi.

Mersin Divan Otel'de gerçekleştrilen toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TURAB Genel Başkanı Fahri Kuş, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli,, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İMP Ceo'su  Johan Van Daele, Avrupa Ekonomi  Senatosu Türkiye ve Ortadoğu Başkanı  İraj Alıpour, Mersin Büyükşehir Başkan Vekili Gülcan Kış, GİŞKAD Başkanı Mürvet Beydağı, MEP Dönem Başkanı Özcan Demir, Mersin Serbest Bölge Müdürü Edvar Mum,  TURAB  önceki dönem Genel Başkanları Canan Sunay ve Emin Ucuz, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, İş dünyasının ünlü adları Ali Doğan, Mustafa Güler, Armağan Öner'in yanı sıra STK Temsilcileri, davetli iş insanları, yerel yönetim temsilcileri katıldı.

TURAB Genel Başkanı Fahri Kuş, Mersin'in Avrupa ve diğer bölge ülkelerine açılan en önemli kapısı olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında, bu özellikleriyle de bir çok fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Kuş,  bu düzenlenen etkinliğin Mersini yurt dışına tantılmasında büyük fırsat yaratacağına inandığını ifade ederek, yerel yönetimler, odalar ve kurum ve kuruluşların destekleriyle güçbirliği oluşturduklarını, Asya ile Avrupa'yı bir birine bağlayan yol üstünde stratejik konumuyla TURAB olarak, Türkiye'nin TURAB ile iş birliği içindeki 22 Arap Ülkesini, Avrupa Birliği ülkelerine bağladıklarını belirtti.  Genel Başkan Kuş, "Mersin İş dünyası olarak yeni dünya düzeninde etkili bir oyun kurucusu olan Mersin, bu rolü üstlenmeye hazır olduğunu hep birlikte dünyaya ilan ediyoruz." dedi.Kuş, Mersin iş dünyası yatırımcılar için cazibe merkezi olduğuna dikkat çektiği konuşmasını "Mersin iş dünyası yatırımlar için birlik, beraberlik ve dayanışma içindedir" sözleriyle tamamladı.

Toplantıda MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin'in dayanışma gücünü Avrupa'dan gelen misafirlerimiz görmüştür.Mersin'de dayanışma gücü çok yüksektir. Mersin, Avrupa'da, Ortadoğu'da, Kafkaslar'da Afrika'da neden merkez olmasın" sözleriyle Mersin'in ekonomik, stratejik ve coğrafi yapısıyla özel bir kent olduğuna vurgu yaptı.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in yatırımcılara çok önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi..

Avrupa Ekonomik Senatosu Başkanı Ingo Friedrich, Türkiye'nin önemli bi ülke olduğunu ifade ederek bulunduğu coğrafyadaki stratejik yerine dikkat çekti.

Avrupa Ekonomik Senatosu Türkiye ve Ortadoğu Ülkeleri Başkanı Iraj Alıpour, Türkiye'nin çok büyük güce ve merhamete sahip olduğunu yaşanan pandemi sürecindeki destek ve katkıları için teşekkür etti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala