Ahmet Ümit Aloğlu Cihat ve Geç Kalmış Bir Lozan Yazısı /Ahmet Ümit Aloğlu
Advert
Cihat ve Geç Kalmış Bir Lozan Yazısı /Ahmet Ümit Aloğlu
Ahmet Ümit Aloğlu

Cihat ve Geç Kalmış Bir Lozan Yazısı /Ahmet Ümit Aloğlu

Advert

İktidarımızın, Lozan konusunda bir fikri var.

İktidara yakın olanlarının, hepsinin değilse de çoğunluğunun fikri iktidarın empoze ettiği fikir: Lozan kötü bir anlaşma.

Artık iktidarın ve partisinin de başı olan Cumhurbaşkanımızın da bir fikri var. Ancak çoğu konuda olduğu gibi Lozan konusunda da Cumhurbaşkanımızın fikri, duruma göre değişiyor. Bir bakıyorsunuz, Lozan'a övgüler diziyor, bir bakıyorsunuz Lozan'ı yerden yere vuruyor. Neden böyle yapıyor:

Koşullar kötü ise, bir güç duruma düşülme olasılığı varsa Atatürk de Lozan da göklerde.Yıllardır ağzına almadığı "Atatürk", kocaman posteriyle parti binasını koruyor, 15 Temmuz'da. Koşullar iyiyse, her şey kendilerinin gönlünce gidiyorsa, Atatürk, Atatürk değil, Mustafa Kemal ya da icabına göre Gazi Mustafa Kemal, Lozan ise bir başarısızlık örneği...

Doğru karar verebilmek için,

- Bir barış anlaşmasının "başarılı" başarılı olması için hangi sonuçları yaratması gerekir, sorusun cevap bulmak gerekir.

Her savaş, kendi barışını, her barış, kendi savaşını hazırlar. Eğer bir savaşın sonunda doğru bir anlaşma yapılmamışsa, yeni bir savaş kaçınılmazdır. Bir barış anlaşmasından sonra yeni savaşlar çıkmamışsa, o anlaşma doğru ve başarılı bir anlaşmadır.

Örneğin, Sevres, kötü bir anlaşmaydı. Türk halkı, Sevres'de kaybettiği kendi varlığını sürdürme koşullarını elde edebilmek için yeniden silaha sarılmak zorunda kalmıştı. I. Dünya savaşından sonra İtilaf Devletlerinin Versaille'de Almanlara dayattıkları barış anlaşması, sürekli barış içinde yaşama koşulları yaratamamıştı, II. Dünya savaşı patlak verdi.

Bu ölçüye göre Lozan, büyük, değerli ve başarılı bir barış anlaşmasıdır; çünkü arkasından savaşlar gelmemiştir.

Bizim muhafazakarlar Lozan'ı neden sevmez? Onlar, cihat mantığı ile örülmüş beyinleri emperyalistlere muhtaç olmak, köle kalmak zorunda bırakıldıklarının farkında olmadıkları için sürekli savaşmak, birbirini kırmak, isterler. Devletimizin tapu belgesi olan Lozan ise sağlam, yeni savaşların doğmasına imkan hazırlamayan bir anlaşmadır. Bizim babayiğitler, Lozan'ı bu nedenle yani Allahuekber nidaları ile birbirlerini kırma olanağı vermediği için sevmezler. Diğer Müslüman ülkelerine bakıyorlar, Arap yarımadasında, Afrika'da, Ortadoğu'da, Doğu'da herkes, ne güzel, birbirini yerken bizim yiğitler, dindar ve kindar cihatçılar, bu Lozan Anlaşması yüzünden evlerinde oturmakta, işinde gücünde çalışmaktadır; böyle Müslümanlık mı olur?

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR