KENT
Giriş Tarihi : 13-06-2024 00:26   Güncelleme : 13-06-2024 20:28

Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığına Belgin Gürağaç Seçildi

Yenişehir Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu'nda oybirliği ile Belgin Gürağaç, Yenişehir Kent Konseyi'nin yeni başkanı oldu.

Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığına Belgin Gürağaç Seçildi

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi, toplantı salonunda Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in de hazır bulunduğu Yenişehir Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu'nda, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Onursal Başkanı Belgin Gürağaç oybirliğiyle Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığına seçilerek, bayrağı önceki başkan Dilek Çakır'dan   teslim aldı.

Yenişehir Kent Konseyi Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yapılan seçimde Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra kamu kurumları ve üniversitelerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile mahalle muhtarları oy kullandı.

“Yenişehir Belediyesi olarak kent konseyimizle birçok başarılı projeye imza attık.”

Toplantıda konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, geride bıraktığımız 5 yılda Yenişehir Kent Konseyi iş birliği ile önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Kent konseylerinin yönetimde katılımcılığa katkı sunduğunu ifade eden Başkan Özyiğit, “Kent konseyleri, şehir yönetimine doğrudan katılımı sağlayarak, kent yaşamının daha şeffaf ve adil bir şekilde gelişmesine katkıda bulunurlar. Sizler görüş ve önerilerinizle şehrimizin daha yaşanabilir bir yer olmasına yardımcı oluyorsunuz. Bu yüzden her birinize teşekkür ediyorum. Belediyeler ile kent konseyleri arasındaki iş birliği, güçlü bir yerel yönetim anlayışının da temel taşlarından biridir. Bu iş birliği sayesinde, projelerimizi halkın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hayata geçiriyoruz. Karar alma süreçlerinde halkın sesini duymak ve taleplerini dikkate almak her zaman önceliğimiz oldu. Dolayısıyla sizlerin de katkıları, her zaman bize yol gösterici olmuştur ve olmaya devam edecektir. Beş yılda, Yenişehir Belediyesi olarak kent konseyimizle birçok başarılı projeye imza attık.” dedi.

Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi iş birliğiyle hayata geçirilen Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı ve Osman Şahin Öykü Günleri ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit, “Kent konseyimizin değerli katkılarıyla, kadınlarımızın el emeği ürünlerini değerlendirebileceği bu pazarı kurduk. Burada kadınlarımız, ürettikleri ürünleri doğrudan halka sunarak aile bütçelerine katkı sağladılar. Bu proje, kadınlarımızın girişimcilik ruhunu desteklemek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak açısından büyük bir önem taşıyor. Kültür ve sanat alanında önemli bir etkinlik olan Osman Şahin Öykü Günleri'ni düzenleyerek, hemşehrimiz Osman Şahin’in eserlerini ve edebi mirasını daha geniş kitlelere tanıttık. Bu etkinlik, kentimizin kültürel zenginliğine katkıda bulunurken, edebiyatseverleri bir araya getirerek sosyal bir dayanışma ortamı oluşturdu. ‘Hayat Eve Sığar Hayaller Eve Sığmaz’ diyerek yarışmaya öyküleriyle katılan vatandaşlarımızın öyküleri tek kitapta buluştu.” ifadelerini kullandı.

“Kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik çalışmalar yaptık”

Dayanışma, eğitim hizmetleri ve sosyal yardımlaşma konularında Yenişehir Kent Konseyi ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Başkan Abdullah Özyiğit şunları söyledi: “Toplumumuzun dayanışma ruhunu pekiştirmek adına çeşitli sosyal etkinlikler düzenledik. Bu etkinlikler, toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek, birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirdi. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü toplumumuzdaki sosyal bağlar bu şekilde güçleniyor ve herkesin birbirine karşı daha duyarlı ve yardımsever olması sağlanıyor. Eğitim, bizim için her zaman öncelikli bir konu oldu. Çünkü eğitimli, yetenekli ve güçlü bireyler yetiştirmek, toplumumuzun gelişimi ve refahı için temel bir gerekliliktir. Kent konseyimizle burs desteklerinden eğitim çalışmalarına, meslek edindirme kurslarından sanatsal etkinliklere kadar birçok alanda kadınlara, çocuklara ve gençlere yönelik işler yaptık.”

“5 yıldır büyük bir özveriyle çalışma yürüten Başkanımız Dilek Çakır’a ve tüm dostlarımıza şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.”

Önceki dönem Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır ve yönetimine katkılarından dolayı Yenişehirliler adına teşekkür eden Başkan Özyiğit, “Bu çalışmalarımızın devamlılığı için desteğinize ve gayretinize olan inancım tam. Kent konseyimizin yeni dönemde de aktif ve verimli çalışmalar yürüteceğinden hiç şüphem yok. Sizlerin katkılarıyla, Yenişehir'i daha ileriye taşıyacak projelere imza atmaya devam edeceğiz. 5 yıldır büyük bir özveriyle çalışma yürüten Başkanımız Dilek Çakır’a ve tüm dostlarımıza şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Yeni yönetime şimdiden başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Yenişehir Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu üyelerinin oybirliğiyle Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Belgin Gürağaç,genel kurul üyelerine teşekkür etti..

Dış ticaret uzmanıyım.22 yıl ulusal ve uluslararası bankalarda yöneticilik yaptım en son Bank National Paris ve TEB ortaklığında emekli oldum..Ama bir sivil toplum gönüllüsüyüm. Türk kadınlar Konseyi Mersin kurucu başkanı ve Onursal başkanıyım. Daha önce Mezitli Kent Konseyi toplumsal cinsiyet eşitliği çalışma grubu başkanlığı,, Mersin Kent Konseyi kadın meclisi Başkanlığı görevlerini yürüttüm. Halihazırda 65 yıllık kamu yararına çalışan, 21 şubeli bir kurum  olan ,Türk kadınlar konseyinin genel merkez yönetim kurulu üyesiyim.
 Tüm bu görevlerim arasında beni en çok onurlandıran görevimi sizinle paylaşmak istiyorum .61 ülkenin üye olduğü Uuslararası kadın Konseyi'nin Türkiye delegesiyim. Tüm dünya ülkelerini temsil eden kadınlarla birlikte ülkemi  uluslararası platformlarda temsil etmeye çalışıyorum.

Kent konseyleri, merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin önceliklerinin, sorunlarının tartışıldığı ve çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yönetişim mekanizmalarıdır.
 Yönetişim ilkeleriyle , demokratik ve çoğulcu katılımcılığı harekete geçirecek yöntemlerle, eşitlikçi bir  Yenişehir  için çalışmalarımızı  sürdüreceğiz. 
Tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

Başkan Özyiğit, yeni seçilen Yenişehir Kent Konseyi Üyeleri ile fotoğraf çektirdi, başarı dileğinde bulundu.

Toplantı sonrası Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, genel kurula katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

EditörEditör