Ahmet Ümit Aloğlu Pompei Tiyatrosu Üstüne
Advert
Pompei Tiyatrosu Üstüne
Ahmet Ümit Aloğlu

Pompei Tiyatrosu Üstüne

Advert

Toplumsallık duygusu yüksek, çalışkan ve özverili bir insan, Mezitli'de,kentin arkaik adıyla bir tiyatro topluluğu kurdu: Pompei Tiyatrosu. Böylesi amatör toplulukların çoğu kez başarısız olduklarını gözlemlediğimiz için Pompei Tiyatrosu'nun da bir çıkış yapıp amatörce bir gösteriyle söneceği sanılıyordu; ancak topluluğun öncüsü, bir yandan gurubu örgütlerken diğer yandan örgütünün kurumlaşmasında, çalışmalarında / etkinliklerinde Mezitli Belediyesinden destek almayı başardı. Mezitli beledeye Başkanı Sayın neşet Tarhan Bey, Semt/ kent belediyelerinin yetkileri büyükşehir yasasıyla alabildiğine kuşa çevrilmiş olmasına rağmen kentim ve kentimde yaşayanlar için daha fazla ne yapabilirim sorusuyla yatıp kalktığı için Pompei tiyatrosunu bütün olanaklarıyla destekledi. Sonuçta ilginç, ilginç olduğu kadar metaforik bir oyun çıktı ortaya: İNSANİSTAN.

Topluluğun kurucusu Uğur Turanöner'in yazıp sahneye koyduğu eserin sahneye konmasında bütün roller Mezitlililer tarafından oynandı.

Oyunun sahnesi, dekoru; oyuncularının kostümleri bu amatör grup tarafından gerçekleştirildi.

Perde araksı, makyajdan ışığa, dekor değişiminden ses düzenine kadar Mezitlili gönüllülerin çalıştığı eserin izleyicileri de Mezitlililerdi.

Oyun bittiğinde, yüzlerce izleyiciden kopan alkış tufanı, sahnede gördükleri tanıdıkları, komşuları, evlatları, dostları için olduğu kadar esere ve eserin yazarı, sahneye koyucusu Uğur Turanören içindi.

Şimdi biz, Pompei Tiyatrosu'nu, kentimizin bu önemli kültür öğesini yaşatmanın gereğini vurgularken alkışlarımızı esirgemeden birkaç öneride bulunacağız:

1- Tiyatromuz, amatör ruhunu kaybetmeden ivedilikle gelişimini sağlamalı, kurumlaşmalı, bir tiyatronun gerektirdiği bütün teknik, edebi kadrolara sahip olmaya çalışmalıdır.

2- Seçtiği ya da kendilerinin bile birlik yazdıkları eserlerin sahneye konmasında uzman kişilerden yardım alma olgunluğunu göstermelidir.

3- Ses düzeni, makyaj, ışık,dekor, kostüm gibi tiyatronun ihmal edilemez ayrıntılarında, bölgemizdeki kendilerinden önce varlığını kanıtlamış kişi ve kurumlarla işbirliği yapmalıdır.

4- Hazırladığı eserleri, okulların sene sonu gösterileri gibi bir defalık sunumlar olmaktan çıkarmalı, belirlenmiş, duyurulmuş aralıklarla halkımıza sunmalı, bir seyirci topluluğu oluşturmalıdır.

5- Çalışmalarını/ oyunlarını, şimdilik yurt geneline demeyeyim- bölgemize izletmenin çarelerini araştırmalı, Mezitli Belediyesinin imkanlarının yetmediği yerlerde Büyük Şehir Belediyesinden, kentin tiyatro severlerinden yardım almalı, kendisine sponsorlar bulmalı, halkımızla bütünleşerek, kısa sürede ayakları üzerinde durmayı başarmalıdır.

6- Kuracağı internet sitesinden yapacağı paylaşımlarla çok daha geniş çevrelere ulaşmalıdır.

Mezitli'de yaşayan bir birey olarak kurucusundan oyuncularına, sahne gerisindeki emekçilerinden destekçilerine kadar Pompei Tiyatrosu'na teşekkürler ediyorum, üstün başarılar, uzun ömürler diliyorum.

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR