Ahmet Ümit Aloğlu Neler Demişlerdi, Neler Yaptılar
Advert
Neler Demişlerdi, Neler Yaptılar
Ahmet Ümit Aloğlu

Neler Demişlerdi, Neler Yaptılar

Advert

 

AKP iktidara yürürken neler demişti, iktidarda neler yaptı sorusunun bir diğer ifadesi AKP'nin yalanları olabilir. Kurulur kurulmaz iktidara gelen ve 15yıldır rakipsiz iktidarda bulunan Partinin iktidara gelirken söyledikleri ile yaptıklarını inceden inceye değil, kabaca; ama mukayeseli bir biçimde anımsamak istedim:

1)- Ece Ayhan'ın ünlü dizesini pek sevdiler: "Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük." dediler // Mağduriyet edebiyatını şarkılarla türkülerle beslediler."Allah diyemediğimiz günlerden geldik" , camileri ahır yaptılar"edebiyatını dillendirdiler; miting alanlarında Kur'an'ı kullandılar.

a) Askeri vesayeti yıkacağız dediler// Askere sayısız kumpas hazırladılar, kozmik odalara kadar girdiler. Askeri FETÖ'ye teslim ettiler. FETÖ ihanet edince onlarla mücadele etmeye başladılar;ama orduyu tanıyanlar, daha ucuna kıyısına bile dokunamadılar, diyor.

b) Bürokratik vesayeti yıkacağız,dediler// Bürokratik vesayeti yıktılar ama kendi bürokrasilerini kurdular, hiçbir vatandaş yasal haklarını ifade edecek bir merci bulamıyor, iktidarın yakını, taraftarı değilseniz devlet kapısından içeri giremiyor, hiçbir hakkınızı arayamıyorsunuz. Tayinler, nakiller, atamalar yandaşlar için hale geldi.

c) İç güvenliği düzenleyeceğiz, dediler.// Uzatmadan söyleyelim artık Türkiye, (Ah! Cumhuriyeti diyemiyoruz) bir polis devletidir.

ç) YÖK'ü, MİT'i, Diyanet'i, bütün güvenlikçi kurumları yıkacağız, dediler.// Ülkemizin bütün kurum ve kuruluşlarını kendi organları haline getirdiler, yıkacağız, demokratik hale getireceğiz dedikleri bütün kurumlar en çok övündükleri kendi kurumları oldu.

2- Üç (Y) (Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar) ile mücadele edeceğiz, yolsuzluk musluklarını kapatacağız, yoksulluğu ortadan kaldıracağız, ülkeyi yasaklar ülkesi olmaktan çıkaracağız, dediler.// . Üç (Y) ile o kadar iyi mücadele ettiler ki, yolsuzlukta dünya birinciliğine oynuyoruz. 35 milyon insanımız yoksulluk, 17 milyon insanımız açlık sınırında yaşıyor. Yasak olmayan hak ve özgürlük kalmadı ülkede.

3- Ülkede adil düzeni tesis edeceğiz, özgürlükleri genişleteceğiz, demokrasiyi yükselteceğiz, Batı uygarlık ailesine katılacağız, AB üyesi olacağız, dediler. // Adil düzen kuruldu: Bütün adalet kurumu AKP kurumuna dönüştü.

Yasaklara gelince hakkını arayanların adını bile söyleyemiyoruz. Yiğitseniz sokakta, şaka için bile olsa bir Nuriye veya Semih desin, görürsünüz başınıza gelecekleri.

AB'ye girecektik, uzakta yakında, sınır komşularımız arasında, müttefiklerimiz dahil bir tek dost devlet kalmadı. ABD'den Almanya'ya, Avusturya'dan Venezüella'ya, Ekvator'dan İran'a kadar bütün dünya ile sorunluyuz.

4- Ekonomiyi düzelteceğiz, halkımızın emeğini koruyacağız, borç batağından çıkacağız; sanayi ve teknoloji ülkesi olacağız, dediler.// Ekonomimiz hep koyma su ile dönüyor. Cari açığı Zerrap'la kapatıyorduk, şimdi o da yok. Ülke borç batağında yüzüyor.

5- Dünyanın ilk on ekonomisi arasına girecektik//Sanayi çarkları sanayicilerin dediğine bakılırsa dönmüyor, çatırdıyor.

6- Eğitimi dünyanın ölçütlerine göre düzenleyecektik// Sayısız bakan değiştirdik, sayısız model uyguladık, sonunda dünyanın en geri ülkeleri arasına girdik; bilim arka plana atıldı, hurafe ön plana getirildi. Laik toplum olmaktan vazgeçildiğinden eğitim, dini esaslara göre düzenlendi.

7- Tarımı,hayvancılığı geliştirecek, ormanlarımıza sahip çıkacak alanını genişletecektik // Çiftçimiz, hayvancımız kan ağlıyor, ormanlarımızı hem yakıyor hem de kesiyoruz. Sanki ağaç, doğa düşmanlığı ile karşı karşıyayız.

8- Esnaf perişan, kepenk kapatan kapatana, iflas bayrağı çeken çekene...Memur, emekli yarı aç.

9- AKP'nin doğum gününde, "Parti içi demokrasiden, şeffaf yönetimden, seçmenin sorgulamasına, denetiminde açıklıktan, ...Lider diktatoryasına son verileceğinden" söz etmişti Sayın Erdoğan. Bu sözlerin hepsinin tam karşıtının hayata geçirildiğini kim inkar edebilir?

Kim ne derse ülkemin gerçekleri bunlar. Bu gerçeklerin aydınlığında (!) AKP, kuruluşunu, çok anlamlı bir şekilde Sincan'da, Harikalar Diyarı'nda kutluyor; hayırlı olsun.

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR