EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-09-2022 18:11   Güncelleme : 07-09-2022 18:11

Vali Pehlivan Başkanlığında Yeni Öğretim Yılı Koordinasyonu ve Okul Güvenliği Toplantısı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Koordinasyonu ve Okul Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Vali Pehlivan Başkanlığında Yeni Öğretim Yılı Koordinasyonu ve Okul Güvenliği Toplantısı

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile ilgili  olarak Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantıya Vali Ali Hamza PEHLİVAN başkanlığında, İl Millî Eğitim Müdürü Adem KOCA, İl protokolü ve okul yöneticileri katıldı.

 "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Koordinasyonu ve Okul Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER, çevrimiçi olarak koordinasyon toplantısına bağlanarak yeni eğitim öğretim yılında yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Özer yeni eğitim öğretim yılı için yapılan hazırlıklara değinerek öncelikle eğitimde fırsat eşitliği kapsamında ders kitapları ile birlikte ücretsiz olarak yardımcı kaynakların da tüm sıralarda hazır hale getirildiğini, tüm Türkiye'de okullarımızda ilk kez 5 eylül itibariyle temizlik elemanlarının gönderilmiş olduğunu, temel eğitime bağlı ilk ve ortaokullarına ayrı bütçe gönderildiğini ve tüm okullara gönderilen bütçeler ile okullarımızın her türlü ihtiyacının karşılanabileceğini; eğitimde fırsat eşitliği kapsamında okul öncesi eğitime verilen önemin artırılması gerektiğini, Köy Yaşam Merkezlerimizin tüm illerimizde faaliyete geçirildiğini ifade etti. Bakan ÖZER, Kovid-19 sürecinde Mersin'de mesleki eğitim kurumlarının ülkemize katkılarından dolayı teşekkür ederek Mersin'in eğitimde önemli başarılara imza atacağından emin olduğunu ifade etti.Özer, başta  Vali Ali Hamza PEHLİVAN ve İl Millî Eğitim Müdürü Adem KOCA olmak üzere tüm eğitim yöneticilerine ve paydaşlarına teşekkür ederek yeni eğitim öğretim yılının hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA, konuşmalarında:

"Öncelikle ilimizi 81 il arasında ön sıralara taşıyan siz değerli yöneticilerimize en kalbi teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sizler olmasanız Mersin Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu başarılara imza atamayız. Son rakamlara göre Türkiye'de toplam 67 bin 124 okul, 18 milyon 85 bin 943 öğrenci, 1 milyon 112 bin 305 öğretmen bulunmaktadır. Biz, bu büyük camia içinde Mersin Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 1.288 okulumuz, 28.776 bin öğretmenimiz ve 415.191 öğrencimizle yeni bir seneye başlamanın heyecanını yaşıyoruz. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersinimizde; 26.713 yavrumuz okul öncesi eğitimine, 34.836 öğrencimiz ilkokul 1. sınıfa başlayarak ilk defa okulla buluştular. 33 genç meslektaşımız ise meslek hayatlarına Mersinimiz'de başladı. Eğitim camiası olarak bu büyük sorumluluğumuzun farkındayız. Millî Eğitim Bakanlığımızın genel politikasına baktığımız zaman 4 ana başlık görüyoruz:

1. Okullar arasındaki başarı farklarının azaltılması,

2. Öğretmenlerin mesleki gelişimi,

3. Okul öncesi eğitime erişimin artırılması

4. Mesleki eğitimin güçlendirilmesi.

Bu politikalar çerçevesinde bizler, "her şey çocuklarımız için" diyerek yola çıktık ve "büyük bir aile" olarak çocuklarımızın maddi ve manevi eğitimleri için her ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. En büyük idealimiz evlatlarımızın fırsat eşitliği çerçevesinde; ilim ve irfan geleneğimizle, bilimsel gelişmelerin ışığında, çağın gereklerine uygun ancak her koşulda millî ve manevi değerlerimizin farkında olarak yetişmeleri, ilim bayrağını şerefle taşımalarıdır.

Bizler ders yılı sürecinde olduğu gibi tatil sürecinde de boş durmadık ve çocuklarımızın geleceği için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürdük. Millî Eğitim Bakanlığımızın talimatları ve destekleriyle; her kademede yeni okullar açtık, okul öncesi eğitimde okul, derslik ve öğrenci sayılarımızı artırarak %100 başarıya ulaştık, tüm ilçelerimizde eğitim ortamlarımızı her türlü donatım ve onarım desteğini sağlayarak iyileştirdik, mesleki eğitimin niteliğini ve niceliğini artırdık, hayat boyu öğrenmede kurs ve kursiyer sayılarımızla Türkiye ortalamasının çok üstüne çıktık. Mersinimiz'de, kütüphanesiz okulumuz kalmazken 195 okulumuzun tamamında sıfır atık kütüphanesi kurduk, 28 Köy Yaşam Merkezimizi faaliyete geçirerek vatandaşlarımızla buluşturduk, öğretmenlerimize yönelik mesleki gelişim çalışmalarını sürdürdük. "Temel Eğitimde 10.000 Okul" ve "Çevre Dostu 1000 Okul" projelerini başarıyla tamamladık. Millî Eğitim Bakanlığımızın göndermiş olduğu, eğitimde fırsat eşitliği bağlamında çok önemli bulduğumuz ders kitaplarını ve kaynak kitapları tüm okullarımızda öğrencilerimizin sıralarına dizdik. Bu sene ilk kez olarak Bakanlığımız tüm kademelerde okullarımıza ayrı ayrı bütçe gönderdi. Bu çalışmaların eğitimde fırsat eşitliği bağlamında çok kıymetli olduğunu düşünüyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Biz Mersin'de Millî Eğitim camiası olarak her alanda başarılı odaklıyız. Çalışmalarımızda sizlerin desteğiyle çok güzel sonuçlar aldığımızı da özellikle vurgulamak isterim. Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST Bilim Festivali' nden aldıkları 10 ödülle proje şehrimiz Mersin'e dönen takımlarımız bizleri gururlandırdı. Türkiye'de en çok proje üreten il olduk. Bu vesileyle TEKNOFEST kuşağı sevgili öğrencilerimizi ve çok değerli öğretmenlerimizi bir kez daha yürekten tebrik ediyorum.

Lütfen 12 Eylül Pazartesi sabahı, öğrencilerimizi ve velilerimizi güler yüzle, neşeyle karşılayalım. Onlar bizim heyecanımızı ve mutluluğumuzu yüreklerinde hissederlerse, okullarına neşeyle başlarlarsa eğitim öğretimde amacımıza ulaşabilir, memleketimizin hayırlı geleceğine katkıda bulunabiliriz. Mevlana'nın dediği gibi "Pergelin iğneli ayağı sabittir benim dinimde, ama diğer ayağıyla 72 milleti dolaşırım." Bizler bu metafordan hareketle bir ayağı mazide bir ayağı âtide nesiller yetiştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın her vesileyle ifade ettiği gibi "aklı selim, kalbi selim, zevki selim gençler" yetiştireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle liderlikleriyle bizlere öncü olan ve maarif davamızı her daim destekleyen Sayın Valimize şükranlarımı sunuyor; tüm meslektaşlarıma, eğitimde emeği geçen herkese en kalbi duygularımla teşekkür ederek toplantımızın hayırlara vesile olması temennisiyle hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum." dedi.

Toplantıda Vali Pehlivan ve İl Milli Eğitim Müdürü Koca tarafından Türkiye çapında TEKNOFEST başarılarıyla Mersin'e dönen takımlara ödülleri verilerek bu  başarılarda  emeği geçenlere teşekkür edildi.

Vali Pehlivan başkanlığında, paydaş kurumların katılımıyla süren toplantıda, okul yöneticilerine yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları ve yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verilerek, görüş alışverişinde bulunuldu. 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının tüm eğitim camiamıza, velilerimize ve öğrencilerimize hayırlı uğurlu olması temennileriyle toplantı sona erdi.

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala