Ahmet Ümit Aloğlu Bir Yeni Sol (!) İdeoloji
Advert
Bir Yeni Sol (!) İdeoloji
Ahmet Ümit Aloğlu

Bir Yeni Sol (!) İdeoloji

Advert

Soner Yalçın, 21 yüzyılın sol teorisyenliği savını sürdürüyor, diyor ki:

"İbrahim Kalın (d.1971) (ın) (…) Şu sözleri dikkatimi çekti:

“Türkiye'de PYD-YPG'yi destekleyen, genelde kendilerine ‘sol' diyen çevreler var. Sormak istiyorum, bu nasıl bir sol ki, Suriye'de Amerikan lejyoneri olmuş gruplar üzerinden solculuk yapıyor?

Amerika'nın parası, silahı, propagandasıyla desteklediği grup üzerinden güya ‘Rojava Devrimi' diye bir şey yaptıklarını söylüyorlar. Sol perspektif açısından çok ciddi bir paradoks, farkındalar mı bilmiyorum.

Zaman zaman bakıyorsunuz, sola ait olduğunu söyleyen çevreler, kendi zihinlerindeki eski devrimci fantezilerini PKK şiddeti üzerinden realize etmeye çalışıyorlar. Şiddeti romantize, estetize eden yazıları nasıl yazdıklarına insan gerçekten inanamıyor.

Eğer Marksist Leninist solcu bir perspektife sahipseniz bu Amerikan işbirlikçiliği ne?

İkincisi, PKK Türkiye'de Kürtlerin temsilcisi olmadığı gibi, PYD de Suriye'de Kürtlerin temsilcisi değildir. PYD-YPG ideolojisine bağlı olmayan, onların baskıladığı yüz binlerce Kürt var. PYG-Y­PG güzellemesini de Amerikan basını yaptı…"

"Sağcı” İbrahim Kalın bir hakikatin altını çizmiyor mu?"

"Selahattin Demirtaş benzeri solcular ise bir türlü bu gerçeği görmek istemiyor!"

***

Solcu diye vasfettiklerinizin hangi gerçeği görmesi gerekiyor sevgili Soner Yalçın?

PYD'yi ABD emperyalizminin silahlandırmasının ardındaki gerçeği mi, PYD'ye vücut veren halkları mı, yoksa ülkemizin, terörle bir türlü sonuç alamayan, belki de sonuç almak istemediği için gerekenlerin yapılmadığını sandığımız mücadelesini mi?

ABD'nin yeni UGS'si (ulusal Güvenlik Stratejisi)i bağlamında PYD'yi kullanmasındaki PKK ideolojisinin gösterdiği kaymayı mı, HDP'nin Türkiye Partisi olmak ile Kürt halkının temsilciliği arasında kalarak İsa'ya da Musa'ya da yaranamadığından bütün kadrolarıyla ezilmesindeki antidemokratik uygulamaları mı?

Uzatmayayım, Sayın Soner Yalçın, biz, hiçbir sosyal olayın sadece "siyah beyaz" ekseninde değerlendirilemeyeceğini öğreneli çok oldu.

Yeni bir bilgi de bu yazınız dolayısı ile katıldı bilgi hazinemize: İbrahim Kalın'ı sola, Demirtaş'ı sağa yerleştirdik; ama inan bu tür bir solculuğu anlayabilmek için gerekli derinlikten yoksun olduğumuzu itiraf etmeyi de sayende başarmış oluyoruz...

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR