Ahmet Ümit Aloğlu Tekme
Advert
Tekme
Ahmet Ümit Aloğlu

Tekme

Advert

Şort giydin diye kadının karnına tekmeyi savuran Müslüman kardeş, "Pantolon giyseydi daha az tahrik olurdum" dedi, şaşırdı kaldı bizimkiler.

Hiçbirinden "çıt" çıkmadı.

Sorsam Türkiye'de yaşıyoruz, iktidara talibiz, derler.

Paşanın diliyle söyleyeyim: Hadi canım siz de!

Metrobüs, yayaları, arabaları biçti, onlarca insan yaralandı. Yine çıtları çıkmadı bizimkilerin; çünkü büyük politikalarla uğraşıyorlar. Bunlar eften püften şeyler, üzerinde durmaya, kafa yormaya değmez. Başbakanımız sorunu çözdü ama! Şorttan rahatsız olan mırıldanacak. "Bacakların çok güzelmiş; ama böyle de sokağa çıkılmaz ki! " denecek mesela.

Tekmeden iyidir.

Troleybüs kazasını da önlemenin yolunu buldu insanlarımız: Şoförlere kabin yapılmalı!

Neden kimse "Bu adamlar kadınlarımızı neden tekmeliyor, bıçaklıyor, öldürüyor? Bunun ekonomik, sosyal, toplumsal, siyasal nedenleri yok mudur acaba?" demiyor.

Neden kimse "İnsanlarımız sinirli, hoşgörüsüz, gergin ve kavgacı; bunun sosyal, ekonomik, toplumsal ve siyasal nedenleri yok mudur?" demiyor.

Neden İngiliz yargıç parkta bir kadını taciz edene yedi sene yedi ay ceza verirken açıklama yapıyor: Yedi seneyi kadının parkta gezinme özgürlüğüne müdahale edildiği için verdim, diyor?

Neden İsviçre'de, Finlandiya'da, Norveç'te ya da Polonya'da, İtalya'da, Portekiz'de, Kanada'da kadınlara tekme atılmıyor; kadınlar bıçaklanmıyor, öldürülmüyor da İran'da kadınların bisiklete binmesi yasaklanıyor, Türkiye'de şort giydin diye karnına tekme atılıyor, beni reddettin diye kalbine bıçak saplanıyor?

Yükselen siyasal İslam'ın, kadının yeri dört duvar arasıdır anlayışının, iktidarın kitleleri bu yolda cesaretlendirmesinin ötesinde böyle düşündürmesinin; tolumu sürekli gererek her vesile ile yandaşlarının önceliklerini ve çıkarlarını öne almasının, kendisine oy vermeyenleri öteki, hain ve düşman gibi göstermesinin etkisi olmuyor mu dersiniz?

İçeride ve dışarıda savaş germiyor mu insanımızı?

Ya kardeşliğe, barışa vurulan darbenin payı nedir bütün bu olup bitenlerde?

Yani ideolojik nedenleri yok mu bu olumsuzlukların?

İdeolojik nedenler, sosyal ya da siyasal yaklaşımlar diye boşuna kafanızı yormayın, bakın söyleyeyim: Erkeklerin ayağına bukağı takarsak kadınlara tekme atamazlar, kaçan kadınların peşinden koşamayacaklarından onları bıçaklayamazlar da... Hareketleri kısıtlanır, şoförlere de saldıramazlar. ... Bukağı üreten sanayi gelişir, en az elli atmış milyon bukağı imal edilecek; bunun eskiyeni, kırılanı, kaybolanı, modası geçeni, biçimi beğenilmeyeni derken yüz milyon üretim...

Sanayi de gelişir, ne güzel!

Mırıldanmaktan daha iyi değil mi?

DİĞER YAZILAR