Salih A. Pala Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı
Advert
Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı
Salih A. Pala

Mersin Antik Kilikya Limanları Gün Işığına Çıktı

Advert

Mersin tarihine ışık tutacak yapıtlardan biri olan Mersin Antik Kilikya  Limanları, yayına hazırlanarak kent belleğine armağan edildi.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, Mimar-araştırmacı-kent sevdalısı Semihi Vural ve Meriç Alkan bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilemeyen Antik dönemden bugüne kadar uygarlık ve şehirlerin tarihine ışık tutan,ekonomisi ve dünya ile iletişimlerin kurulduğu Mersin sahillerindeki bu antik limanlar ve belgelerin değerlendirildiği  bu çalışmalar ete kemiğe bürünerek Kilikya’nın geçmişine bir yolculuk.başlatıldı.

İçel Sanat Kulübü’nde gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü  Fazıl Tütüner yaparken “Mersin Antik Kilikya Limanları” kitabının yazarları Semihi Vural ve Meriç Alkan kitabının tanıtım ve söyleşisinin konuğuydu.

Sanat severlerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide Bölgenin geçimişi ile ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar,çalışmalar,belge ve haritalardan yola çıkarak yeni yapılan kazılardan elde edilen  tarihi eserlerin ışığında antik limanlar dile getirildi.Kilikya’nın geçmişine atılan bu küçük adımlar,gelecekte pek çok araştırmacıya da ilham olacak nitelikte.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,Mersin Ticaret Odası Yayınları içinde yer alıyor.MDTO  kültürel çalışmalara verdiği destekleriyle bilinmekte,bu önemli yapıta da desteklerini esirgemeyen MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu’nun  katkıları heyecan verici.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, yayına hazırlanırken bu konuda yapılan çalışmalar,araştırmalar,bilgi ve belgeler,fotograflar,haritalar,öyküler,anlatılar,yöre insanlarının söylemleri  imbikten geçirilirken kent kültür ve sanat yaşamına kattığı değerlerle her kesimin saygısını kazanan merhum Gündüz Artan’ın ışığından yararlanıldığına dikkat çekildi.

Mersin Antik Kilikya  Limanları, Araştırma ve Derlemeleri Semihi Vural ve Meriç Alkan yaparken,İhsan Tokgöz ve Meriç Alkan kitabın editörlüğünü başarıyla gerçekleştirmiş.Nihat Taner,Tuncer Özmen ve Nedim Ardoğa’nın da katkıları büyük.Tasarım ve grafiği Burçin Keseci yaparken,Mersin Deniz Ticaret Odası da yayıncısı.Bin adet basılan kitap kent belleğinin geçmişine akan Kilikya2ın içine akan bir pınar.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,Yazarları,kitabın yayına hazırlanma serüvenlerini dile getirdikleri konuşmasında duygusal anlar yaşandı. Bugüne kadar kültürüyle,sanatıyla,sosyal yapısıyla emek veren,didinen çalışmalar yapan ebediyete göç eden sanat insanlarının da anıldığı bir ahde vefaya saygı da vardı söyleşide dilendirilen.Tarihin karanlık sayfalarına ışık tutan  kent bilgeleri anımsandı.Bu kitap o, kültür insanlarına adanmış anılarıyla yüklü. 

Bir dosya ile başlayan Mersin Antik Kilikya  Limanları, kitabın yayına hazırlanması  2,5 yıl süren çalışmanın ürünü. 320 km’lik  Dantel gibi işlenen Mersin sahillerinde  39 antik limanın varlığının tesbit edildiği,bu alanda çalışmaların hala sürdürüldüğüne dikkat çekildi.Yeni limanlar daha karşımıza her an çıkabilir.

Mersin Antik Kilikya  Limanları,kente  bir ahde vefa örneği niteliği de taşımakta olduğu dillendirildiği söyleşide Gazanfer Uğural da unutulmadı.

Mersin doğasıyla,tarihiyle,uygarlığıyla ne kadar öüğünse az

Kilikya, 39 farklı limanından Antik Çağa Dünyalıları yolculuğa çıkarıyor.

Salih Pala

 

 

MERSİN KENT HABER

DİĞER YAZILAR